REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy można domagać się odsetek? (cz. 1)

A.P.
Odsetki w umowie. /Fot. Fotolia
Odsetki w umowie. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie w każdej sytuacji można będzie domagać się odsetek. Podstawa żądania musi bowiem wynikać co do zasady z czynności prawnej, ustawy lub orzeczenia sądu.

Odsetki

Odsetki to dodatkowe roszczenie wierzyciela, które można rozumieć jako wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy. Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem odsetek są te, które płacą kredytobiorcy. Niemniej jednak dosyć istotne są również odsetki karne, które płacą najczęściej dłużnicy za opóźnienia w spłacie swoich zobowiązań.

REKLAMA

Kiedy roszczenie o odsetki?

Zgodnie z art. 359 § 1 kodeksu cywilnego odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy wynika to z czynności prawnej, z ustawy, orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu.

Treść powyższego przepisu ma istotne znaczenie. Żądanie odsetek musi bowiem znaleźć swoją podstawę prawną. Brak takiej podstawy prawnej będzie oznaczał, że roszczenie jest nieuzasadnione.

Co do zasady najczęściej podstawą żądania odsetek będzie wynikała z czynności prawnej (np. umowy) albo z ustawy.

Zobacz: Prawa konsumenta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odsetki z umowy

REKLAMA

Podstawą naliczenia odsetek może być czynność prawna, przede wszystkim zaś umowa. W treści umowy strony mogą zawrzeć postanowienia dotyczące odsetek zarówno na wypadek zwłoki w terminowym regulowaniu zobowiązań, jak i za samo korzystanie z kapitału lub określonych rzeczy. W tej ostatniej kwestii chodzi przede wszystkim o umowę pożyczki w ramach, której aby pożyczkodawca mógł liczyć na odsetki, odpowiednie postanowienia muszą się znaleźć w umowie.

O ile jednak kwestia zawarcia klauzuli odsetkowej jest pozostawiona swobodzie stron, o tyle treść takiej klauzuli podlega pewnym ograniczeniom. Zgodnie bowiem z art. 359 § 21 kodeksu cywilnego, maksymalna stopa odsetek umownych nie może w skali roku przekraczać czterokrotnej wysokości stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego.

Zobacz serwis: Wzory umów

Wedle stanu na kwiecień 2012 r. stopa lombardowa NBP wynosi 6%, co oznacza, że odsetki maksymalne mogą wynieść 24% w skali roku.

Jeżeli w treści umowy strony zawrą odsetki w wysokości przekraczającej maksymalny poziom, będzie to oznaczało, że zastrzeżone zostały odsetki maksymalne (art. 359 § 22 kodeksu cywilnego).

Jeżeli zgodnie z klauzulą umowną w skali roku dłużnik musi zapłacić 30% odsetek, wtedy też wierzyciel może domagać się odsetek maksymalnych (czyli 24%).

Zobacz: Kiedy można domagać się odsetek? (cz. 2)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service.

Mandat za palenie na balkonie? Są argumenty za i przeciw. Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

REKLAMA

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy te pieniądze?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

REKLAMA