REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie polisy przydadzą się na majówkę?

Jakie polisy przydadzą się na majówkę?
Jakie polisy przydadzą się na majówkę?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przed majówką wzrasta zainteresowanie ubezpieczeniami turystycznymi. Jakie polisy warto wybrać w tym okresie?

4 polisy, które przydadzą się na majówkę

REKLAMA

Tegoroczna „majówka” będzie inna niż poprzednie - po raz pierwszy od dwóch lat, zachęceni znoszeniem pandemicznych obostrzeń, coraz liczniej planujemy podróże zagraniczne. Z danych ETC wynika, że spośród wszystkich Europejczyków, to właśnie Polacy planują wyjeżdżać zagranicę najczęściej. Takie plany potwierdza prawie 8 na 10 pytanych, z czego 44 proc. podróży odbędzie się w maju i czerwcu.*

REKLAMA

– Już zeszły rok był wyraźnie lepszy niż 2020 r. Porównując ostatni tydzień przed majówką 2020 i 2021 r., w ubiegłym roku Polacy kupowali o +40% więcej polis niż w 2020 r. - komentuje Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia. - Kupujemy jednak na ostatnią chwilę. W ubiegłym roku w drugiej połowie kwietnia sprzedaż polis turystycznych była o 14% wyższa niż w pierwszej. Kumulacja sprzedaży przypadła na ostatni tydzień, w szczególnie ostatni dzień tj. piątek 30.04 wówczas sprzedaliśmy największą liczbę polis w całym miesiącu – dodaje ekspert CUK Ubezpieczenia.

Bezpieczna podróż i… żeglowanie

REKLAMA

Przekłada się to na wzmożone zainteresowanie ubezpieczeniami turystycznymi, które obejmują pokrycie nie tylko kosztów zagranicznego leczenia, ale również transportu do placówek leczniczych, kosztu poszukiwania i ratownictwa czy zagubionego lub zniszczonego bagażu. Odpowiednio dobrana polisa zapewnia również wypłatę świadczenia z tytułu śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu czy pokrycie kosztów wyrządzonych osobom trzecim.

- Od kilku lat zauważamy rosnącą świadomość ubezpieczeniową wśród Polaków wybierających się za granicę. Coraz więcej turystów zdaje sobie sprawę z tego, że wyjazd bez polisy to ogromne ryzyko, a znana wszystkim karta EKUZ to tylko rozwiązanie pośrednie, które nie zapewnia maksymalnej ochrony. Przed sezonem wakacyjnym uczulamy jednak, że polisa turystyczna to nie jedyna ochrona, na którą warto zwrócić uwagę. Długie weekendy charakteryzują się większą liczbą zgłaszanych szkód, a ofiarami wypadków są nie tylko osoby wybierające zagraniczne kierunki. Swoją wiedzę ubezpieczeniową warto pogłębić nawet decydując się na weekend na działce, w przydomowym ogródku czy, na stosunkowo niezbyt odległych Mazurach czy w Bieszczadach – mówi Paweł Bukowski.

W przypadku coraz popularniejszego w Polsce żeglowania warto ubezpieczyć jacht lub żaglówkę. Zakres ubezpieczenia jest rozszerzony o odpowiedzialność cywilną ubezpieczonego za szkody, które powstały z tytułu posiadania lub używania przez nich małych jednostek pływających, w tym wyrządzone w małych jednostkach pływających oraz ich wyposażeniu. Obowiązuje także w przypadku jednostek wynajmowanych i obejmuje łodzie wiosłowe, kajaki wodne, rowery wodne, pontony, jachty żaglowe o długości kadłuba do 7,5 m oraz jachty motorowe, w tym skutery wodne, z silnikiem o mocy nie przekraczającej 50 kW.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NNW nie tylko dla kierowców

Długie weekendy to czas wzmożonego ruchu na polskich drogach. Z danych Policji wynika, że tylko w okresie zeszłorocznej majówki doszło do 205 wypadków, w których zginęło 20 osób, a 252 zostały ranne. Ponadto, zatrzymano aż 1316 nietrzeźwych kierowców.

Największy odsetek w globalnej liczbie poszkodowanych w wypadkach w 2021 r. stanowili kierujący samochodami osobowymi i ich pasażerowie – 51,6 proc. Wśród kolejnych najczęściej poszkodowanych kierowców znajdują się rowerzyści – prawie 12 proc. oraz motocykliści – niecałe 7 proc. Prawie 17 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych w 2021 r. to piesi. W 2021 r. zginęło 527 tych uczestników ruchu, a 4304 osoby zostały ranne, w tym aż 1 672 odniosło ciężkie obrażenia.

- Ubezpieczenia chroniące od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) wskutek zdarzeń drogowych są dostępne jako część pakietów ubezpieczeń na życie lub polis komunikacyjnych. Ubezpieczyciele widzą potrzebę kompleksowej ochrony, bo o to pytają kierowcy. Na rynku pojawiają się już produkty, które rozszerzają pakiet ochrony tradycyjnych ubezpieczeń i rozbudowują polisy o dodatkowe świadczenia. W przypadku ubezpieczeń dodatkowych możliwe są polisy z gwarantowanymi sumami ubezpieczenia nawet na 350 tys. zł. Tego typu ubezpieczenie zadziała, kiedy zdarzenie będzie dotyczyło także pieszego, pasażera publicznych środków komunikacji lub rowerzystę – dodaje Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia.

Kiedy zadziała polisa nnw kierowca+

Kiedy zadziała polisa nnw kierowca+

CUK Ubezpieczenia

Ubezpieczenie nieruchomości na majówkę? Warto mieć, oby się nie przydało

Ubezpieczyciele wskazują, że coraz więcej Polaków przywiązuje wagę do ochrony ubezpieczeniowej własnych mieszkań czy domów. Podstawowy zakres takiej ochrony zawiera skutki nieprzewidzianych sytuacji np. pożaru czy zalania, ale właściciele coraz liczniej decydują się na objęcie ochroną mienia znajdującego się poza ubezpieczonym lokum. Mowa tu np. o przydomowych altankach czy mniejszych budynkach.

- Warto zwrócić uwagę czy w zakresie ubezpieczenia domu jest ochrona mienia znajdującego się na tarasie lub w ogrodzie – to przydatne na wypadek zdarzeń losowych. Jeśli chodzi o zaprószenie ognia, coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych obejmuje ochroną skutki wydarzeń, do których doprowadziło tzw. rażące niedbalstwo. Mowa tu np. o pożarach od zostawionego żelazka czy prostownicy. Należy jednak pamiętać, że wciąż popularnym wyłączeniem jest spożywanie alkoholu podczas powstania szkody – dodaje Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia.

Pod naszą nieobecność – np. podczas wyjazdu na długi weekend majowy, w domu może wydarzyć się wiele sytuacji, które zanim zostaną zauważone, mogą wyrządzić wiele szkód. Przykładowo, pęknięta rura spowoduje o wiele więcej strat, gdy jej uszkodzenie uwidoczni się dopiero na suficie sąsiada. Brak mieszkańców kusi też włamywaczy, którzy w okresie wyjazdowym biorą sobie na cel mieszkania i domy. Ubezpieczenie zapewnia wypłacenie odszkodowania w kwocie niezbędnej do pokrycia strat. Bez odpowiedniej polisy, wszelkie koszty, w tym również zniszczeń, nie tylko własnego lokalu, ale i tych sąsiednich trzeba pokrywać z własnej kieszeni.

- Średnia cena polisy mieszkaniowej w Polsce w marcu 2022 roku kształtowała się w granicach 347 zł. To o 21 proc., a kwotowo 60 zł więcej niż rok wcześniej. Właściciele najwięcej płacą za ubezpieczenie swoich nieruchomości w Małopolsce – średnio 421 zł (o 54 zł więcej), województwie opolskim (416 zł) oraz na Śląsku (402 zł). Najniższe poziomy stawek odnotowuje z kolei Podlasie (275 zł) i Podkarpacie (286 zł). W ujęciu rok do roku to odpowiednio 11 i 14 zł więcej. Co ciekawe poniżej średniej wartości znajdują się województwa wielkopolskie (polisa ma tu wartość przeciętnie 343 zł) oraz pomorskie (330 zł) – mówi Paweł Bukowski.

Majówka na rowerze? Ubezpieczenie sprzętu już od kilku złotych miesięcznie

Rowerami podróżujemy do pracy, na zakupy, ale i podczas weekendowych wypraw. Niezależnie od tego, czy rower służy do krótkich przejażdżek, czy do kilkudniowych wypraw, zabezpieczenie przed kradzieżą jest bardzo istotne. Według danych Komendy Głównej Policji w 2021 skradziono ponad 13,5 tys. jednośladów. To o ponad 750 więcej niż w 2020 r. Najwięcej rowerów skradziono z budynków wielorodzinnych – 3746 oraz bezpośrednio z dróg i jezdni – 1222.

Według wyceny polis przeprowadzonej przez ekspertów CUK Ubezpieczenia, ubezpieczenie jednośladu o wartości 1500 zł w pełnym wariancie sezonowym, czyli na 7 miesięcy zawierającym: OC z sumą gwarancyjną 10 000 zł, NNW z sumą ubezpieczenia na tę samą kwotę, casco dopasowane do wartości roweru oraz ubezpieczenie bagażu do 500 zł obowiązujące na terenie RP wyniosło 133 zł. Natomiast polisa w podstawowym wariancie, zwierająca tylko NNW wyniesie 37 zł na cały sezon. Kupujący polisę rowerową sam wybiera obszar obowiązywania ochrony. Do wyboru są: Polska, cały świat bez USA i Kanady, RP + USA i Kanada, cały świat.

* Na podstawie badania ankietowego „Monitoring Sentiment for Domestic and Intra-European Travel – Wave 11” przeprowadzonego przez European Travel Commission (ETC) wśród mieszkańców Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Włoch, Belgii, Szwajcarii, Hiszpanii, Polski i Austrii w marcu 2022 r.

Co może zawierać polisa rowerowa

Co może zawierać polisa rowerowa

CUK Ubezpieczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

  Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

  Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

  Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

  Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

  Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

  REKLAMA

  Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

  Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

  Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

  Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

  Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

  Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy. Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

  Od kiedy można złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy? Co w przypadku przekroczenia terminu? Jakie są warunki do otrzymania świadczenia? Odpowiadamy.

  REKLAMA

  ZUS może wycofać dokument A1, jeśli został błędnie wydany – wyrok TSUE

  W wyroku z 16 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał, że w razie stwierdzenia, że zaświadczenie A1 zostało błędnie wydane, instytucja, która wydała ten dokument (ZUS) może go wycofać  z urzędu, bez konieczności informowania o tym instytucji właściwej drugiego państwa.

  Czy pandemia i inflacja spowodowały większą falę rozwodów w Polsce?

  Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje. 

  REKLAMA