reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Zapłata przy umowie o dzieło

Zapłata przy umowie o dzieło

Umowa o dzieło jest umową odpłatną i wzajemną. Oznacza to, że zamawiający w zamian za wykonane dzieło musi zapłacić przyjmującemu zamówienie wynagrodzenie.

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Wysokość wynagrodzenia

Wynagrodzenie w wypadku umowy o dzieło może być określone w różny sposób. Dwie zasadnicze postacie to wynagrodzenie ryczałtowe i wynagrodzenie kosztorysowe. W sytuacji gdy strony nie umówiły się co do wynagrodzenia należy się wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju. Jednak gdy i na tej podstawie nie można zapłacić wynagrodzenia przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy.

Termin płatności

Strony mogą same ustalić termin płatności wynagrodzenia. Ustalają to miedzy sobą i zapisują w umowie. Jest to najczęstsza i najbardziej pożądana sytuacja.

Co jednak w sytuacji gdy strony umówiły się co do wysokości wynagrodzenia ale nie co do terminu jego płatności. Taką sytuację uwzględnia kodeks cywilny. Stanowi on mianowicie, że przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie w chwili oddania dzieła.

Zgodnie z tym postanowieniem roszczenie przyjmującego zamówienie staje się wymagalne w dniu oddania dzieła. Od tego też dnia może dochodzić zapłaty przed sądem.

Z oddzielną sytuacją mamy do czynienia gdy dzieło ma być oddawane częściami. Wtedy to wynagrodzenie należy się z chwilą spełnienia każdego ze świadczeń częściowych. Warunkiem jest jednak to, aby wynagrodzenie zostało obliczone za każdą część z osobna.

Przedawnienie

Zdarza się, że zamawiający nie płaci wynagrodzenia. Wtedy przyjmujący zamówienie musi dochodzić zapłaty wynagrodzenia przed sądem. Upływ pewnego czasu powoduje, że zamawiający może uchylić się od zapłaty świadczenia. Określa się to mianem przedawnienia.

W wypadku umowy o dzieło termin przedawnienia wynosi 2 lata. Przy czym jego termin nie biegnie od momentu wymagalności ale od daty w której dzieło zostało wydane.

Jeżeli dzieło nie zostało wydane termin ten biegnie od dnia, w którym dzieło zgodnie z umową miało być wydane.

Dwuletni termin obowiązuje również zamawiającego. Po upływie tego czasu przyjmujący zamówienie może uchylić się od wykonania dzieła i nie poniesie żadnych prawnych konsekwencji. Tak więc w sytuacji gdy przyjmujący nie wykona dzieła, zamawiający powinien wnieść pozew, przed upływem 2 lat od daty w której dzieło miało być wydane.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją + nowe kody w JPK_VAT59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama