Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Organizacja KRUS

Aleksandra Pajewska
KRUS prowadzi samodzielną gospodarkę finansową.
KRUS prowadzi samodzielną gospodarkę finansową.

REKLAMA

REKLAMA

KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, to instytucja państwowa, która ponosi odpowiedzialność za ubezpieczenie społeczne rolników. Warto zwrócić uwagę na organizację tej instytucji.

Finanse

KRUS, w celu realizacji swoich zadań, prowadzi samodzielną gospodarkę finansową. Jest finansowany z pięciu funduszy.

REKLAMA

Fundusz Składkowy

Został utworzony na podstawie ustawy, posiada osobowość prawną. Jego organem jest Rada Nadzorcza, w skład której wchodzi pięciu przedstawicieli Rady Rolników i dwóch przedstawicieli wybranych przez ministra właściwego do spraw wsi oraz przedstawiciele ministra finansów publicznych i ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Jest tworzony ze składek na ubezpieczenie chorobowe, macierzyńskie i wypadkowe. Nie jest  funduszem celowym. Zebrane środki są przeznaczane na funkcjonowanie Rady Rolników oraz wypłacanie świadczeń z wyżej wymienionych ubezpieczeń. Działa na podstawie statutu.

Fundusz Emerytalno – Rentowy

Jest finansowany ze składek na ubezpieczenie emerytalno – rentowe oraz z budżetu państwa. Przeznaczony jest głównie na wypłacanie rolniczych emerytur i rent.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fundusz Prewencji i Rehabilitacji

Finansuje koszty osobowe i rzeczowe. Jest tworzony z odpisów w wysokości 1% przewidywanych wydatków z funduszu składkowego oraz z budżetu państwa.

Fundusz Administracyjny

Jego tworzenie ma na celu finansowanie kosztów obsługi ubezpieczenia. Podobnie do funduszu prewencji i rehabilitacji jest finansowany z odpisów z funduszu składkowego, jednak w wysokości 9% planowanych wydatków.

Fundusz Rezerwowy

Jest tworzony w celu likwidowania ewentualnych niedoborów finansowych instytucji.

Zobacz też: Czym zajmuje się KRUS?

Organizacja

REKLAMA

KRUS kieruje prezes powoływany przez Prezesa Rady ministrów, podległy ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa. Prezes pełni też funkcję Zarządu Funduszu Składkowego KRUS. Jest on centralnym organem administracji rządowej. W pełnieniu funkcji może mu pomagać jeden lub dwóch zastępców. Za realizację zadań odpowiedzialni przed prezesem są Dyrektorzy Biur Centrali Kasy, dyrektorzy oddziałów regionalnych i placówek terenowych.

Centrala KRUS mieści się w Warszawie. Kasa składa się z 16 oddziałów regionalnych i 220 placówek terenowych oraz kilku innych jednostek organizacyjny, mianowicie: 5 centrów i 2 ośrodków rehabilitacji rolników.

Podstawowym zadaniem KRUS jest obsługa ubezpieczonych rolników oraz emerytów i rencistów, wypłata świadczeń emerytalno- rentowych, wypadkowych, chorobowych i macierzyńskich.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia rolnicze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  REKLAMA

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

  Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

  Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

  Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

  Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

  Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie sa możliwe scenariusze przyszłości?

  REKLAMA

  UODO rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT

  Jak poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych, skarżący zarzuca twórcy tego narzędzia - firmie OpenAI to, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, nierzetelny, a zasady na jakich się to odbywa są nieprzejrzyste.

  Renta socjalna. Komu ZUS wypłaca takie świadczenie i w jakiej wysokości?

  Od marca 2023 wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 zł brutto, czyli jest równa kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kto może ubiegać się o takie wsparcie?

  REKLAMA