reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne > Zmiana programu wycieczki

Zmiana programu wycieczki

W przypadku, gdy część programu wycieczki nie może być z jakiegoś powodu zrealizowana, organizator turystyki jest obowiązany wykonać w ramach imprezy świadczenie zastępcze.

Obowiązek taki nakłada art. 16a ust. 1 ustawy o usługach turystycznych . By jednak powstał on po stronie organizatora, usługi które były przewidziane, a których nie można wykonać muszą stanowić istotną część programu tej imprezy.

W takiej sytuacji biuro jest zobowiązane zapewnić świadczenia zastępcze bez dodatkowego obciążania klientów kosztami. Jeżeli zatem w zamian biuro zorganizuje usługę droższą, nie będzie mogło domagać się dodatkowych kosztów.

W sytuacji, gdy jakość świadczenia będzie niższa klient może domagać się odpowiedniego obniżenia ceny imprezy.
Jeżeli świadczenie zastępcze wykonane przez organizatora było niższej jakości można domagać się obniżenia ceny imprezy.

Obowiązek organizatora, zgodnie z którym jest on zobowiązany do zorganizowania świadczenia zastępczego, nie oznacza, że turyści muszą się na nie godzić. Zgodnie z art. 16a ust. 2 z uzasadnionych powodów klient może nie zgodzić się na świadczenie oraz odstąpić od umowy.

Nie oznacza to jednak, że turysta może zrezygnować zawsze w sytuacji, gdy organizator zaoferuje mu świadczenie zastępcze. Przyczyny odstąpienia powinny być "uzasadnione". Przykładowo, jeżeli świadczenie jest niewskazane dla turysty, ze względu na stan zdrowia. Odstąpienie będzie także możliwe, jeżeli nowe świadczenie będzie sprzeczne z celem jego uczestnictwa w imprezie.

W sytuacji, gdy turysta nie godzi się na świadczenie zastępcze i odstępuje od wycieczki, biuro podróży ma obowiązek zapewnić powrót do miejsca rozpoczęcia imprezy turystyczne. Nie może przy tym obciążać go z tego powodu żadnymi kosztami dodatkowymi.

Podstawa prawna:
Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2008 r., Nr 180, poz. 1112),

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jaroszewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama