Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie polisy przydadzą się na majówkę?

Jakie polisy przydadzą się na majówkę?
Jakie polisy przydadzą się na majówkę?
Shutterstock
Przed majówką wzrasta zainteresowanie ubezpieczeniami turystycznymi. Jakie polisy warto wybrać w tym okresie?

4 polisy, które przydadzą się na majówkę

Tegoroczna „majówka” będzie inna niż poprzednie - po raz pierwszy od dwóch lat, zachęceni znoszeniem pandemicznych obostrzeń, coraz liczniej planujemy podróże zagraniczne. Z danych ETC wynika, że spośród wszystkich Europejczyków, to właśnie Polacy planują wyjeżdżać zagranicę najczęściej. Takie plany potwierdza prawie 8 na 10 pytanych, z czego 44 proc. podróży odbędzie się w maju i czerwcu.*

– Już zeszły rok był wyraźnie lepszy niż 2020 r. Porównując ostatni tydzień przed majówką 2020 i 2021 r., w ubiegłym roku Polacy kupowali o +40% więcej polis niż w 2020 r. - komentuje Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia. - Kupujemy jednak na ostatnią chwilę. W ubiegłym roku w drugiej połowie kwietnia sprzedaż polis turystycznych była o 14% wyższa niż w pierwszej. Kumulacja sprzedaży przypadła na ostatni tydzień, w szczególnie ostatni dzień tj. piątek 30.04 wówczas sprzedaliśmy największą liczbę polis w całym miesiącu – dodaje ekspert CUK Ubezpieczenia.

Bezpieczna podróż i… żeglowanie

Przekłada się to na wzmożone zainteresowanie ubezpieczeniami turystycznymi, które obejmują pokrycie nie tylko kosztów zagranicznego leczenia, ale również transportu do placówek leczniczych, kosztu poszukiwania i ratownictwa czy zagubionego lub zniszczonego bagażu. Odpowiednio dobrana polisa zapewnia również wypłatę świadczenia z tytułu śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu czy pokrycie kosztów wyrządzonych osobom trzecim.

- Od kilku lat zauważamy rosnącą świadomość ubezpieczeniową wśród Polaków wybierających się za granicę. Coraz więcej turystów zdaje sobie sprawę z tego, że wyjazd bez polisy to ogromne ryzyko, a znana wszystkim karta EKUZ to tylko rozwiązanie pośrednie, które nie zapewnia maksymalnej ochrony. Przed sezonem wakacyjnym uczulamy jednak, że polisa turystyczna to nie jedyna ochrona, na którą warto zwrócić uwagę. Długie weekendy charakteryzują się większą liczbą zgłaszanych szkód, a ofiarami wypadków są nie tylko osoby wybierające zagraniczne kierunki. Swoją wiedzę ubezpieczeniową warto pogłębić nawet decydując się na weekend na działce, w przydomowym ogródku czy, na stosunkowo niezbyt odległych Mazurach czy w Bieszczadach – mówi Paweł Bukowski.

W przypadku coraz popularniejszego w Polsce żeglowania warto ubezpieczyć jacht lub żaglówkę. Zakres ubezpieczenia jest rozszerzony o odpowiedzialność cywilną ubezpieczonego za szkody, które powstały z tytułu posiadania lub używania przez nich małych jednostek pływających, w tym wyrządzone w małych jednostkach pływających oraz ich wyposażeniu. Obowiązuje także w przypadku jednostek wynajmowanych i obejmuje łodzie wiosłowe, kajaki wodne, rowery wodne, pontony, jachty żaglowe o długości kadłuba do 7,5 m oraz jachty motorowe, w tym skutery wodne, z silnikiem o mocy nie przekraczającej 50 kW.

NNW nie tylko dla kierowców

Długie weekendy to czas wzmożonego ruchu na polskich drogach. Z danych Policji wynika, że tylko w okresie zeszłorocznej majówki doszło do 205 wypadków, w których zginęło 20 osób, a 252 zostały ranne. Ponadto, zatrzymano aż 1316 nietrzeźwych kierowców.

Największy odsetek w globalnej liczbie poszkodowanych w wypadkach w 2021 r. stanowili kierujący samochodami osobowymi i ich pasażerowie – 51,6 proc. Wśród kolejnych najczęściej poszkodowanych kierowców znajdują się rowerzyści – prawie 12 proc. oraz motocykliści – niecałe 7 proc. Prawie 17 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych w 2021 r. to piesi. W 2021 r. zginęło 527 tych uczestników ruchu, a 4304 osoby zostały ranne, w tym aż 1 672 odniosło ciężkie obrażenia.

- Ubezpieczenia chroniące od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) wskutek zdarzeń drogowych są dostępne jako część pakietów ubezpieczeń na życie lub polis komunikacyjnych. Ubezpieczyciele widzą potrzebę kompleksowej ochrony, bo o to pytają kierowcy. Na rynku pojawiają się już produkty, które rozszerzają pakiet ochrony tradycyjnych ubezpieczeń i rozbudowują polisy o dodatkowe świadczenia. W przypadku ubezpieczeń dodatkowych możliwe są polisy z gwarantowanymi sumami ubezpieczenia nawet na 350 tys. zł. Tego typu ubezpieczenie zadziała, kiedy zdarzenie będzie dotyczyło także pieszego, pasażera publicznych środków komunikacji lub rowerzystę – dodaje Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia.

Kiedy zadziała polisa nnw kierowca+

Ubezpieczenie nieruchomości na majówkę? Warto mieć, oby się nie przydało

Ubezpieczyciele wskazują, że coraz więcej Polaków przywiązuje wagę do ochrony ubezpieczeniowej własnych mieszkań czy domów. Podstawowy zakres takiej ochrony zawiera skutki nieprzewidzianych sytuacji np. pożaru czy zalania, ale właściciele coraz liczniej decydują się na objęcie ochroną mienia znajdującego się poza ubezpieczonym lokum. Mowa tu np. o przydomowych altankach czy mniejszych budynkach.

- Warto zwrócić uwagę czy w zakresie ubezpieczenia domu jest ochrona mienia znajdującego się na tarasie lub w ogrodzie – to przydatne na wypadek zdarzeń losowych. Jeśli chodzi o zaprószenie ognia, coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych obejmuje ochroną skutki wydarzeń, do których doprowadziło tzw. rażące niedbalstwo. Mowa tu np. o pożarach od zostawionego żelazka czy prostownicy. Należy jednak pamiętać, że wciąż popularnym wyłączeniem jest spożywanie alkoholu podczas powstania szkody – dodaje Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia.

Pod naszą nieobecność – np. podczas wyjazdu na długi weekend majowy, w domu może wydarzyć się wiele sytuacji, które zanim zostaną zauważone, mogą wyrządzić wiele szkód. Przykładowo, pęknięta rura spowoduje o wiele więcej strat, gdy jej uszkodzenie uwidoczni się dopiero na suficie sąsiada. Brak mieszkańców kusi też włamywaczy, którzy w okresie wyjazdowym biorą sobie na cel mieszkania i domy. Ubezpieczenie zapewnia wypłacenie odszkodowania w kwocie niezbędnej do pokrycia strat. Bez odpowiedniej polisy, wszelkie koszty, w tym również zniszczeń, nie tylko własnego lokalu, ale i tych sąsiednich trzeba pokrywać z własnej kieszeni.

- Średnia cena polisy mieszkaniowej w Polsce w marcu 2022 roku kształtowała się w granicach 347 zł. To o 21 proc., a kwotowo 60 zł więcej niż rok wcześniej. Właściciele najwięcej płacą za ubezpieczenie swoich nieruchomości w Małopolsce – średnio 421 zł (o 54 zł więcej), województwie opolskim (416 zł) oraz na Śląsku (402 zł). Najniższe poziomy stawek odnotowuje z kolei Podlasie (275 zł) i Podkarpacie (286 zł). W ujęciu rok do roku to odpowiednio 11 i 14 zł więcej. Co ciekawe poniżej średniej wartości znajdują się województwa wielkopolskie (polisa ma tu wartość przeciętnie 343 zł) oraz pomorskie (330 zł) – mówi Paweł Bukowski.

Majówka na rowerze? Ubezpieczenie sprzętu już od kilku złotych miesięcznie

Rowerami podróżujemy do pracy, na zakupy, ale i podczas weekendowych wypraw. Niezależnie od tego, czy rower służy do krótkich przejażdżek, czy do kilkudniowych wypraw, zabezpieczenie przed kradzieżą jest bardzo istotne. Według danych Komendy Głównej Policji w 2021 skradziono ponad 13,5 tys. jednośladów. To o ponad 750 więcej niż w 2020 r. Najwięcej rowerów skradziono z budynków wielorodzinnych – 3746 oraz bezpośrednio z dróg i jezdni – 1222.

Według wyceny polis przeprowadzonej przez ekspertów CUK Ubezpieczenia, ubezpieczenie jednośladu o wartości 1500 zł w pełnym wariancie sezonowym, czyli na 7 miesięcy zawierającym: OC z sumą gwarancyjną 10 000 zł, NNW z sumą ubezpieczenia na tę samą kwotę, casco dopasowane do wartości roweru oraz ubezpieczenie bagażu do 500 zł obowiązujące na terenie RP wyniosło 133 zł. Natomiast polisa w podstawowym wariancie, zwierająca tylko NNW wyniesie 37 zł na cały sezon. Kupujący polisę rowerową sam wybiera obszar obowiązywania ochrony. Do wyboru są: Polska, cały świat bez USA i Kanady, RP + USA i Kanada, cały świat.

* Na podstawie badania ankietowego „Monitoring Sentiment for Domestic and Intra-European Travel – Wave 11” przeprowadzonego przez European Travel Commission (ETC) wśród mieszkańców Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Włoch, Belgii, Szwajcarii, Hiszpanii, Polski i Austrii w marcu 2022 r.

Co może zawierać polisa rowerowa

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: Informacja prasowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak sprawdzić organizatora turystyki?
  Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina jak sprawdzić organizatora turystyki. Dlaczego ważne jest, aby biuro podróży działało legalnie?
  Frankowicze bez wakacji kredytowych
  Brak wsparcia w postaci wakacji kredytowych skłania frankowiczów do szukania długofalowych rozwiązań w sądzie. Jakich?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - kalkulator UOKiK
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomił kalkulator sprawdzający możliwość skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
  Ustawa z dnia 26 maja 2022 o czternastej emeryturze [pełna treść]
  14 emerytura - dla kogo? Poniżej treść ustawy z dnia 26 maja 2022 o dodatkowej, czternastej, emeryturze i rencie:
  14. emerytura w 2022 r. - ile wynosi netto?
  Wypłata świadczenia pieniężnego w postaci tzw. ”czternastki”, czyli dodatkowej emerytury bądź renty rozpocznie się 25 sierpnia 2022 roku. Ile wyniesie na tzw. rękę?
  Jak złożyć reklamację na problemy z ustawowymi wakacjami kredytowymi?
  Ustawowe wakacje kredytowe upoważniają obywateli do zawieszania płatności 8 rat kredytu hipotecznego z mocy ustawy. Banki nie mają możliwości, aby ich odmówić. Jednak z informacji Rzecznika Finansowego wynika, że cześć z nich znacznie utrudnia możliwość skorzystania z wakacji od kredytu. Jak i gdzie złożyć reklamację na taki bank?
  Wnioski o "Dobry start" złożono już dla ponad 3,7 mln dzieci
  Wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" złożono już dla ponad 3 mln 744 tys. dzieci – poinformowało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort przypomniał, że złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.
  14 emerytura - ZUS ostrzega przed oszustwami
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, iż będzie wypłacał czternastą emeryturę bez wniosku. Jednocześnie ostrzega przed pseudousługami „na pracownika ZUS”.
  Serwisy społecznościowe a RODO - przełomowy wyrok
  Sierpniowy wyrok TSUE to największa zmiana w prawie ochrony danych osobowych od maja 2018 r. Już pojawiają się dzikie spekulacje na temat ziszczających się absurdów RODO – czy jeśli czyjaś kamera przemysłowa nagra homoseksualną parę, to przetwarzane są dane o orientacji seksualnej?
  Kiedy windykator zapuka do drzwi?
  Przejęcia zadłużeń przez windykatora można spodziewać się już nawet dzień po upływie terminu spłaty. . Co dalej?
  Eksperci chcą zmian w przepisach dotyczących mobbingu
  Zdaniem ekspertów sytuacja ofiar mobbingu mogłaby się szybko zmienić. Wystarczy w definicji przecinek zastąpić wyrazem „lub”.
  Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? [Instrukcja]
  Wniosek o dofinansowanie do węgla należy złożyć na formularzu zgodnym z rozporządzeniem przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak go wypełnić?
  Czy przysługuje dodatek węglowy, gdy dom ogrzewany jest węglem i gazem?
  Dodatek węglowy to świadczenie pieniężne wypłacane na zakup – jak nazwa wskazuje – węgla. Co w przypadku, gdy w gospodarstwie domowym do ogrzewania używane są dwa źródła, np. węgiel i gaz?
  Kto ma prawdo do dodatku węglowego, gdy w jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych?
  W jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania zgłoszonego lub wpisanego do CEEB. Kto jest uprawniony do otrzymania dodatku węglowego? Jak wypełnić wniosek i gdzie go złożyć?
  Ubezpieczenie NNW dzieci w szkole i na zajęciach dodatkowych
  Jak podaje resort edukacji, na terenie placówek oświatowych dochodzi nawet do 60 tys. wypadków każdego roku. Są to m.in. złamania, skręcenia czy zwichnięcia. Ale dziecko pozostaje aktywne nie tylko w szkole i w trakcie roku szkolnego. Z jednej strony to bardzo dobre dla jego zdrowia, jednocześnie zwiększa jednak ryzyko wypadków. Zdarzają się one przez cały rok: latem - podczas wakacyjnych zabaw i uprawiania sportów na powietrzu, a zimą na nartach, sankach czy podczas innych sezonowych atrakcji. Zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie, zapewniające dziecku szerszą ochronę, staje się kluczowe dla coraz większej liczby rodziców.
  Praca zdalna i kontrola trzeźwości. Kiedy zmiany w kodeksie pracy wejdą w życie?
  Druga połowa 2022 r. upłynie pracodawcom pod znakiem zmian w prawie pracy. W Sejmie toczą się prace nad projektem ustawy wprowadzającym pracę zdalną i kontrolę trzeźwości. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Mariola Maląg w swojej ostatniej wypowiedzi wskazała na możliwy termin wejścia przepisów w życie.
  Wzór wniosku o dodatek węglowy ważny od 17 sierpnia 2022
  Rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy wchodzi w życie w środę 17 sierpnia. Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego mogą otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł.
  300 plus a zerówka - jakie zasady w 2022 r.?
  Czy w 2022 r. świadczenie dobry start, czyli tzw. 300 plus przysługuje na dziecko w zerówce? Jakie są obowiązujące przepisy?
  Dodatek do ogrzewania domu paliwem innym niż węgiel przyjęty przez Sejm
  Gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest peletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG, olejem opałowym, otrzymają wsparcie finansowe w ramach jednorazowego dodatku. W jakiej wysokości i kiedy?
  Błędy medyczne i zdarzenia niepożądane - projektowane zmiany
  Do rejestru Rzecznika Praw Pacjenta zgłoszono ponad 520 błędów medycznych i zdarzeń niepożądanych. Raportowanie takich danych niedługo ma być obowiązkowe.
  Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu karnego wykonawczego
  Prezydent Andrzej Duda podpisał obszerną nowelizację Kodeksu karnego wykonawczego, która m.in. zmienia niektóre zasady wykonywania kar więzienia, rozszerza stosowanie dozoru elektronicznego i reguluje dostęp więźniów do świadczeń zdrowotnych.
  Zmiany w edukacji ukraińskich dzieci w Polsce
  MEiN znowelizowało rozporządzenie dotyczące edukacji ukraińskich dzieci w Polsce w związku z przedłużającymi się działaniami wojennymi na Ukrainie i z koniecznością zapewnienia opieki i edukacji uczniom będącym obywatelami Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski.
  Projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w pokryciu części kosztów ogrzewania
  Rząd we wtorek zajmie się projektem ustawy, dotyczącym wsparcia indywidualnych gospodarstw domowych w Polsce w pokryciu części kosztów ogrzewania – wynika z porządku obrad rady ministrów.
  Zarzuty UOKiK dla Biedronki za nieuczciwą akcję promocyjną
  UOKiK postawił trzy zarzuty Biedronce, dotyczące jej akcji promocyjnej „Tarcza Biedronki Antyinflacyjna”. Jeronimo Martins Polska grożą kary finansowe w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu – podał urząd antymonopolowy we wtorkowym komunikacie.
  Obywatele skarżą się na blokowanie stron internetowych. Pismo RPO do premiera
  Mechanizm blokowania stron internetowych stwarza ryzyko dla wolności słowa oraz dostępu do informacji. Przepisy nie przewidują informowania administratora strony o przyczynie blokady i czasie jej trwania. Takie działania powinny być ściśle określone i podlegać skutecznej kontroli – wskazuje RPO. Zarazem nie kwestionuje potrzeby ochrony osób, których prawa mogą być naruszane, a także względów bezpieczeństwa.