reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Termin wykonania umowy

Termin wykonania umowy

Zawarłem umowę o świadczenie usługi w której nie określono terminu jej wykonania. Jak w takim przypadku mogę wyegzekwować świadczenie od drugiej strony?

Termin spełnienia świadczenia to czas, kiedy dłużnik powinien wykonać swoje świadczenie. Jest to granica czasowa do kiedy najpóźniej świadczenie powinno być spełnione w sposób prawidłowy. Uchybienie terminowi wykonania zobowiązania i opóźnienie się ze spełnieniem świadczenia rodzą często negatywne skutki dla dłużnika tj. odsetki czy kara umowna.

Zobacz: Czym jest kara umowna?

Ze względu na sposób oznaczenia terminu spełnienia świadczenia wyróżnia się zobowiązania terminowe i bezterminowe. W zobowiązaniach terminowych termin spełnienia świadczenia jest z góry oznaczony  przez czynność prawną, ustawę, prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczną decyzję administracyjną.

Natomiast za zobowiązania bezterminowe uznaje się zobowiązania, których termin spełnienia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania i jest uzależniony od wyrażenia przez wierzyciela stosownej woli w wezwaniu.

Ustalenie terminu wykonania zobowiązania

Zatem ustalając termin wykonania zobowiązania bierzemy pod uwagę:
- umowę stron - termin spełnienia świadczenia można uregulować w jej treści;
-właściwość zobowiązania,
- wezwanie wierzyciela- wierzyciel może określić termin dokonania świadczenia, jeżeli nie zachodzi żadna z poprzednich sytuacji.

Zgodnie z art. 455 k.c. świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dokonanym przez wierzyciela. Wezwanie takie jest oświadczeniem woli złożonym dłużnikowi i nie wymaga ono szczególnej formy.

Niezwłoczność świadczenia

Pojęcie niezwłoczności świadczenia oznacza iż powinno być ono spełnione bez nieuzasadnionego odwlekania. Terminu "niezwłocznie" nie można jednak utożsamiać z terminem natychmiastowym. Orzecznictwo wskazuje, że o zakresie pojęcia "niezwłocznego świadczenia" powinny decydować każdorazowo okoliczności konkretnego przypadku, analizowane zgodnie z ogólnymi regułami art. 354 i art. 355 k.c.

Zatem powinno się tutaj uwzględniać cel społeczno-gospodarczy zobowiązania , zasady współżycia społecznego, a także określone zwyczaje. Natomiast dłużnik spełniając świadczenie jest zobowiązany do zachowania należytej staranności.

Określenie terminu

Termin wykonania zobowiązania może być określony poprzez wskazanie ścisłej daty kalendarzowej ( np. 4 listopad 2008r.) lub przez inne wskazanie dnia, w którym świadczenie powinno być spełnione, bądź też przez wskazanie zdarzeń, które w przyszłości mogą nastąpić. Może to być również pewien okres np. świadczenie powinno być spełnione w ciągu 3 miesięcy. Do obliczania terminu spełnienia świadczenia stosuje się zasady wskazane w tytule V Kodeksu cywilnego.

W razie wątpliwości świadczenie dłużnika powinno być spełnione w terminie w całości.

W opisanej przez Pana sytuacji mamy do czynienia ze świadczeniem bezterminowym. Powinien Pan zatem wezwać dłużnika do świadczenia określonej usługi. Poprzez takie oświadczenie woli roszczenie staje się wymagalne i na dłużniku ciąży obowiązek spełnienia świadczenia w możliwie najszybszym czasie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W jakim terminie zobowiązanie powinno być wykonane?
W jakim terminie zobowiązanie powinno być wykonane?

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama