reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia rolnicze > Ubezpieczenia obowiązkowe w rolnictwie

Ubezpieczenia obowiązkowe w rolnictwie

Każdy rolnik, czyli osoba fizyczna, w której posiadaniu lub współposiadaniu znajduje się gospodarstwo rolne zobowiązane jest do zawarcia umów ubezpieczeń obowiązkowych w rolnictwie.

Jakie ubezpieczenia musi mieć każdy rolnik

Do obowiązkowych ubezpieczeń w rolnictwie należą: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego, ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych, ubezpieczenie upraw rolnych, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego

Każdy posiadacz lub współposiadacz gospodarstwa rolnego jest zobowiązany do zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania gospodarstwa. Na mocy umowy OC ubezpieczyciel zobowiązuje się do tego, że zapłaci odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego.

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

Ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego

Każdy rolnik zobowiązany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Na podstawie tej umowy ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić odszkodowanie w przypadku zniszczeń powstałych na skutek zdarzeń losowych w postaci: ognia, huraganu, powodzi, podtopienia, deszczu nawalnego, gradu, opadów śniegu, uderzenia pioruna, eksplozji, obsunięcia się ziemi, tąpnięcia, lawiny lub upadku statku powietrznego.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Ubezpieczenie upraw rolnych

Każdy rolników który uzyskał płatności bezpośrednie w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego(tzw. dopłaty) zobowiązany jest zawrzeć umowę ubezpieczenia przynajmniej 50% powierzchni upraw od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź, suszę, grad, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych

Rolnicy muszą też pamiętać o tym, że obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych dotyczy również posiadanych przez nich ciągników i przyczep rolniczych, zgodnie bowiem z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych wszystkie pojazdy poruszające się po drogach publicznych muszą mieć polisę OC.

Zobacz również serwis: Auto

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Każdy posiadacz lub współposiadacz gospodarstwa rolnego jest zobowiązany do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania gospodarstwa.
Każdy posiadacz lub współposiadacz gospodarstwa rolnego jest zobowiązany do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania gospodarstwa.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama