reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Kiedy kredyt jest konsumencki?

Kiedy kredyt jest konsumencki?

Przepisy dotyczące kredytów konsumenckich, które weszły w życie 18 grudnia 2011 r. określają maksymalna jego wysokość. Kredytem konsumenckim jest także np. umowa sprzedaży ratalnej.

Kredyt konsumencki

18 grudnia 2011 r. w życie weszła ustawa z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumencki. Zastąpiła ona podobną regulację z 20 lipca 2001 r. Celem nowej regulacji jest ułatwienie zaciągnięcie kredytu za granicą oraz ujednolicenie europejskich standardów ochrony konsumentów.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Kredyt konsumencki czyli co?

To, czym jest kredyt konsumencki można wywieźć z treści art. 3, który zawiera ogólną definicję kredytu konsumenckiego oraz art. 4, który zawiera katalog umów wyłączonych spod reżimu ustawy.

I tak zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę o kredy w wysokości nie większej niż 255 550 zł albo równowartość tej kwoty w walucie innej niż waluta polska, który kredytodawca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi.

Zobacz: Nie zapomnij o tym zawierając umowę pożyczki

Aby dana umowa podlegała reżimowi ustawy nie musi wcale się nazywać „umową o kredyt konsumencki”. Musi spełnić warunki określone w art. 3 ust. 1. Zgodnie z ustępem 2 za umowę taką umowę będzie uważana w odpowiednich sytuacjach umowa pożyczki, umowa kredytu bankowego, czy nawet umowa o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego, jeżeli konsument jest zobowiązany do poniesienia jakichkolwiek kosztów związanych z odroczeniem spełnienia świadczenia.

Zatem kredytem konsumenckim w rozumieniu ustawy będzie także umowa oprocentowanej sprzedaży ratalnej telewizora.

Co nie jest kredytem konsumenckim?

Z kolei art. 4 ustawy zawiera katalog umów wyłączonych spod reżimu dotyczącego kredytów konsumenckich. Reguły te nie mają zatem zastosowania do m.in. umów, w których konsument nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania oraz innych kosztów związanych z udzieleniem lub spłatą kredytu.

Popularna sprzedaż ratalna 0 proc., jeżeli nie będzie zawierała dodatkowych kosztów, będzie wyłączona spod reżimu ustawy o kredytach konsumenckich.

Podobnie będzie z umową leasingu, jeżeli nie będzie ona przewidywała obowiązku przeniesienia własności przedmiotu umowy na konsumenta.

POBIERZ WZÓR: Umowa pożyczki

Ponadto w art. 4 ustawy mowa o umowach:

  • - zawieranych z podmiotami prowadzącymi działalność maklerską
  • - o kredyt, będących wynikiem ugody sądowej, ugody zawartej przed sądem polubownym lub ugody, która jest wynikiem postępowania mediacyjnego;
  • - o kredyt udzielany wyłącznie pracownikom zatrudnionym u danego pracodawcy w ramach działalności dodatkowej, w której pracownik nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania lub jest zobowiązany do zapłaty rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania niższej od powszechnie stosowanych na rynku.

Cały katalog umów wyłączonych spod reżimu ustawy o kredycie konsumenckim, a także ograniczeń stosowanych do konkretnych umów, znajduje się w treści art. 4.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama