Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odstępne a umowne prawo odstąpienia

Magdalena Galas
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polskie prawo umów rządzi się zasadą zgodnie z którą „umów należy dotrzymywać”. Oznacza to między innymi, że żadna ze stron umowy nie może jej rozwiązać  bez zgody drugiej strony. Od zasady tej istnieją nieliczne wyjątki. Chcąc odstąpić od umowy należy już przy jej redagowaniu i podpisywaniu wprowadzić dodatkowe zastrzeżenie umowne, które na to pozwoli.

Kodeks cywilny przewiduje w tej kwestii możliwość skorzystania z umownego prawa odstąpienia, a także możliwość zapłaty odstępnego. Ze względu na bliskoznaczność terminologiczną warto dokonać rozróżnienia między tymi dwoma konstrukcjami prawnymi.

REKLAMA

Umowne prawo odstąpienia

Umowne prawo odstąpienia daje stronom możliwość odstąpienia od umowy przez złożenie stosownego oświadczenia drugiej stronie.

Dla skuteczności tego prawa w umowie należy zastrzec termin, w którym strona może takie oświadczenie złożyć. Brak zastrzeżenia terminu może skutkować nawet nieważnością całego zastrzeżenia.

REKLAMA

Wynikające stąd uprawnienie strona może wykorzystać zarówno przed jak i po wykonaniu umowy. Oświadczenie nie może być złożone pod warunkiem, ani zostać odwołane bez zgody drugiej strony. Skutkiem odstąpienia od umowy uważa się umowę za w ogóle niezawartą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problem pojawia się gdy odstąpienie następuje po częściowym lub całkowitym wykonaniu umowy. Wówczas zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego to co strony sobie świadczyły ulega zwrotowi w stanie nie zmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Jeżeli natomiast zwrot nie jest możliwy, co będzie miało miejsce w przypadku świadczenia usług lub korzystania z rzeczy, drugiej stronie należy się odpowiednie wynagrodzenie pieniężne. Ponadto, w przypadku gdy jedna ze stron nie może zwrócić tego co otrzymała w stanie niezmienionym zobowiązana jest do naprawienia szkody stąd wynikłej. Nie ma takiego obowiązku tylko w przypadku, gdy szkoda wynikła wskutek okoliczności za które obowiązany do zwrotu nie ponosi odpowiedzialności.

Odstępne

Odstępne z kolei daje stronom możliwość odstąpienia od umowy za zapłatą oznaczonej w umowie sumy pieniężnej jednocześnie ze złożeniem oświadczenia o odstąpieniu. W tym wypadku nie ma konieczności zastrzeżenia terminu do złożenia takiego doświadczenia.

Skuteczność oświadczenia o odstąpieniu uzależniona jest od jednoczesnego dokonania zapłaty określonej kwoty pieniężnej.

Odstępne uważa się za swego rodzaju odszkodowanie za niedojście umowy do skutku.

W przypadku niewykonania umowy zapłaty odstępnego nie można domagać się przed sądem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  REKLAMA

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  REKLAMA