| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Odsetki ustawowe za opóźnienie

Odsetki ustawowe za opóźnienie

Odsetki ustawowe to termin używany powszechnie przez uczestników obrotu gospodarczego. Jakie są podstawowe mechanizmy rządzące instytucją odsetek ustawowych za opóźnienie? Poniżej najważniejsze zagadnienia związane z odsetkami ustawowymi.

Zobacz: Odsetki ustawowe w 2017 r.

Odsetki ustawowe należą się wierzycielowi za opóźnienie dłużnika w spełnieniu świadczenia pieniężnego. Wynika z tego, po pierwsze, że odsetki należą się jedynie wtedy, gdy świadczenie dłużnika jest świadczeniem pieniężnym. Może to być więc obowiązek zapłaty ceny za zamówiony towar, obowiązek zapłaty za wykonaną usługę czy też zapłata za wykonane dzieło.

Jeżeli świadczenie jest niepieniężne, odsetki te się wierzycielowi zaś nie należą.

Zobacz również: Kalkulator odsetek ustawowych

Po drugie, odsetki ustawowe należne są wierzycielowi za opóźnienie dłużnika w spełnieniu świadczenia. Opóźnienie powstaje wtedy, gdy świadczenie nie jest spełnione w terminie, który wynika najczęściej z umowy. Nieważna jest przy tym przyczyna opóźnienia – odsetki należą się nawet wtedy, gdy dłużnik nie zapłacił wymaganej kwoty w terminie z przyczyn od niego zupełnie niezależnych. Często można zaś spotkać w obrocie klauzule umowne stanowiące, iż odsetki ustawowe należą się jedynie w wypadku zwłoki dłużnika ze spełnieniem świadczenia (czyli opóźnienia zawinionego przez dłużnika). Klauzule takie są oczywiście dozwolone i osłabiają tym samym pozycję wierzyciela.

Po trzecie, odpowiedzialność za odsetki jest odpowiedzialną absolutną w takim znaczeniu, że powstaje nawet wtedy, gdy wierzyciel nie poniósł żadnej szkody w wyniku opóźnienia dłużnika. Gdyby zaś taka szkoda w majątku wierzyciela powstała, to może on, obok odsetek, żądać także naprawy powstałej szkody.

Obowiązek zapłaty odsetek ustawowych nie jest uzależniony od zgłoszenia uprzednio takiego żądania dłużnikowi – obowiązek ten powstaje z mocy samego prawa. Według wiodącego poglądu, wierzyciel może także zrzec się prawa do dochodzenia odsetek ustawowych za opóźnienie w spełnieniu świadczenia. Roszczenie o odsetki staje się wymagalne osobno w każdym kolejnym dniu opóźnienia. Przedawnia się ono natomiast, zgodnie z panującym stanowiskiem doktryny, w terminie 3-letnim – osobno za każdy dzień opóźnienia.

Jaki jest sposób naliczania odsetek?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czytaj także

Aktualizacja: 13.03.2017

Autor:

aplikant adwokacki, autor bloga umowny.pl

Źródło:

Kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy

Zdjęcia

Odsetki ustawowe za opóźnienie/ Fot. Fotolia
Odsetki ustawowe za opóźnienie/ Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »