reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy

Prawo cywilne wyróżnia kilka sposobów zakończenia stosunku zobowiązaniowego. Jednym z nich jest odstąpienie od umowy na wypadek niewykonania zobowiązania. Kodeks reguluje sytuacje, w których można skorzystać z tego uprawnienia.

Zwłoka z wykonaniem zobowiązania

Czasem zdarza się że osobą z którą zawarliśmy umowę, okazuje się nierzetelna, nie spełnia świadczenia w terminie. W takim przypadku strona może wyznaczyć odpowiedni termin do wykonania zobowiązania z zagrożeniem, iż po jego upływie odstąpi od umowy.

Dodatkowo przysługuje jej też uprawnienie do żądania naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki kontrahenta.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Uprawnienie do odstąpienia od umowy wzajemnej można również zastrzec w umowie. Wtedy gdy strona nie wykonuje zobowiązania w określonym terminie, druga strona może od umowy odstąpić bez wyznaczania dodatkowego terminu. Tak samo można postąpić gdy, wykonanie zobowiązania po terminie, nie miałoby dla drugiej znaczenia ze względu na właściwość zobowiązania lub jego cel, który musi być znany stronie będącej w zwłoce.

Zobacz serwis: Umowy

Niemożliwość świadczenia

Od umowy można odstąpić również wtedy gdy jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które druga strona ponosi odpowiedzialność.

Taka sytuacja ma miejsce gdy nikt nie jest w stanie wykonać świadczenia (względy obiektywne), może to wynikać z natury świadczenia, bądź też gdy ta niemożność jest wynikiem właściwości osobistych strony (względy subiektywne).

Umowne prawo odstąpienia

Prawo odstąpienia od umowy regulowane jest również w ogólnych przepisach kodeksu cywilnego o zobowiązaniach umownych. Strony mogą oznaczyć termin, w ciągu którego można odstąpić od umowy. Uprawnienie to jest to wyłącznie uzależnione od woli stron, nie musi wynikać tak jak w omówionych powyżej przypadkach z niewykonania zobowiązania. Można również zastrzec, że oświadczenie o odstąpieniu może być skutecznie jedynie za zapłatą oznaczonej sumy- odstępne.

Odstąpienie od umowy a wypowiedzenie

Odstąpienie jest sposobem zakończenia stosunku zobowiązaniowego, którego źródłem może być wyłącznie umowa, jego celem jest doprowadzenie do sytuacji prawnej i faktycznej stron sprzed zawarcia umowy. To różni odstąpienie od wypowiedzenia, które opiera się na określeniu praw i obowiązków stron, których wykonanie ma doprowadzić do wygaśnięcia stosunku zobowiązaniowego.

Zobacz: Jakie są skutki odstąpienia od umowy?

Ponadto przy wypowiedzeniu umowy, świadczenia w zakresie już spełnionym nie podlegają zwrotowi, a w zakresie jeszcze nie spełnionym- nie są już spełniane. Natomiast w przypadku odstąpienia, strony zwracają sobie nawzajem wszystko co otrzymały, w zakresie w jakim jest to możliwe.

Odstąpić można tylko od umowy wzajemnej.

POBIERZ WZÓR: Oświadczenie o odstąpieniu od umowy

Podstawa prawna: art.395, 396 oraz art. 491-494 kodeksu cywilnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odstąpienie od umowy powoduje, iż jest ona uznawana za niezawartą/ fot. Fotolia
Odstąpienie od umowy powoduje, iż jest ona uznawana za niezawartą/ fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Żurawska-Wojcieszek

Auditor, konsultant, trener w zakresie systemów zarządznia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama