reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Niedozwolone klauzule w umowach o kredyt hipoteczny

Niedozwolone klauzule w umowach o kredyt hipoteczny

Klauzule kształtujące zasady oprocentowania kredytu nie mogą pozostawiać bankowi swobody i dowolności. Nieprecyzyjne zapisy umowy są niedozwolone – to efekt sporu UOKiKu i BRE Banku, który zakończył się dopiero wyrokiem sądowym.

O korzystnym dla konsumentów wyroku Sądu Apelacyjnego możemy przeczytać w komunikacie prasowym Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprawa swój początek miała jeszcze w 2009 r., kiedy to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do sądu pozew przeciwko BRE Bankowi. W treści pozwu zakwestionowane zostały postanowienia umów zawieranych między bankiem a jego klientami.

Precyzyjna umowa

Poszło przede wszystkim o nieprecyzyjność poszczególnych zapisów, która dawała bankowi swobodę w określaniu wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych. Prezes Urzędu zakwestionowała następujący zapis umowy:

„Stopa procentowa kredytu może ulegać zmianom w okresie trwania umowy w przypadku zmiany co najmniej jednego z następujących parametrów finansowych rynku pieniężnego i kapitałowego:

  • oprocentowania lokat międzybankowych (WIBID/WIBOR)
  • rentowność bonów skarbowych, obligacji Skarbu Państwa
  • zmiany stóp procentowych NBP

oraz w zakresie wynikającym ze zmiany tych parametrów”

Lista zarzutów Urzędu względem powyższego zapisu była poważna. W treści pozwu UOKiK argumentował, iż ogólnikowość stwierdzeń zawartych we wskazanej klauzuli daje bankowi swobodę w kształtowaniu wysokości oprocentowania kredytu. Ta swoboda przejawia się przede wszystkim w stwierdzeniu „może ulegać zmianom” oraz w braku określenia wyraźnych przesłanek co do wysokości zmiany oprocentowania.

Zobacz: Deweloperzy kontra konsumenci

Tym samym, w opinii Urzędu, takie rozwiązania rażąco naruszały interesy konsumentów.

Droga sądowa

Sprawa swój finał miała w Sądzie Apelacyjnym, wcześniej jednak musiał przejść wszystkie szczeble instancyjne, począwszy od pozytywnego dla UOKiK wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wyrok Sądu Apelacyjnego potwierdził, iż sformułowanie zapisu umowy nie jest jednoznaczne i przychylił się do opinii Urzędu.

Po uprawomocnieniu się wyroku, postanowienie zostanie wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, a ich stosowanie w obrocie z konsumentami będzie zabronione. Jeżeli przedsiębiorcy mimo to będą je stosowali, UOKiK może wszcząć postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów i w konsekwencji nałożyć na przedsiębiorcę karę w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznych przychodów.

Zobacz: Umowa z konsumentem musi być precyzyjna

Źródło: uokik.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama