reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Jak sporządzić umowę o zaprojektowanie i wykonanie mebli?

Jak sporządzić umowę o zaprojektowanie i wykonanie mebli?

Zaprojektowanie i wykonanie mebli na zamówienie będzie się odbywało na podstawie umowy dzieło. Przy jej podpisaniu warto również określić warunki techniczne.

POBIERZ WZÓR: Umowa o zaprojektowanie i wykonanie mebli kuchennych

Strony umowy

Jeżeli stronami umowy są wyłącznie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, do oznaczenia wystarczy podać ich imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania i numery dokumentów tożsamości.

Więcej danych będzie konieczne w przypadku, gdy dzieło ma być wykonane przez przedsiębiorcę. Jeżeli jest nim osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej trzeba będzie zamieścić w umowie dodatkowo numer NIP i REGON. Warto również, aby osoby takie przedstawiły odpis zaświadczenia z ewidencji działalności gospodarczej.

Zobacz również serwis: Firma

Warunki techniczne

Przy zawieraniu umowy, na podstawie której ma być wykonane określone dzieło warto zastanowić się nad precyzyjnym określeniem wymagań technicznych i ekonomicznych.

Takie wymagania powinny być określone w załączniku. Można tam doprecyzować m.in. jakość użytych materiałów, kolorystykę, styl, czy też wymiary.

W załączniku ustalona została klasa i rodzaj drewna, które będzie użyte do wykonania mebli.

Ustalenie wynagrodzenia

Istotną częścią sporządzanej umowy będzie również ustalenie zasad wynagrodzenia, jakie ma otrzymać wykonujący dzieło.

Zobacz również: Wynagrodzenie przy umowie o dzieło

W przypadku umowy o dzieło wynagrodzenie może być określone kosztorysowo lub też ryczałtowo. W tym pierwszym przypadku ustala się je na podstawie zestawienia prac i przewidywanych kosztów, inaczej mówiąc kosztorysu. Stosuje się je w sytuacjach, w których nie da się precyzyjnie przewidzieć czasu wykonywania usługi, cen materiałów itd.

W przypadku wynagrodzenia ryczałtowego podaje się z góry określoną sumę, która zostanie wypłacona po wykonaniu dzieła.

Wynagrodzenie kosztorysowe może być podwyższone, jeżeli okaże się, że potrzebne są do wykonania prace dodatkowe nieuwzględnione w kosztorysie. Jeżeli kosztorys sporządził wykonawca, to podwyższenie wynagrodzenia może nastąpić w sytuacji, gdy przy zachowaniu należytej staranności nie mógł on przewidzieć potrzeby wykonania dodatkowych prac. Z kolei wynagrodzenie ryczałtowe może być podwyższone tylko przez sąd i tylko przy zmianie stosunków, których nie można było przewidzieć. Sąd zasądzi podwyższenie wynagrodzenia, jeżeli zmiana ta może spowodować rażącą stratę przyjmującego zamówienie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama