Zapłata przy umowie o dzieło
REKLAMA
REKLAMA
Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.
REKLAMA
Wysokość wynagrodzenia
Wynagrodzenie w wypadku umowy o dzieło może być określone w różny sposób. Dwie zasadnicze postacie to wynagrodzenie ryczałtowe i wynagrodzenie kosztorysowe. W sytuacji gdy strony nie umówiły się co do wynagrodzenia należy się wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju. Jednak gdy i na tej podstawie nie można zapłacić wynagrodzenia przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy.
Termin płatności
Strony mogą same ustalić termin płatności wynagrodzenia. Ustalają to miedzy sobą i zapisują w umowie. Jest to najczęstsza i najbardziej pożądana sytuacja.
Co jednak w sytuacji gdy strony umówiły się co do wysokości wynagrodzenia ale nie co do terminu jego płatności. Taką sytuację uwzględnia kodeks cywilny. Stanowi on mianowicie, że przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie w chwili oddania dzieła.
Zgodnie z tym postanowieniem roszczenie przyjmującego zamówienie staje się wymagalne w dniu oddania dzieła. Od tego też dnia może dochodzić zapłaty przed sądem.
Z oddzielną sytuacją mamy do czynienia gdy dzieło ma być oddawane częściami. Wtedy to wynagrodzenie należy się z chwilą spełnienia każdego ze świadczeń częściowych. Warunkiem jest jednak to, aby wynagrodzenie zostało obliczone za każdą część z osobna.
Przedawnienie
Zdarza się, że zamawiający nie płaci wynagrodzenia. Wtedy przyjmujący zamówienie musi dochodzić zapłaty wynagrodzenia przed sądem. Upływ pewnego czasu powoduje, że zamawiający może uchylić się od zapłaty świadczenia. Określa się to mianem przedawnienia.
W wypadku umowy o dzieło termin przedawnienia wynosi 2 lata. Przy czym jego termin nie biegnie od momentu wymagalności ale od daty w której dzieło zostało wydane.
Jeżeli dzieło nie zostało wydane termin ten biegnie od dnia, w którym dzieło zgodnie z umową miało być wydane.
Dwuletni termin obowiązuje również zamawiającego. Po upływie tego czasu przyjmujący zamówienie może uchylić się od wykonania dzieła i nie poniesie żadnych prawnych konsekwencji. Tak więc w sytuacji gdy przyjmujący nie wykona dzieła, zamawiający powinien wnieść pozew, przed upływem 2 lat od daty w której dzieło miało być wydane.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat