reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowy dot. pracy i usług > Wypowiedzenie umowy zlecenia

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Zlecenie może zostać, co do zasady, wypowiedziane przez zleceniodawcę, jak i zleceniobiorcę w dowolnym momencie ze skutkiem natychmiastowym. Strony mogą jednak w umowie ustanowić okres wypowiedzenia.

Umowa zlecenia jest bardzo popularną formą zatrudnienia. Należy jednak pamiętać, że swoje umocowanie prawne ma w Kodeksie cywilnym a nie w Kodeksie pracy, w związku z czym nie obowiązuje przy niej wiele regulacji, które mają zastosowanie do umowy o pracę jak chociażby ustawowe okresy wypowiedzenia.

Zlecenie może zostać wypowiedziane zarówno przez zleceniodawcę jak i zleceniobiorcę na bardzo podobnych zasadach. Pamiętać jednak należy, że przytoczone normy są ogólne, a strony mogą zawrzeć w umowie inne warunki wypowiedzenia. W żadnym wypadku nie można jednak zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.

Zobacz: Konsument i umowy

Wypowiedzenie umowy przez zleceniodawcę

Jeśli w umowie zawartej pomiędzy stronami nie ma innego zapisu, dający zlecenie może wypowiedzieć je w zasadzie w każdej chwili. Podstawę do takiego stwierdzenia daje artykuł 746 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim zleceniodawca powinien w takiej sytuacji zwrócić zleceniobiorcy wydatki, które poniósł w celu należytego wykonania zlecenia. W przypadku zlecenia odpłatnego, ma on także obowiązek zapłacić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom.

POLECAMY: Wideoszkolenie - Zatrudnianie na umowy zlecenia 2017 – pytania i odpowiedzi

Wypowiedzenie umowy zlecenia nie musi być uzasadnione. Natomiast jeśli chodzi o kwestię odpowiedzialności za szkodę bardzo istotne jest istnienie ważnego powodu rozwiązania tej umowy. Jeśli bowiem dający zlecenie wypowiada je bez takiej przyczyny powinien naprawić szkodę.

Ważnym powodem może być np. utrata przez dającego zlecenie kontraktu, przy którym swoje zadania miał wykonywać zleceniobiorca czy też nienależyte wykonywanie przez zleceniobiorcę obowiązków.

Zobacz serwis: Praca

Wypowiedzenie umowy przez zleceniobiorcę

Podobnie jak zleceniodawca, także osoba wykonująca zlecenie, może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednak także w tym przypadku, jeśli zlecenie jest odpłatne, istotne znaczenie ma czy zleceniobiorca rozwiązuje umowę z ważnego powodu. Jeśli nie – przyjmujący zlecenie ponosi odpowiedzialność za szkodę.

Za ważną przyczynę rozwiązania umowy, istniejącą po stronie zleceniobiorcy może być uznane np. niewypłacanie mu na czas wynagrodzenia czy zmiana miejsca zamieszkania.

Zobacz: Kalkulatory

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama