REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie OC organów władz lub dyrekcji spółki kapitałowej

Justyna Godlewska
Prawnik, aplikantka radcowska
KM-LEX
Umowa ubezpieczenia może obejmować cały organ, możliwe jest też zawarcie odrębnych umów ubezpieczenia z poszczególnymi członkami danego organu.
Umowa ubezpieczenia może obejmować cały organ, możliwe jest też zawarcie odrębnych umów ubezpieczenia z poszczególnymi członkami danego organu.

REKLAMA

REKLAMA

Celem ubezpieczenia OC organów władz lub dyrekcji spółki kapitałowej jest ochrona osoby ubezpieczonej (członka władz spółki) przed koniecznością osobistego ponoszenia finansowych skutków wyrządzenia szkody w związku z wykonywaniem przez tę osobę powierzonych jej obowiązków.

Przedmiot ubezpieczenia

Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna ubezpieczonego za szkody wyrządzone zarządzanej przez ubezpieczonego spółce lub osobom trzecim w związku z wykonywaniem powierzonych mu obowiązków, za które ubezpieczony ponosi odpowiedzialność cywilną zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, umową bądź statutem czy regulaminem spółki kapitałowej oraz innymi przepisami regulującymi odpowiedzialność członków władz spółki kapitałowej, na zasadach określonych w kodeksie cywilnym.

REKLAMA

Wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń

Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń ma miejsce w szczególności w przypadku szkód wyrządzonych umyślnie przez ubezpieczonego członka zarządu lub osoby mu podległe jednakże ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) mogą przewidywać też szereg innych wyłączeń.

Zobacz również: Ogólne warunki ubezpieczenia

Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń może mieć miejsce w przypadku szkód:

 1. wyrządzonych umyślnie przez ubezpieczonego lub osoby, za które ponosi on odpowiedzialność,
 2. powstałych w wyniku utraty przez ubezpieczonego dokumentów, gotówki lub papierów wartościowych,
 3. spowodowanych emisją, wyciekiem lub inną formą przedostania się do powietrza, wody lub gruntu jakichkolwiek substancji, niezależnie od faktu, czy w ich następstwie doszło do skażenia lub zanieczyszczenia środowiska,
 4. powstałych w następstwie działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów, aktów sabotażu, terroryzmu, strajków itp.,
 5. powstałych w związku z posiadanym przez spółkę mieniem bądź wyrządzonych przez prace, usługi lub produkt wprowadzony do obrotu przez spółkę, które podlegają innemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej,
 6. powstałych wskutek ujawnienia wiadomości poufnej,
 7. wynikłych z decyzji podjętych przez ubezpieczonego w zakresie sprawowanej przez niego funkcji, za które ubezpieczony uzyskał osobistą korzyść lub dążył do jej uzyskania,
 8. będących następstwem wyboru, treści, zawarcia, nie zawarcia lub kontynuacji jakiejkolwiek umowy ubezpieczenia na rzecz spółki albo jej pracowników, w tym programu ubezpieczeń na życie lub emerytalnych, włącznie z pracowniczymi funduszami emerytalnymi,
 9. związanych z prywatyzacją spółki,
 10. dotyczących ogłoszenia upadłości spółki,
 11. wynikłych z działań podjętych po ogłoszeniu postępowania upadłościowego lub układowego w spółce,
 12. polegających na zapłacie: należności publicznoprawnych w tym podatków, wszelkich kar umownych, pieniężnych, grzywien sądowych i administracyjnych, a także odszkodowań o charakterze karnym nałożonych na ubezpieczonego lub na spółkę,
 13. powodujących roszczenia dochodzone przed sądami zagranicznymi lub związanych naruszeniem prawa zagranicznego.

Zobacz: Porady prawne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie organu bądź poszczególnych jego członków

Umowa ubezpieczenia może obejmować cały organ, możliwe jest też zawarcie odrębnych umów ubezpieczenia z poszczególnymi członkami danego organu. W przypadku, gdy polisa obejmuje cały organ możliwe jest objęcie ochroną ubezpieczeniową członków tego organu bez względu na skład personalny. Wówczas zmiany osobowe, które zachodzą w danym organie nie powodują wygaśnięcia polisy, czy też konieczności dokonywania w niej zmian.

Możliwe jest też uzależnienie udzielanie ochrony od niezmienności składu osobowego danego organu w związku z czym zmiany osobowe mogą spowodować rozwiązanie umowy ubezpieczenia.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia firmowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA