REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odstępne a umowne prawo odstąpienia

Magdalena Galas
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polskie prawo umów rządzi się zasadą zgodnie z którą „umów należy dotrzymywać”. Oznacza to między innymi, że żadna ze stron umowy nie może jej rozwiązać  bez zgody drugiej strony. Od zasady tej istnieją nieliczne wyjątki. Chcąc odstąpić od umowy należy już przy jej redagowaniu i podpisywaniu wprowadzić dodatkowe zastrzeżenie umowne, które na to pozwoli.

Kodeks cywilny przewiduje w tej kwestii możliwość skorzystania z umownego prawa odstąpienia, a także możliwość zapłaty odstępnego. Ze względu na bliskoznaczność terminologiczną warto dokonać rozróżnienia między tymi dwoma konstrukcjami prawnymi.

REKLAMA

Umowne prawo odstąpienia

Umowne prawo odstąpienia daje stronom możliwość odstąpienia od umowy przez złożenie stosownego oświadczenia drugiej stronie.

Dla skuteczności tego prawa w umowie należy zastrzec termin, w którym strona może takie oświadczenie złożyć. Brak zastrzeżenia terminu może skutkować nawet nieważnością całego zastrzeżenia.

REKLAMA

Wynikające stąd uprawnienie strona może wykorzystać zarówno przed jak i po wykonaniu umowy. Oświadczenie nie może być złożone pod warunkiem, ani zostać odwołane bez zgody drugiej strony. Skutkiem odstąpienia od umowy uważa się umowę za w ogóle niezawartą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problem pojawia się gdy odstąpienie następuje po częściowym lub całkowitym wykonaniu umowy. Wówczas zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego to co strony sobie świadczyły ulega zwrotowi w stanie nie zmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Jeżeli natomiast zwrot nie jest możliwy, co będzie miało miejsce w przypadku świadczenia usług lub korzystania z rzeczy, drugiej stronie należy się odpowiednie wynagrodzenie pieniężne. Ponadto, w przypadku gdy jedna ze stron nie może zwrócić tego co otrzymała w stanie niezmienionym zobowiązana jest do naprawienia szkody stąd wynikłej. Nie ma takiego obowiązku tylko w przypadku, gdy szkoda wynikła wskutek okoliczności za które obowiązany do zwrotu nie ponosi odpowiedzialności.

Odstępne

Odstępne z kolei daje stronom możliwość odstąpienia od umowy za zapłatą oznaczonej w umowie sumy pieniężnej jednocześnie ze złożeniem oświadczenia o odstąpieniu. W tym wypadku nie ma konieczności zastrzeżenia terminu do złożenia takiego doświadczenia.

Skuteczność oświadczenia o odstąpieniu uzależniona jest od jednoczesnego dokonania zapłaty określonej kwoty pieniężnej.

Odstępne uważa się za swego rodzaju odszkodowanie za niedojście umowy do skutku.

W przypadku niewykonania umowy zapłaty odstępnego nie można domagać się przed sądem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon senioralny w tym kwartale. Taki jest plan, czekamy na realizację

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

REKLAMA

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

REKLAMA

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

REKLAMA