| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia społeczne > Protokół powypadkowy

Protokół powypadkowy

Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy zespół powypadkowy ma obowiązek sporządzenia protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy nazywany za zwyczaj „protokołem powypadkowym”.

Termin sporządzenia protokołu powypadkowego

Protokół powypadkowy powinien zostać sporządzony w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Jeżeli jednak zachodzą uzasadnione przeszkody lub trudności w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadku, termin ten może ulec przedłużeniu. Wówczas w treści protokołu należy podać przyczyny uzasadniające zwłokę.

W tym punkcie warto zauważyć, że nawet w sytuacji gdy nie ma widocznych skutków wypadku w postaci urazu bądź złego samopoczucia pracownika nie można zaniechać przeprowadzania czynności wyjaśniających, a co za tym idzie również sporządzenia protokołu powypadkowego.

Zobacz: Forum prawne

Wzór protokołu powypadkowego

Protokół powypadkowy powinien być sporządzony według wzoru określonego Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U. z 2004 r. nr 227, poz. 2298).

Bardzo istotne jest, aby protokół został sporządzony według wspomnianego wzoru, gdyż sporządzenie go w innej formie stanowi uchybienie formalne przez co może on zostać zakwestionowany np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz również: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Powództwo o sprostowanie lub ustalenie treści protokołu powypadkowego

Protokół powypadkowy zawiera informacje o okolicznościach i przyczynach wypadku przez co jest podstawą do ustalenia uprawnień poszkodowanego lub jego rodziny do świadczeń odszkodowawczych.

Stwierdzenia w protokole powypadkowym, że wypadek nie jest wypadkiem przy pracy albo że zachodzą okoliczności, które mogą mieć wpływ na prawo pracownika do świadczeń przysługujących z tytułu wypadku, zawsze wymaga szczegółowego uzasadnienia i wskazania dowodów stanowiących podstawę takiego stwierdzenia.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia społeczne

Z protokołu powypadkowego może wynikać jak już była mowa, że dane zdarzenie nie zostało zakwalifikowane jako wypadek przy pracy, co może wykluczyć możliwość uzyskania przez pracownika jakichkolwiek świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Dlatego też pracownik bądź uprawniony członek jego rodziny, który nie zgadza się z kwalifikacją wypadku jako niebędącego wypadkiem przy pracy, albo uważa, że zachodzą okoliczności nie pozostające bez znaczenia dla jego prawa do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy, ma prawo wystąpić do sądu pracy z powództwem o sprostowanie lub ustalenie treści dokumentu na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego.

Czytaj także

Ekspert:

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z protokołu powypadkowego może wynikać, że dane zdarzenie nie zostało zakwalifikowane jako wypadek przy pracy.
Z protokołu powypadkowego może wynikać, że dane zdarzenie nie zostało zakwalifikowane jako wypadek przy pracy.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »