REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki narażone na SKD, kredytobiorcy z szansą na zwrot odsetek i innych kosztów kredytu. Kiedy TSUE wyda wyrok?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawo UE, TSUE, Trybunał Sprawiedliwości UE
Banki narażone na SKD, kredytobiorcy z szansą na zwrot odsetek i innych kosztów kredytu. Kiedy TSUE wyda wyrok?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Banki mogą zmierzyć się z poważnymi konsekwencjami, jeśli Trybunał Sprawiedliwości UE uzna ich praktykę przedstawiania zasad przedterminowej spłaty pożyczek konsumenckich za niezgodną z unijnymi przepisami. Kredytobiorcy, których banki mogą być objęte sankcjami kredytu darmowego (SKD), mają szansę na odzyskanie nadpłaconych odsetek a także innych kosztów kredytu takich jak prowizja.

Nieuczciwe praktyki banków?

W umowach pożyczek konsumenckich istnieje wiele postanowień, które mogą stanowić podstawę do zastosowania sankcji kredytu darmowego. Zagadnienia dotyczące sankcji kredytu darmowego coraz częściej trafiają do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, którego orzeczenia będę miały bardzo istotne znaczenie przy wykładni przepisów ustawy o kredycie konsumenckim, a tym samym będą miały wpływ na sytuację wielu polskich kredytobiorców.

Tematyka ta dotyczy głównie pożyczek gotówkowych oraz kredytów konsumenckich, czyli zobowiązań na kwoty do 255 550 zł, zaciąganych na cele konsumpcyjne, takie jak np. zakup sprzętu AGD czy finansowanie wyjazdów.

REKLAMA

Kredyty konsumenckie a sankcja kredytu darmowego. Nowe pytania skierowane do TSUE

W sprawie prowadzonej przez adwokata Bartosza Czupajło, partnera kancelarii adwokackiej Czupajło Ciskowski & Partnerzy, Sąd Rejonowy w Białymstoku postanowił skierować kolejne pytania prejudycjalne do Trybunału w Luksemburgu dotyczące sankcji kredytu darmowego. Pytania te komentuje poniżej mec. Czupajło.

Czy sąd krajowy ma obowiązek z urzędu badać inne podstawy zastosowania SKD niż te, na które powołał się pożyczkobiorca?

- Jeśli TSUE orzeknie, że sąd krajowy ma obowiązek z urzędu badać także inne podstawy zastosowania SKD, niezależnie od tego, na co wskazuje pożyczkobiorca, to znacząco wpłynie to na sposób prowadzenia spraw sądowych. W praktyce oznacza to, że pożyczkobiorca nie musi szczegółowo znać wszystkich możliwych uchybień w swojej umowie, aby skorzystać z ochrony prawnej. Sądy będą musiały samodzielnie analizować zgodność umowy z przepisami, nawet jeśli pożyczkobiorca wskazał jedynie ogólne lub ograniczone podstawy roszczeń. Taki wyrok zwiększy szanse konsumentów na skuteczne dochodzenie swoich praw i zmusi banki do większej transparentności w zawieranych umowach - mówi mec. Bartosz Czupajło.

Jak szczegółowo pożyczkodawca powinien określić w umowie procedurę przedterminowej spłaty pożyczki?

Zdaniem mec. Czupajły, rozstrzygnięcie tego pytania będzie miało kluczowe znaczenie dla interpretacji przepisów unijnych dotyczących kredytów konsumenckich. Jeżeli TSUE uzna, że umowa musi zawierać szczegółowy opis procedury przedterminowej spłaty, czyli na przykład będą musiały znaleźć się w niej zapisy o terminach, zasadach wnioskowania, sposobach dokonywania tej spłaty przedterminowej, czy też wskazanie rachunku, na który ma nastąpić wcześniejsza spłata, banki będą musiały dostosować swoje praktyki i przygotować jasne, precyzyjne zapisy, które będą jednoznacznie informować konsumentów, jak należy postąpić w przypadku chęci wcześniejszej spłaty zobowiązania i jakie konsekwencje finansowe będą wiązać się z wcześniejszą spłatą kredytu. Takie wytyczne zwiększą przejrzystość umów i ograniczą możliwość stosowania przez banki i instytucje pożyczkowe praktyk, które mogą być uznane za nieuczciwe. Zdaniem sądu odsyłającego sama procedura również może być interpretowana na różne sposoby. Sąd oczekuje od Trybunału doprecyzowania pod jakim katem należy interpretować ten wymóg wypływający z ustawy o kredycie konsumenckim - czy chodzi o poszczególne kroki, czy może o szczegółowy opis czynności technicznych? Dzięki decyzji TSUE, sądy będą miały jasność w orzekaniu w sprawach dotyczących SKD.

Czy zastosowanie SKD jest automatyczne w przypadku pojawienia się w umowie naruszeń, czy też wymaga analizy wpływu na prawa konsumenta (zasada proporcjonalności)?

- Odpowiedź na to pytanie pozwoli rozstrzygnąć, czy SKD ma charakter obligatoryjny w przypadku stwierdzenia naruszenia przez pożyczkodawcę przepisów dotyczących kredytów konsumenckich, czy też wymaga dodatkowej analizy, która uwzględniałaby np. wagę uchybienia i jego rzeczywisty wpływ na sytuację pożyczkobiorcy. Jeśli TSUE stwierdzi, że zastosowanie SKD powinno być automatyczne, kredytobiorcy uzyskają silniejszą ochronę prawną, a banki zostaną zmuszone do stosowania rygorystycznych standardów przy zawieraniu umów. Natomiast uznanie, że zasada proporcjonalności ma zastosowanie, może ograniczyć możliwość dochodzenia roszczeń w sytuacjach, gdy naruszenie przepisów nie miało istotnego wpływu na prawa konsumenta - ocenia adwokat.

Uruchomienie SKD - kiedy?

Jeśli Trybunał uzna, że taka praktyka banków, polegająca jedynie na ogólnym informowaniu o możliwości przedterminowej spłaty kredytu, ale bez opisania szczegółowej procedury, w jaki sposób można dokonać takiej spłaty, jest sprzeczna z unijną dyrektywą dotyczącą kredytów konsumenckich, banki mogą stanąć przed poważnym problemem. 

- Taka decyzja mogłaby skutkować uruchomieniem sankcji kredytu darmowego dla niemal wszystkich pożyczek gotówkowych i kredytów konsumenckich udzielonych przez banki, ale żeby tak się stało, każdy pożyczkobiorca będzie musiał się na tę sankcję powołać i dochodzić swoich roszczeń bezpośrednio przed bankami, które  niemal w 100% odrzucają te roszczenia pożyczkobiorców – mówi mec. Bartosz Czupajło - Wtedy kolejnym krokiem będzie ruszenie do sądu z pozwem o zapłatę. Warto wówczas skorzystać z pomocy prawnika, który zapewni odpowiednie wsparcie.

Sprawa zainicjowana pytaniami prejudycjalnymi Sądu Rejonowego w Białymstoku została zarejestrowana w Trybunale pod sygn. C-831/24.

Na wyrok Trybunału Sprawiedliwości trzeba jeszcze poczekać, ale kredytobiorcy już powinni sprawdzać, czy ich umowa nie podlega pod sankcje kredytu darmowego. 

- Z roszczeniami wynikającymi z stosowania Sankcji Kredytu Darmowego można występować w czasie trwania umowy pożyczki bądź kredytu konsumenckiego albo do 12 miesięcy po ich spłacie. Po 12 miesiącach od spłacenia kredytu czy pożyczki możliwość powołania się na uprawnienia do SKD już wygasa i nie ma możliwości kierowania takiej sprawy do sądu – mówi adwokat Bartosz Czupajło.

Przeciętny czas oczekiwania na rozstrzygnięcie spraw przez TSUE to 18 miesięcy. Pierwsze decyzje Trybunału w sprawach SKD prawdopodobnie zapadną jeszcze w 2025 roku, natomiast wyrok i odpowiedzi na te konkretne trzy pytania, z którymi Sąd Rejonowy w Białymstoku zwrócił się do Trybunału powinny pojawić się w pierwszej połowie 2026 roku.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trump ogłasza cła. Co na to Europa? [Eksperci]

Donald Trump ogłasza cła na Europę - rekordowy pakiet finansowych zobowiązań obejmuje hurtowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Czy cła dotkną Polskę? Czego najbardziej obawiają się eksperci?

SN: ZUS przegrywa sprawę o pominięcie 2-3 lat służby wojskowej do emerytury

Wydawało się, że to będzie archiwalny problem prawny – kilka lat służby wojskowej w czasach PRL pomijanych przy ustalaniu emerytury przez ZUS. To jednak wciąż aktualna sprawa, o czym świadczy to, że wciąż zajmują się nim sądy. Z ZUSem skutecznie spierają się byli żołnierze, którzy służyli w wojsku np. w latach 80-tych, a ZUS pomija ten okres w wyliczeniach emerytalnych. Np. ZUS uważa, że do czasu pracy w szczególnych warunkach nie zalicza się okresu zasadniczej służby wojskowej np. w 1983 r.

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? [PORADNIK]

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? - to częste pytania zadawane na forum w Internecie. Po pierwsze, należy zaprzestać zaciągania kolejnych zobowiązań. Co dalej? Oto poradnik, który pokazuje jak krok po kroku wyjść z długów. Zawiera wszystko, co należy widzieć o oddłużaniu.

Sprawdź uprawnienia kierowcy. Nowa usługa w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel można już sprawdzić uprawnienia kierowcy. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu, aby uzyskać możliwość weryfikacji danych każdego kierowcy i statusu jego prawa jazdy, tymczasowego prawa jazdy oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem.

REKLAMA

Opłaty za pobyt w DPS. Współpraca z MOPS ma znaczenie [Kryteria 2025]

W kontekście opłat za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej sporo mówi się o kryteriach dochodowych i kręgu osób zobowiązanych. Nie każdy jednak pamięta, iż na zakres tej opłaty wpływa również wywiad środowiskowy. Dlaczego?

Sąd Apelacyjny unieważnił umowę kredytu złotówkowego (prawomocnie). Jakie były powody? Analiza radcy prawnego

Jeśli w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku prawie każdy mógł powiedzieć, że kojarzy kogoś znajomego, kto wyjechał za granicę ze względu na exodus migracyjny, to zakładam, że już w trzeciej dekadzie prawie każdy będzie kojarzył kogoś, kto unieważnił swoją umowę z bankiem. I to nie tylko tę waloryzowaną kursem waluty obcej. Unieważnianie kredytów i pożyczek stanie się sportem narodowym Polaków, takim jak jest nim teraz grillowanie.

Ile naprawdę zarabia przeciętny Polak? Duże różnice różnice płacowe ze względu na płeć i wiek

Znamy już najnowsze dane o wynagrodzeniach za październik 2024 roku. GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8363,69 zł brutto, ale mediana była o 18% niższa i wyniosła 6856,75 zł. Dysproporcje te wskazują na duże rozwarstwienie płacowe, szczególnie widoczne w zależności od płci, wieku, branży oraz wielkości firmy. Sprawdź, co kryje się za tymi liczbami.

Już niebawem gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów, a rolnicy – pomimo posiadania znacznych areałów – będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę. Zmiana ważnego terminu w ramach reformy systemu planowania przestrzennego

To, że już niebawem miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy – jest nieuniknione, ponieważ ustawa wprowadzająca reformę systemu planowania przestrzennego już obowiązuje. Aktualnie rozchodzi się jednak o termin, do którego samorządy mają obowiązek opracowania ww. planów ogólnych, który rząd chce o pół roku wydłużyć, tj. do 1 lipca 2026 r. Ww. reformy obawiają się zwłaszcza rolnicy, którzy – w przypadku ustalenia na będących w ich posiadaniu terenach rolnych tzw. stref otwartych z zakazem zabudowy – celem budowy domu, pomimo posiadania znacznych areałów ziemi, będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę.

REKLAMA

Wielkie zmiany w dowodach osobistych. Milionom Polaków grozi za to kilka tysięcy kary

Mamy czas wielkiej wymiany dowodów osobistych. Wedla danych resortu cyfryzacji, po nowy dokument w tym roku musi się zgłosić blisko 3,5 miliona Polaków. Co z tymi, którzy się będą ociągać i tego nie zrobią? Grozi im za to kara grzywny. Jak wysoka? Nawet 5 tysięcy złotych. 

Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

REKLAMA