| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > e-sąd > E-sąd: Co to jest nakaz zapłaty?

E-sąd: Co to jest nakaz zapłaty?

Przed e-sądem zamiast wyroku otrzymamy tzw. nakaz zapłaty, który jest jednym z rodzajów orzeczeń wydawanych przez sąd. Czym jest nakaz zapłaty?

W Polsce sądy wydają różne orzeczenia, w tym nakazy zapłaty. Nakaz zapłaty jest wydawany  m.in. w elektronicznym postępowaniu upominawczym, wtedy gdy wina pozwanego nie budzi wątpliwości, a przytoczone w pozwie wnioski często nie wymagają postępowania dowodowego.  

Treść nakazu

Wszystkie nakazy zapłaty wydawane są na posiedzeniach niejawnych. W wydawaniu takiego nakazu nie bierze udziału ani powód ani tym bardziej pozwany. Może on zostać wydany także przez referendarza sądowego. O istnieniu nakazu zapłaty pozwany dowiaduje się w momencie doręczenia. Nakaz zapłaty w niewielkim stopniu różni się od wyroku. W treści nakazu trzeba wymienić sąd, który go wydał a także orzekającego sędziego (referendarza). W nakazie zapłaty nakazuje się pozwanemu aby zaspokoił roszczenie powoda w terminie dwóch tygodni albo wniósł odpowiedni środek odwoławczy. Wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty jest doręczany pozwanemu pocztą w postaci wydruku weryfikacyjnego opatrzonego unikalnym 20 znakowym kodem nakazu.

Podając kod nakazu pozwany może potwierdzić istnienie elektronicznego nakazu zapłaty i zapoznać się z jego treścią w systemie teleinformatycznym e-sądu. Ponadto, dla pozwanego istnieje możliwość wyboru sposobu komunikacji z sądem elektronicznym w formie elektronicznej lub tradycyjnej (papierowej). Należy jednak pamiętać, że wniesienie przez pozwanego pisma drogą elektroniczną uniemożliwi przyszłą komunikację z sądem w formie tradycyjnej.

Zobacz serwis: Nakaz zapłaty

Sprzeciw

Jeżeli dłużnik nie zgadza się z orzeczeniem sądu, musi wnieść sprzeciw. Termin na to jest krótki i wynosi dwa tygodnie. Po wniesieniu środka odwoławczego nakaz zapłaty traci moc w całości i toczy się normalny proces cywilny przed sądem na zasadach ogólnych przewidzianych w kodeksie postępowania cywilnego.

Egzekucja

Prawomocny nakaz zapłaty stanowi tytuł egzekucyjny. Natomiast tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności jest tytułem wykonawczym. Innymi słowy na podstawie nakazu zapłaty wyposażonego w klauzulę wykonalności może być prowadzona egzekucja komornicza.

Zobacz: Egzekucja z nakazu zapłaty

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »