| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Organizacja KRUS

KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, to instytucja państwowa, która ponosi odpowiedzialność za ubezpieczenie społeczne rolników. Warto zwrócić uwagę na organizację tej instytucji.

Finanse

KRUS, w celu realizacji swoich zadań, prowadzi samodzielną gospodarkę finansową. Jest finansowany z pięciu funduszy.

Fundusz Składkowy

Został utworzony na podstawie ustawy, posiada osobowość prawną. Jego organem jest Rada Nadzorcza, w skład której wchodzi pięciu przedstawicieli Rady Rolników i dwóch przedstawicieli wybranych przez ministra właściwego do spraw wsi oraz przedstawiciele ministra finansów publicznych i ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Jest tworzony ze składek na ubezpieczenie chorobowe, macierzyńskie i wypadkowe. Nie jest  funduszem celowym. Zebrane środki są przeznaczane na funkcjonowanie Rady Rolników oraz wypłacanie świadczeń z wyżej wymienionych ubezpieczeń. Działa na podstawie statutu.

Fundusz Emerytalno – Rentowy

Jest finansowany ze składek na ubezpieczenie emerytalno – rentowe oraz z budżetu państwa. Przeznaczony jest głównie na wypłacanie rolniczych emerytur i rent.

Fundusz Prewencji i Rehabilitacji

Finansuje koszty osobowe i rzeczowe. Jest tworzony z odpisów w wysokości 1% przewidywanych wydatków z funduszu składkowego oraz z budżetu państwa.

Fundusz Administracyjny

Jego tworzenie ma na celu finansowanie kosztów obsługi ubezpieczenia. Podobnie do funduszu prewencji i rehabilitacji jest finansowany z odpisów z funduszu składkowego, jednak w wysokości 9% planowanych wydatków.

Fundusz Rezerwowy

Jest tworzony w celu likwidowania ewentualnych niedoborów finansowych instytucji.

Zobacz też: Czym zajmuje się KRUS?

Organizacja

KRUS kieruje prezes powoływany przez Prezesa Rady ministrów, podległy ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa. Prezes pełni też funkcję Zarządu Funduszu Składkowego KRUS. Jest on centralnym organem administracji rządowej. W pełnieniu funkcji może mu pomagać jeden lub dwóch zastępców. Za realizację zadań odpowiedzialni przed prezesem są Dyrektorzy Biur Centrali Kasy, dyrektorzy oddziałów regionalnych i placówek terenowych.

Centrala KRUS mieści się w Warszawie. Kasa składa się z 16 oddziałów regionalnych i 220 placówek terenowych oraz kilku innych jednostek organizacyjny, mianowicie: 5 centrów i 2 ośrodków rehabilitacji rolników.

Podstawowym zadaniem KRUS jest obsługa ubezpieczonych rolników oraz emerytów i rencistów, wypłata świadczeń emerytalno- rentowych, wypadkowych, chorobowych i macierzyńskich.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia rolnicze

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »