REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kupować zabawki-12 rad

choinka
choinka

REKLAMA

REKLAMA

Jak co roku, w grudniu jednymi z najchętniej kupowanych produktów są zabawki. Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas dawania prezentów, a prośba o wymarzone zabawki jest w każdym liście do Mikołaja. Co kupować i jak kupować, żeby sprawić radość a jednocześnie być pewnym, że zabawka nie wyrządzi dziecku krzywdy?

Komisja Europejska w trosce o bezpieczeństwo dzieci ogłosiła 12 wskazówek jak dobrze wybrać zabawkę pod choinkę. Oto one:

REKLAMA

1. Czytaj etykiety na opakowaniach zabawek. Traktuj poważnie informację dla jakiego wieku dziecka dana zabawka jest odpowiednia i instrukcję dotyczącą bezpiecznego użytkowania. Szukaj na opakowaniu znaku CE, który świadczy, że producent deklaruje, iż zabawka spełnia wymogi bezpieczeństwa obowiązujące w Unii. 

2. Wybieraj zabawki odpowiednie dla wieku dziecka, jego możliwości i umiejętności. Zabawka nieodpowiednia do wieku dziecka może stwarzać ryzyko. Szczególnie zabawki oznakowane jako „ nieodpowiednie dla dzieci poniżej 36 miesięcy” mogą być niebezpieczne dla maluchów.

Zobacz: Prezenty po choinkę –jak bezpiecznie kupować?

3. Dla dzieci poniżej 3 lat nie kupuj zabawek z drobnymi elementami. Dzieci w tym wieku wkładają zabawki do buzi, a małe elementy stwarzają zagrożenie zadławienia. Sprawdź, czy oczy, nosy i inne drobne elementy ulubionych pluszaków są mocno przytwierdzone.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Postępuj zgodnie z instrukcją użytkowania dołączoną do wielu zabawek. Nie wyrzucaj instrukcji i ostrzeżeń umieszczonych na opakowaniu zabawki.

5. Kupuj zabawki w renomowanych sklepach, również internetowych. Tacy sprzedawcy dbają o jakość towarów, a w przypadku reklamacji łatwiej dochodzić roszczeń. Jeśli Twoje dziecko dostało zabawkę w prezencie lub odziedziczyło po starszym dziecku sprawdź, czy może się nią bezpiecznie bawić.

6. Sprawdzaj jak dziecko się bawi, czy odpowiednimi zabawkami. Dopilnuj, żeby jeżdżąc na rowerze, wrotkach czy rolkach używało kasku i ochraniaczy. 

7. Co jakiś czas przeglądaj zabawki, czy nie są uszkodzone. Jeśli są – wyrzuć je. 

8. Upewnij się, że zabawki dla starszych dzieci nie są w zasięgu rączek maluchów poniżej 3 lat.

Zobacz: Jak złożyć reklamacje?

9. Wyrzucaj opakowania po zabawkach, zostaw tylko instrukcje. Zabawa opakowaniem np. plastikową torebką może stwarzać niebezpieczeństwo uduszenia. 

10. Naucz dziecko nie rozrzucać zabawek po domu np. na schodach, w przejściu, gdyż grozi to wypadkiem.

11. Zawsze informuj organ nadzoru rynku (Inspekcję Handlową) lub organizację konsumencką o potencjalnie niebezpiecznej zabawce. Szukaj informacji w rejestrze produktów niebezpiecznych http://publikacje.uokik.gov.pl/hermes3_pub/WebEngine/DocumentSearchForm.aspx?CDC=PublicRPN 

12. Pamiętaj – te rady są aktualne przez cały rok, nie tylko z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Komisja Europejska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA