reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Kiedy kredyt jest konsumencki?

Kiedy kredyt jest konsumencki?

Przepisy dotyczące kredytów konsumenckich, które weszły w życie 18 grudnia 2011 r. określają maksymalna jego wysokość. Kredytem konsumenckim jest także np. umowa sprzedaży ratalnej.

Kredyt konsumencki

18 grudnia 2011 r. w życie weszła ustawa z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumencki. Zastąpiła ona podobną regulację z 20 lipca 2001 r. Celem nowej regulacji jest ułatwienie zaciągnięcie kredytu za granicą oraz ujednolicenie europejskich standardów ochrony konsumentów.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Kredyt konsumencki czyli co?

To, czym jest kredyt konsumencki można wywieźć z treści art. 3, który zawiera ogólną definicję kredytu konsumenckiego oraz art. 4, który zawiera katalog umów wyłączonych spod reżimu ustawy.

I tak zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę o kredy w wysokości nie większej niż 255 550 zł albo równowartość tej kwoty w walucie innej niż waluta polska, który kredytodawca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi.

Zobacz: Nie zapomnij o tym zawierając umowę pożyczki

Aby dana umowa podlegała reżimowi ustawy nie musi wcale się nazywać „umową o kredyt konsumencki”. Musi spełnić warunki określone w art. 3 ust. 1. Zgodnie z ustępem 2 za umowę taką umowę będzie uważana w odpowiednich sytuacjach umowa pożyczki, umowa kredytu bankowego, czy nawet umowa o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego, jeżeli konsument jest zobowiązany do poniesienia jakichkolwiek kosztów związanych z odroczeniem spełnienia świadczenia.

Zatem kredytem konsumenckim w rozumieniu ustawy będzie także umowa oprocentowanej sprzedaży ratalnej telewizora.

Co nie jest kredytem konsumenckim?

Z kolei art. 4 ustawy zawiera katalog umów wyłączonych spod reżimu dotyczącego kredytów konsumenckich. Reguły te nie mają zatem zastosowania do m.in. umów, w których konsument nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania oraz innych kosztów związanych z udzieleniem lub spłatą kredytu.

Popularna sprzedaż ratalna 0 proc., jeżeli nie będzie zawierała dodatkowych kosztów, będzie wyłączona spod reżimu ustawy o kredytach konsumenckich.

Podobnie będzie z umową leasingu, jeżeli nie będzie ona przewidywała obowiązku przeniesienia własności przedmiotu umowy na konsumenta.

POBIERZ WZÓR: Umowa pożyczki

Ponadto w art. 4 ustawy mowa o umowach:

  • - zawieranych z podmiotami prowadzącymi działalność maklerską
  • - o kredyt, będących wynikiem ugody sądowej, ugody zawartej przed sądem polubownym lub ugody, która jest wynikiem postępowania mediacyjnego;
  • - o kredyt udzielany wyłącznie pracownikom zatrudnionym u danego pracodawcy w ramach działalności dodatkowej, w której pracownik nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania lub jest zobowiązany do zapłaty rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania niższej od powszechnie stosowanych na rynku.

Cały katalog umów wyłączonych spod reżimu ustawy o kredycie konsumenckim, a także ograniczeń stosowanych do konkretnych umów, znajduje się w treści art. 4.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama