REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Marta Zdanowska
Wypowiedzenie umowy zlecenia /fot. Fotolia
Wypowiedzenie umowy zlecenia /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zlecenie może zostać, co do zasady, wypowiedziane przez zleceniodawcę, jak i zleceniobiorcę w dowolnym momencie ze skutkiem natychmiastowym. Strony mogą jednak w umowie ustanowić okres wypowiedzenia.

Umowa zlecenia jest bardzo popularną formą zatrudnienia. Należy jednak pamiętać, że swoje umocowanie prawne ma w Kodeksie cywilnym a nie w Kodeksie pracy, w związku z czym nie obowiązuje przy niej wiele regulacji, które mają zastosowanie do umowy o pracę jak chociażby ustawowe okresy wypowiedzenia.

REKLAMA

Zlecenie może zostać wypowiedziane zarówno przez zleceniodawcę jak i zleceniobiorcę na bardzo podobnych zasadach. Pamiętać jednak należy, że przytoczone normy są ogólne, a strony mogą zawrzeć w umowie inne warunki wypowiedzenia. W żadnym wypadku nie można jednak zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.

Zobacz: Konsument i umowy

Wypowiedzenie umowy przez zleceniodawcę

Jeśli w umowie zawartej pomiędzy stronami nie ma innego zapisu, dający zlecenie może wypowiedzieć je w zasadzie w każdej chwili. Podstawę do takiego stwierdzenia daje artykuł 746 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim zleceniodawca powinien w takiej sytuacji zwrócić zleceniobiorcy wydatki, które poniósł w celu należytego wykonania zlecenia. W przypadku zlecenia odpłatnego, ma on także obowiązek zapłacić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom.

POLECAMY: Wideoszkolenie - Zatrudnianie na umowy zlecenia 2017 – pytania i odpowiedzi

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy zlecenia nie musi być uzasadnione. Natomiast jeśli chodzi o kwestię odpowiedzialności za szkodę bardzo istotne jest istnienie ważnego powodu rozwiązania tej umowy. Jeśli bowiem dający zlecenie wypowiada je bez takiej przyczyny powinien naprawić szkodę.

Ważnym powodem może być np. utrata przez dającego zlecenie kontraktu, przy którym swoje zadania miał wykonywać zleceniobiorca czy też nienależyte wykonywanie przez zleceniobiorcę obowiązków.

Zobacz serwis: Praca

Wypowiedzenie umowy przez zleceniobiorcę

Podobnie jak zleceniodawca, także osoba wykonująca zlecenie, może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednak także w tym przypadku, jeśli zlecenie jest odpłatne, istotne znaczenie ma czy zleceniobiorca rozwiązuje umowę z ważnego powodu. Jeśli nie – przyjmujący zlecenie ponosi odpowiedzialność za szkodę.

Za ważną przyczynę rozwiązania umowy, istniejącą po stronie zleceniobiorcy może być uznane np. niewypłacanie mu na czas wynagrodzenia czy zmiana miejsca zamieszkania.

Zobacz: Kalkulatory

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  RPO o braku waloryzacji u żołnierzy i funkcjonariuszy. Ich emerytury zostały zaniżone o 7,8%

  Sprawa to 2023 r., ale wielokrotnie pisali o niej mundurowi w komentarzach do artykułów Infor.pl dotyczących podwyżek w 2024 r. Byli żołnierze i policjanci twierdzą, że w 2023 r. zostali "legislacyjnie oszukani".

  Zmiany w prawie autorskim 2024. Czy algorytmy sztucznej inteligencji naruszają prawa twórców?

  W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w polskiej ustawie o prawach autorskich mogą przesądzić, że algorytmy sztucznej inteligencji (SI) generujące nowe treści naruszają prawa twórców - ocenił prof. Grzegorz Tylec, ekspert ds. ochrony praw autorskich. Takie podejście jest nowością nie tylko w Europie, ale być może na całym świecie - dodał.

  Niższe stawki dla adwokata z urzędu? Ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

  Zgodnie z wtorkowym orzeczeniem trybunału, norma przewidująca niższe wynagrodzenie dla adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu niż wynagrodzenie dla adwokatów będących pełnomocnikami z wyboru, narusza konstytucję.

  Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu

  Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego to, obok Ministra Równości nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk, a prezydent Andrzej Duda powołał na nie Agnieszkę Buczyńską. Szef rządu określił także zakres działania Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu?

  REKLAMA

  Rada Ministrów: Wybuduj sobie schron przydomowy bez pozwolenia. Będą zmiany w ustawie - Prawo budowlane

  Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przewiduje rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę m.in. o przydomowe schrony i ukrycia doraźne.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Trasa przemarszu rolników. Jakie ulice? Od Placu Defilad aż pod kancelarię premiera. Zablokowana S7

  Rozpoczął się protest rolników w Warszawie. Rolnicy z pl. Defilad przejdą ulicami stolicy.

  Bon senioralny. Projekt ustawy będzie gotowy na 100 dni rządu

  Dofinansowanie usług dla seniorów już niedługo. Jak poinformowała Marzena Okła-Drewnowicz projekt ustawy o bonie senioralnym będzie gotowy na 100 dni rządu.

  REKLAMA

  Zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi. W kierunku jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną

  Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt zmian ustawy o publicznej służbie krwi. Chodzi o wprowadzenie jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną. Nowela zakłada również przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną z poziomu regulacji ustawowej na poziom aktu wykonawczego.

  Czy rządowy program „Dobry Start” oprócz uczniów obejmie także studentów? Odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

  Rządowy program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Czy program zostanie rozszerzony na studentów?

  REKLAMA