REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 najczęstszych wypadków w Święta - jak się przed nimi uchronić?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ANG Spółdzielnia
Okres świąteczny to czas radości - niestety także dla złodziei. Kiedy my rozjeżdżamy się, by spędzić Święta z rodziną, opuszczone domy stają się łatwym łupem dla włamywaczy. Warto więc zadbać o to, by mieszkanie nie „zapraszało” przestępców/Fot. Shutterstock
Okres świąteczny to czas radości - niestety także dla złodziei. Kiedy my rozjeżdżamy się, by spędzić Święta z rodziną, opuszczone domy stają się łatwym łupem dla włamywaczy. Warto więc zadbać o to, by mieszkanie nie „zapraszało” przestępców/Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, iż nieprzyjemne sytuacje mogą przytrafić się nam również w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Warto wiedzieć, jakie wypadki najczęściej zdarzają się w tym czasie i jak się przed nimi chronić.

9 na 10 wypadków zdarza się… podczas Świąt?

Wyjazdy do rodziny i przyjaciół czy dekorowanie domu choinkami i lampkami z pewnością sprawiają wiele przyjemności w trakcie Świąt, ale mogą także kończyć się nieprzyjemnymi sytuacjami. Oto 5 wypadków, które najczęściej zdarzają się w tym czasie oraz wskazówki, jak się przed nimi uchronić.

REKLAMA

Okazja czyni złodzieja

Okres świąteczny to czas radości - niestety także dla złodziei. Kiedy my rozjeżdżamy się, by spędzić Święta z rodziną, opuszczone domy stają się łatwym łupem dla włamywaczy. Warto więc zadbać o to, by mieszkanie nie „zapraszało” przestępców. W tym celu możemy poprosić sąsiadów, aby co jakiś czas wyjmowali pocztę z naszej skrzynki i mieli oko na to, co dzieje się w okolicy domu – czy np. nie kręcą się wokół niego podejrzane osoby. Dobrym sposobem jest także zakup automatycznego włącznika światła. Pojawiające się co jakiś czas światło w oknach może skutecznie zdezorientować włamywacza. Warto też sprawdzić, czy w polisie ubezpieczenia naszego domu mamy ochronę mienia od ewentualnej kradzieży z włamaniem czy też dewastacji oraz czy polisa pokryje np. wymianę uszkodzonych zamków.

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Choinka w ogniu

REKLAMA

Czas przyczepiania do choinek zapalonych świeczek co prawda przeminął wraz z dymem z nadpalonych gałązek, ale nadal zdarzają się wypadki, podczas których świąteczne drzewko staje w płomieniach. Pozostawione bez nadzoru lampki choinkowe mogą doprowadzić do zwarcia przewodów elektrycznych, dlatego przed snem lub wyjściem z domu warto dla bezpieczeństwa wyjąć wtyczkę w kontaktu.

- Faktycznie szkody z tytułu przepięć to najczęstsze przyczyny wypłat z polis ubezpieczenia domu czy mieszkania. Najczęściej są one w podstawowym zakresie, jednak istotne jest to, czy zakres ubezpieczenia obejmuje zaniedbania, bądź rażące niedbalstwo spowodowane przez domowników. W przypadku braku takiej opcji w polisie towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania. Bardzo istotne jest również posiadanie aktualnego przeglądu instalacji elektrycznej – wymóg taki wynika z przepisów prawa budowlanego, a niedopilnowanie go może stanowić podstawę do obmowy wypłaty odszkodowania – mówi Karolina Trzeciakiewicz z ANG Spółdzielni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zepsuty samochód, a na horyzoncie jedynie drzewa

REKLAMA

To brzmi jak początek kolejnego horroru, jednak taka sytuacja może nas spotkać także podczas świątecznych wypraw. Jeśli lewarek w żaden sposób nie kojarzy nam się z narzędziem do zmiany opon, to istnieje mała szansa, że samodzielnie poradzimy sobie z jakimkolwiek problemem samochodowym. Warto więc przed wyjazdem pomyśleć o pakiecie assistance, który zapewni nam pomoc w najróżniejszych sytuacjach – od rozładowanego akumulatora, przez brak paliwa po pękniętą oponę.

- Dobry assistance to podstawa dla osób często podróżujących autem. Podstawowe pakiety dodawane są za darmo do lepszych polis OC oraz AC, jednak zakres ich pomocy jest bardzo ograniczony. Ubezpieczyciel pozwoli za darmo skorzystać jedynie z usług informacyjnych przez telefon lub zorganizuje i zapłaci za holowanie do określonej odległości i to tylko w razie wypadku. Rozszerzony assistance daje już dostęp do bardziej praktycznych usług, takich jak pomoc przy awarii auta z holowaniem na odległość kilkuset lub nawet bez limitu kilometrów, pojazd zastępczy na czas naprawy, nocleg w razie potrzeby czy też uruchomienie akumulatora, gdy pod domem nie odpali nam samochód. Taki assistance kupuje się na rok wraz z ubezpieczeniem OC i/lub AC auta, jednak są opcje wykupienia pomocy np. na 15 lub 30 dni – wyjaśnia Karolina Trzeciakiewicz.

Wśród nocnej ciszy krzyk się rozchodzi

Dekorowanie domu lampkami często wymaga wręcz akrobatycznych zdolności. Sytuacji nie ułatwiają oblodzone chodniki, na których „tańczą” drabiny. Przy tego typu czynnościach warto mieć pomocnika, który skutecznie zabezpieczy nas przed upadkiem. Nie zapominajmy też o regularnym odśnieżaniu chodników - nie chcemy mieć przecież na sumieniu złamania ręki u ulubionej sąsiadki.

- Upadek przechodnia na nieodśnieżonym chodniku czy też sopel lodu wyrządzający krzywdę może sporo kosztować właściciela nieruchomości. Na nim bowiem ciąży obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Oznacza to, że gdy dojdzie do wypadku, uszczerbku na zdrowiu lub do uszkodzenia mienia z winy niedopilnowania przez właściciela powyższych obowiązków, będzie on zmuszony do pokrycia kosztów leczenia, wypłaty odszkodowania czy nawet renty poszkodowanemu. Można oczywiście zabezpieczyć się przed takimi kosztami wykupujący polisę odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym – wtedy to ubezpieczyciel weźmie na siebie odpowiedzialność i pokryje tego typu koszty – mówi Karolina Trzeciakiewicz.

Zwierzęta może nie zawsze przemawiają ludzkim głosem, ale mogą narobić bałaganu

Filmiki z niesfornymi kotami wspinającymi się po choinkach w celu „upolowania” błyszczącej bombki to już klasyka gatunku. O ile nasze drzewko jest dobrze przytwierdzone do podłoża, a ozdoby nie stwarzają niebezpieczeństwa dla pupili, to możemy spać spokojnie. Gorzej, jeśli pod ciężarem zwierzaka choinka przewróci się na telewizor, ten z kolei na szklany stolik, pod którym leżał nowiutki laptop… Pamiętajmy, że to na nas spoczywa obowiązek zabezpieczenia tego typu pokus przed psem czy kotem, jeśli go nie dopełnimy, ubezpieczenie mienia może nie zadziałać.

- Niestety szkody własne, czyli wyrządzone przez domowników, polegające na uszkodzeniu własnego mienia, bardzo często są wyłączone z ubezpieczenia albo dotyczą tylko kilku wskazanych przypadków, jak np. stłuczenie płyty indukcyjnej, szyby prysznicowej. Zalany laptop czy przewrócony telewizor może nas zatem bardzo dużo kosztować – dodaje Karolina Trzeciakiewicz.

Źródło: ANG Spółdzielnia

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia – obietnice kontra rzeczywistość. Gdzie się podziały obiecane 300 zł?

Choć rząd obiecywał wdowom i wdowcom podwyżki świadczeń sięgające średnio 300 zł, rzeczywistość wielu z nich okazuje się zupełnie inna. Po żmudnej procedurze urzędowej, część seniorów otrzymała realnie zaledwie 38 zł więcej – bo pozostałą kwotę odjęto z innych świadczeń. Czy renta wdowia to faktyczna pomoc, czy jedynie iluzja?

Groźna bakteria w lodach: zakażenie może doprowadzić do sepsy. Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia

Niewinnie wyglądające lody mogą skrywać śmiertelne niebezpieczeństwo. Wysokie temperatury, brak higieny i niewłaściwe przechowywanie sprzyjają rozwojowi wyjątkowo groźnej bakterii – gronkowca złocistego. Zakażenie nim może prowadzić do poważnych chorób, a w skrajnych przypadkach nawet do sepsy. Szczególnie narażone są dzieci i kobiety w ciąży. Ministerstwo Zdrowia apeluje o ostrożność i wybieranie tylko sprawdzonych, czystych punktów sprzedaży lodów.

Ważny komunikat RCB w sprawie zagrożenia powodziowego w Polsce w dniach 7-13 lipca 2025 r. Czy grozi nam powtórka sytuacji z września 2024 r.?

W dniu 4 lipca 2025 r. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało komunikat, w którym odnosi się do pojawiających się w przestrzeni publicznej doniesień o możliwych intensywnych opadach deszczu i ryzyku powodzi w Polsce w przyszłym tygodniu (tj. w dniach 7-13 lipca 2025 r.). Czy grozi nam wytworzenie się nad Polską „niżu genueńskiego” i powtórka sytuacji z września 2024 r.?

Sondaż partyjny: Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r.? Najbardziej wierzą w to młodzi

Ponad połowa młodych Polaków do 24. roku życia (52,7 proc.) uważa, że Prawo i Sprawiedliwość wróci do władzy po wyborach parlamentarnych w 2027 roku. Wśród wszystkich badanych przekonanie to podziela 49 proc. respondentów, przy czym mężczyźni wyrażają je częściej niż kobiety — wynika z sondażu SW Research dla Onetu.

REKLAMA

Rząd naprawia emerytury czerwcowe! Koniec z niesprawiedliwością z lat 2009–2019 – znamy szczegóły projektu ustawy

Rząd szykuje rewolucję dla tysięcy emerytów i rencistów! Nowy projekt ustawy ma zlikwidować wieloletnią niesprawiedliwość wobec osób, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009–2019. Zmiany mają wyrównać ich sytuację ze świadczeniobiorcami z późniejszych lat i położyć kres tzw. „sezonowości emerytalnej”. Decyzja już we wtorek.

To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

REKLAMA

Planujesz zakup nieruchomości? Uważaj na finansową pułapkę – możesz ponieść dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

REKLAMA