REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Majątek spółki cywilnej,  Fot. Fotolia
Majątek spółki cywilnej, Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka cywilna to tylko umowa między wspólnikami z zobowiązaniem do dążenia do wspólnego celu gospodarczego. Spółka cywilna nie jest podmiotem prawa, więc nie może mieć majątku. Co zatem należy rozumieć, gdy słyszymy określenie „majątek spółki cywilnej”?

Spółka cywilna

Określenie danego podmiotu mianem „spółka cywilna” dla wielu osób jest mylące. Przede wszystkim dlatego, że spółka cywilna nie jest spółką, tylko umową między poszczególnymi osobami. Nie jest ona podmiotem prawa (jak np. spółki prawa handlowego). Nie jest ona nawet przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W jej myśl taki status posiadają bowiem wspólnicy spółki cywilnej.

REKLAMA

Spółka cywilna nie jest podmiotem prawa. Nie ona jest przedsiębiorcą, tylko jej wspólnicy. Nie spółka cywilna jest stroną zawieranych umów, lecz jej wspólnicy.

Spółka cywilna jest to bowiem ni mniej ni więcej umowa cywilnoprawna, na podstawie której wspólnicy zobowiązują się dążyć do wspólnego celu gospodarczego. Podstawowym sposobem jest wniesienie dążenia do wspólnego celu jest zaś wniesienie wkładów (art. 860 Kodeksu cywilnego).

Zobacz serwis: Spółki

Majątek spółki cywilnej

REKLAMA

Taka konstrukcja spółki cywilnej wymusza też pewne specyficzne regulacje dotyczące majątku. Skoro nie jest ona podmiotem prawa, to nie może być właścicielem majątku. Stąd też to co w uproszczeniu możemy nazwać „majątkiem spółki cywilnej” jest tak naprawdę majątek wspólnym jej wspólników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawierając umowę spółki cywilnej i wnosząc wkłady, wspólnicy tak naprawdę dokonują wyodrębnienia ze posiadanych majątków osobistych osobnego majątku, który będą ich współwłasnością służy do realizacji celów gospodarczych określonych w umowie spółki cywilnej.

Spółka cywilna ma tak naprawdę postać odrębnego majątku, którego współwłaścicielami stają się wspólnicy spółki. Wkłady wnoszone przez wspólników wchodzą w skład tego majątku. Odróżnić należy taką sytuację od spółki prawa handlowego, kiedy to wkłady wnoszone są do majątku będącego własnością zawiązanej spółki.

Spółka jawna jest podmiotem prawa i ma majątek, który pierwotnie co do zasady składa się z wkładów wspólników. W zamian za wkłady wspólnicy mają udziały w spółce. Z kolei spółka cywilna nie jest spółką (nie ma podmiotowości prawnej). Jest tylko majątkiem wyodrębnionym z majątków osobistych wspólników.

Zobacz: Czy spółka cywilna może powołać prokurenta?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

REKLAMA

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA