REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sporządzić umowę o zaprojektowanie i wykonanie mebli?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zaprojektowanie i wykonanie mebli na zamówienie będzie się odbywało na podstawie umowy dzieło. Przy jej podpisaniu warto również określić warunki techniczne.

POBIERZ WZÓR: Umowa o zaprojektowanie i wykonanie mebli kuchennych

REKLAMA

Strony umowy

Jeżeli stronami umowy są wyłącznie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, do oznaczenia wystarczy podać ich imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania i numery dokumentów tożsamości.

Więcej danych będzie konieczne w przypadku, gdy dzieło ma być wykonane przez przedsiębiorcę. Jeżeli jest nim osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej trzeba będzie zamieścić w umowie dodatkowo numer NIP i REGON. Warto również, aby osoby takie przedstawiły odpis zaświadczenia z ewidencji działalności gospodarczej.

Zobacz również serwis: Firma

Warunki techniczne

Przy zawieraniu umowy, na podstawie której ma być wykonane określone dzieło warto zastanowić się nad precyzyjnym określeniem wymagań technicznych i ekonomicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takie wymagania powinny być określone w załączniku. Można tam doprecyzować m.in. jakość użytych materiałów, kolorystykę, styl, czy też wymiary.

W załączniku ustalona została klasa i rodzaj drewna, które będzie użyte do wykonania mebli.

Ustalenie wynagrodzenia

Istotną częścią sporządzanej umowy będzie również ustalenie zasad wynagrodzenia, jakie ma otrzymać wykonujący dzieło.

Zobacz również: Wynagrodzenie przy umowie o dzieło

W przypadku umowy o dzieło wynagrodzenie może być określone kosztorysowo lub też ryczałtowo. W tym pierwszym przypadku ustala się je na podstawie zestawienia prac i przewidywanych kosztów, inaczej mówiąc kosztorysu. Stosuje się je w sytuacjach, w których nie da się precyzyjnie przewidzieć czasu wykonywania usługi, cen materiałów itd.

W przypadku wynagrodzenia ryczałtowego podaje się z góry określoną sumę, która zostanie wypłacona po wykonaniu dzieła.

Wynagrodzenie kosztorysowe może być podwyższone, jeżeli okaże się, że potrzebne są do wykonania prace dodatkowe nieuwzględnione w kosztorysie. Jeżeli kosztorys sporządził wykonawca, to podwyższenie wynagrodzenia może nastąpić w sytuacji, gdy przy zachowaniu należytej staranności nie mógł on przewidzieć potrzeby wykonania dodatkowych prac. Z kolei wynagrodzenie ryczałtowe może być podwyższone tylko przez sąd i tylko przy zmianie stosunków, których nie można było przewidzieć. Sąd zasądzi podwyższenie wynagrodzenia, jeżeli zmiana ta może spowodować rażącą stratę przyjmującego zamówienie.

Zaliczka i kara umowna

Częstym, acz niekoniecznym, elementem umowy będzie również klauzula o zaliczce oraz postanowienie dotyczące kary umownej. W tym pierwszym przypadku wypłata zaliczki może być potrzebna wykonawcy na zakup niezbędnym materiałów, czy też sporządzenie projektu dzieła.

Zobacz również serwis: Postanowienia ogólne umów

Z kolei kara umowna jest elementem chroniącym zamawiającego. W przypadku niewykonania umowy będzie mógł on dochodzić określonej sumy pieniężnej, zastrzeżonej jako kara umowna. Nie będzie przy tym konieczne wykazywanie szkody.

Co jednak istotne kara umowna, bez dodatkowych zastrzeżeń, stanowi równocześnie górną granicę odpowiedzialności drugiej strony. Może być to zatem niekorzystne, jeżeli szkody powstałe z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewyższają sumę zastrzeżoną, jako kara umowna.

Strony w umowie mogą postanowić, iż zastrzeżenie kary umownej nie ogranicza prawa do dochodzenia odszkodowania w wysokości przenoszącej jej wysokość.

POBIERZ WZÓR: Umowa o zaprojektowanie i wykonanie mebli kuchennych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA