reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > e-sąd > Pełnomocnik przed e-sądem

Pełnomocnik przed e-sądem

Strona w postępowaniu przed e-sądem może działać osobiście lub przez pełnomocnika. Nie ma natomiast obowiązku dołączania pełnomocnictwa do sprawy.

Powód lub pozwany może być reprezentowany w postępowaniu przed e-sądem przez pełnomocnika. W odróżnieniu od tradycyjnego procesu przed sądem, w elektronicznym postępowaniu upominawczym, pełnomocnik nie ma obowiązku przedstawiać lub dołączać swojego pełnomocnictwa do sprawy. Jednakże, powinien powołać się na nie wskazując datę udzielenia, zakres i okoliczności. Należy określić charakter pełnomocnictwa – czy jest ono ogólne czy ograniczone do poszczególnych spraw czy czynności.

Pełnomocnik

Pełnomocnikiem może być m.in adwokat lub radca prawny, osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony, a także rodzice, małżonek. Pełnomocnikiem osoby prawnej  lub przedsiębiorcy, w tym nie posiadającego osobowości prawnej może być pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego.

Spółkę, co do zasady reprezentują osoby ujawnione w Krajowym Rejestrze Sądowym, ale przed e-sądem może w jej imieniu występować także inna osoba niż to wynika z rejestru, jeśli przedstawi stosowne umocowanie. Osoba występująca jako pełnomocnik profesjonalny czyli np. adwokat, może reprezentować kilku powodów. Jednakże, musi on założyć konto na stronie e-sądu oraz złożyć wymagany dodatkowo wniosek w zakresie potwierdzenia uprawnień w formie papierowej, skierowany do rozpoznania Prezesowi Sądu Rejonowego w Lublinie.

Pełnomocnikiem strony postępowania może być adwokat lub radca prawny, ale również także członek jego rodziny.

Zobacz serwis: e-sąd

Wypowiedzenie pełnomocnictwa

Wypowiedzenie pełnomocnictwa może nastąpić w każdej chwili, i jest skuteczne wobec sądu z chwilą zawiadomienia go o tym, a wobec przeciwnika z chwilą doręczenia pisma. Pełnomocnictwo wygasa również z oczywistych względów z chwilą śmierci strony albo utraty przez nią zdolności sądowej tj. bycia powodem lub pozwanym.

Strona postępowania może w każdej chwili wypowiedzieć pełnomocnictwo. Wypowiedzenie to staje się skuteczne wobec sądu z chwilą zawiadomienia go o tym, a wobec drugiej strony z chwilą doręczenia pisma.

Zobacz: O czym pamiętać przy składaniu pozwu do e-sądu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Premiere Design

Architektura Wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama