Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie elementy musi zawierać weksel trasowany?

Elżbieta Chojnowska
Jakie elementy musi zawierać weksel trasowany?/fot. Shutterstock
Jakie elementy musi zawierać weksel trasowany?/fot. Shutterstock
Weksel trasowany potocznie zwany przekazowym to podstawowa forma weksla w polskim prawie. Formalne wymagania jakie musi spełniać dokument, aby został uznany za weksel są bardzo rygorystyczne. Brak jednego obligatoryjnego elementu może powodować jego nieważność, dlatego warto wiedzieć jak poprawnie sformułować weksel.

Najprostszy modelowy schemat weksla trasowanego zakłada istnienie trzech podmiotów:

 1. trasant – osoba, która wystawia weksel - jej podpis widnieje na wekslu,
 2. trasat – osoba, która zobowiązana jest zapłacić określoną sumę wskazaną w wekslu,
 3. remitent – osoba, na rzecz której zapłata ma być dokonana - odbiorca weksla.

Najkrócej rzecz ujmując weksel stanowi bezwarunkowe polecenie zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej, kierowane na piśmie przez trasanta do trasata.

Trasat może być jednocześnie wystawcą weksla. Wtedy mamy do czynienia z wekslem własnym.

Weksel staje się pełnowartościowym papierem w obrocie z chwilą jego przyjęcia przez trasata, który przyjmuje na siebie zobowiązanie zawarte w treści weksla (dokonanie akceptu weksla poprzez złożenie na nim podpisu).

Zobacz: Konsument i umowy

Elementy obligatoryjne weksla

Zgodnie z art. 1 ustawy Prawo wekslowe, weksel trasowany powinien zawierać:

 1. nazwę „weksel” w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono – dla weksla obligatoryjna jest forma pisemna; należy pamiętać, iż niewystarczające jest posłużenie się nazwą „weksel” poza tekstem weksla, np. w tytule dokumentu, w jego nagłówku; wyraz „weksel" musi stanowić integralną część treści weksla;
 2. polecenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnejjest to element obligatoryjny weksla; z reguły używa się słów „zapłaci Pan za ten weksel”, „zechce Pan zapłacić”, „proszę zapłacić"; weksel nie może opiewać na świadczenie niepieniężne,
 3. nazwisko osoby, która ma zapłacić (trasata) – jest to element obligatoryjny weksla;
 4. oznaczenie terminu płatności – brak oznaczenia terminu nie powoduje nieważności weksla, natomiast oznaczenie kilku terminów unieważnia weksel;
 5. oznaczenie miejsca płatności – brak oznaczenia miejsca nie powoduje nieważności weksla, weksel może mieć tylko jedno miejsce płatności, w przeciwnym wypadku będzie nieważny;
 6. nazwisko osoby, na której rzecz zapłata ma być dokonana (remitenta) – jest to element obligatoryjny weksla;
 7. oznaczenie daty i miejsca wystawienia wekslu;
 8. podpis wystawcy weksla -  podpis wystawcy weksla musi być własnoręczny.

Redakcja poleca: e-wydanie Dziennik Gazeta Prawna

Czym jest indos?

Zgodnie z art. 14 ustawy Prawo wekslowe indos przenosi wszystkie prawa z weksla. Oznacza to możliwość jego sprzedaży przez posiadacza na rzecz innej osoby jeszcze przed terminem płatności weksla. Osoba, która nabyła w taki sposób weksel może ponowie go sprzedać. W końcowym efekcie na wekslu muszą być zapisani wszyscy kolejni jego posiadacze czyli indosanci.

Powyższy obowiązek wynika z art. 13 ustawy Prawo wekslowe, zgodnie z którym indos powinien być napisany na wekslu lub na złączonej z nim karcie dodatkowej (przedłużku) i podpisany przez indosanta. Ostatni posiadacz weksla, po nadejściu terminu płatności, może zwrócić się do wystawcy o zapłatę. Każdy kolejny nabywca weksla odpowiada za zapłatę tego weksla.

Zgodnie z art. 13 ustawy Prawo wekslowe, indos może nie wymieniać indosatariusza (osoby, która nabywa weksel) lub może ograniczać się tylko do podpisu indosanta (zbywcy weksla). W tym przypadku indos jest ważny tylko, jeżeli został napisany na odwrotnej stronie wekslu lub na przedłużku.

Zapis indosu na wekslu może brzmieć „Ustępuję na zlecenie ……………………. (tu imię i nazwisko nabywcy) (data i podpis osoby zbywającej weksel)”

Zgodnie z wyrokiem SA w Warszawie z dnia 25 stycznia 2013 r., I ACa 503/12 „zasadniczym sposobem nabycia wierzytelności wekslowej jest indos. Ponadto, dopuszcza się przeniesienie praw z weksla również na podstawie umowy przelewu wierzytelności. Zgodnie jednak z art. 517 § 2 i art. 92112 k.c. warunkiem dokonania przelewu wierzytelności z weksla jest wydanie nabywcy dokumentu w postaci weksla.”

Zobacz też: Prawa konsumenta

Podstawa prawna:

 1. Ustawa z dnia 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe (Dz. U. 2016, poz. 160)
 2. Wyrok SA w Warszawie z dnia 25 stycznia 2013 r., I ACa 503/12
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bon turystyczny ważny do 31 marca 2023 - Prezydent podpisał ustawę wydłużającą go
  Ustawa przedłużająca Polski Bon Turystyczny została podpisana przez Prezydenta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw.
  Czy właściciel 2 domów opalanych węglem może złożyć 2 wnioski o dodatek węglowy?
  Ustawa o dodatku węglowym od samego początku wzbudza wiele wątpliwości w kwestii jej interpretacji. Jedną z nich jest liczba przysługujących dodatków do węgla dla właścicieli kilku nieruchomości. Czy mają prawo do tylu dofinansowań ile nieruchomości posiadają?
  Przedawnienie roszczeń 2022/2023. Czy warto wstąpić na pocztę w drodze na bal sylwestrowy?
  Biorąc pod uwagę, że w 2022 r. 31 grudnia wypada w sobotę, a w 2023 r. – w niedzielę, warto się zastanowić jak do obliczania terminów przedawnienia ma się brzmienie art. 115 kodeksu cywilnego (k.c.), a więc czy warto podjechać z pozwem na pocztę w drodze na bal sylwestrowy, czy też można spokojnie poczekać do 2 stycznia. Tym bardziej, że cztery lata temu miała miejsce mała rewolucja w kwestii obliczania terminów przedawnienia. Za sprawą nowelizacji kodeksu cywilnego, która weszła w życie 9 lipca 2018 r., m.in. terminy przedawnienia wynoszące co najmniej 2 lata upływają zawsze z końcem roku kalendarzowego.
  Dodatek do ogrzewania elektrycznego. Od kiedy można składać wnioski?
  Gminy będą przyjmowały wnioski ogrzewających domy prądem od 1 grudnia br. do 1 lutego 2023 r. Na wypłatę pieniędzy będą miały czas do końca marca przyszłego roku.
  Standardy rozmów telefonicznych w więzieniach przyczyną niepokojów
  Wprowadzenie minimalnych standardów rozmów telefonicznych miało być korzystne dla osadzonych, a tymczasem spowodowało, że liczba dozwolonych połączeń została ograniczona.
  Maseczki w szpitalach i w aptekach do końca października 2022 r.
  Obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i w aptekach zostanie przedłużony do końca października 2022 r.
  Rosjanie uciekają. Ilu mogło przedostać się do UE?
  Mobilizacja wojskowa w Rosji sprawiła, że potencjalni żołnierze zaczęli planować ucieczkę. Wielu zmieniło państwo zamieszkania bez żadnego trybu. Dane o ruchu międzynarodowym pokazują że kilkadziesiąt tysięcy Rosjan mogło kupić bilet w jedną stronę do UE.
  Młodzi Polacy z największą liczbą zobowiązań wobec sądów
  Polacy są winni sądom ponad 755 mln zł. Z danych Krajowego RejestruZaleg Długów wynika, iż średnie zadłużenie jednego dłużnika wynosi obecnie 4,6 tys. zł.
  System opieki nad dziećmi w instytucjonalnej pieczy zastępczej wymaga zmian. Uwagi RPO
  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nie uwzględnia postulatów Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie we wszystkich placówkach instytucjonalnej pieczy zastępczej zostały zmniejszone dopuszczalne limity liczby dzieci. Rzecznik Praw Obywatelskich przekazuje postulaty zmian w prawie komisji senackiej, która teraz pracuje nad uchwaloną przez Sejm ustawą.
  Niedziela - w jakich granicach czasowych?
  Jakie granice czasowe "niedzieli" może ustalić pracodawca? Czy początek "niedzieli" może przypadać na kalendarzową sobotę?
  Dodatek elektryczny - ile, dla kogo i kiedy?
  Dodatek elektryczny mają otrzymać gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, m.in. za pomocą pomp ciepła.
  Usługi „kup teraz – zapłać później” coraz popularniejsze
  Kiedy usługi pay-later pojawiły się na rynku, były w dużej mierze wykorzystywane do jednorazowych, uznaniowych zakupów, takich jak bilety na koncerty czy wysokiej klasy odzież. Jednak wraz z rosnącą inflacją konsumenci coraz częściej sięgają po nie, aby sfinansować coś bardziej przyziemnego i niezbędnego.
  300 zł na wyprawkę - do kiedy wniosek?
  Do kiedy można złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start"? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o terminie i zasadach.
  Przymusowa sprzedaż mieszkania przez uciążliwych mieszkańców - wyrok Sądu
  Uciążliwe lokatorki muszą przymusowo sprzedać mieszkanie - zdecydował we wtorek Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Uwzględnił pozew spółdzielni mieszkaniowej, do której od lat lokatorzy tego bloku składali skargi na warunki higieniczne i sanitarne; jedna z lokatorek znosiła do mieszkania różne rzeczy, również ze śmietników.
  Pracownicy skarżą się na brak podwyżek
  Takich skarg nigdy wcześniej nie było, ale ich pojawienie zwiastuje, że na rynku pracy i w poszczególnych przedsiębiorstwach bardzo dynamicznie rośnie presja płacowa.
  Projekt reformy sądów poszerzony o sędziów pokoju
  Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada poprawiony projekt reformy sądów, poszerzony o komponent sędziów pokoju.
  Uwaga na oszustwa z wizerunkiem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
  Cyberprzestępcy wykorzystują nowy sposób, który polega na rozsyłaniu e-maili z wizerunkiem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także Policji.
  Cieplo.gov.pl, czyli rządowa porównywarka cen węgla
  26 września 2022 r. rusza możliwość rejestracji przedsiębiorców w rządowej porównywarce cen węgla - cieplo.gov.pl. Nowy serwis ma połączyć konsumentów i sprzedawców ułatwiając zakup surowca.
  Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze 2022. Na aplikacje adwokacją i radcowską zdało ok. 41% kandydatów
  Zdawalność sobotnich (24 września 2022 r.) egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką i radcowską wyniosła ponad 41 proc.; przed rokiem było to ponad 59 proc.; zdawalność egzaminów na aplikacje notarialną i komorniczą była także nieco niższa niż rok temu - wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości.
  Rozwód – najważniejsze zasady i skutki
  Kiedy można orzec rozwód? Co z dziećmi? Jakie skutki majątkowe wywołuje wyrok rozwodowy? Oto najważniejsze zasady.
  GIOŚ: zgłaszając odpady porzucone w lesie będzie można skorzystać z geolokalizacji
  Zgłaszając szkodę w środowisku, np. porzucone w lesie odpady, nie trzeba będzie znać adresu, będzie można skorzystać z funkcji geolokalizacji - przewiduje nowy formularz zgłaszania interwencji, o którym poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
  Mobilizacja wojskowa - co warto wiedzieć?
  Niedawna decyzja o mobilizacji na terenie strategicznego wroga musiała spowodować powstanie pytań w kwestii organizacji tego samego procesu w Polsce. Kto realnie mógłby być powołany do polskiej armii?
  Fundacja rodzinna od 2023 r.
  Od 2023 r. będzie można zakładać fundacje rodzinne. Przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozwiązania mają być odpowiedzią na problem sukcesji firm.
  Czym są „Lekcje z ZUS”?
  Podczas zajęć z ZUS-u młodzież dowiaduje się, czym są ubezpieczenia społeczne, jakie niosą korzyścią, a jakie obowiązki, a jakie jest ryzyko nie ubezpieczeniowe.
  Cztery dni pracy i 80% pensji zamiast zwolnienia z pracy?
  W opinii ekspertów takie działanie może być powszechne w czasie kryzysu jako "kompromis" między zarządzającymi, a zespołem. Nie ma jednak wątpliwości, że takie rozwiązanie niesie szereg zagrożeń.