reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > e-sąd > E-sąd: Egzekucja z nakazu zapłaty

E-sąd: Egzekucja z nakazu zapłaty

Nakaz zapłaty nadesłany z e-sądu, po uprawomocnieniu się jest tytułem egzekucyjnym. Pozwany dowiaduje się o nakazie zapłaty dopiero w momencie jego doręczenia

Prawomocny nakaz zapłaty stanowi tytuł egzekucyjny. Natomiast tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności jest tytułem wykonawczym. Innymi słowy na podstawie nakazu zapłaty wyposażonego w klauzulę wykonalności może być prowadzona egzekucja komornicza.

Zobacz serwis: Windykacja

Klauzula wykonalności

Klauzula wykonalności, jaka zostaje nadana przez e-sąd z urzędu, również ma postać klauzuli elektronicznej. Ekwiwalentem odpisu papierowego nakazu zapłaty jest w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydruk tytułu wykonawczego, z nadrukowaną klauzulą wykonalności, na którym umieszczony jest kod pozwalający na zweryfikowanie jego autentyczności. Natomiast, oryginał elektronicznego nakazu zapłaty z nadaną klauzulą wykonalności umieszczony jest jedynie w systemie teleinformatycznym.

Nakaz zapłaty po uprawomocnieniu staje się tytułem egzekucyjnym. Egzekucja zostanie wszczęta przez komornika, gdy takiemu tytułowi egzekucyjnemu nadana zostanie przez sąd klauzula wykonalności.

Zobacz serwis: e-sąd

Postępowanie egzekucyjne

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego możliwe jest na dwa sposoby: drogą elektroniczną lub poprzez wniesienie wniosku w formie pisemnej wraz z załączonym wydrukiem z systemu. Należy przypomnieć, iż postępowanie egzekucyjne może być wszczęte na mocy prawomocnego orzeczenia sądowego.

Nakaz zapłaty, tak jak wyrok, po uprawomocnieniu się staje się tytułem egzekucyjnym (art. 777 ust. 1 pkt. 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Aby skutecznie bronić się przed egzekucją należy wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty w terminie dwóch tygodni od jego doręczenia. Sprawia to, iż nakaz zapłaty traci moc, a sąd przekazuje sprawę na rozprawę do normalnego trybu procesu cywilnego. Po upływie tego terminu nakaz zapłaty staje się prawomocny. W przypadku pozwanego, któremu nie doręczono nakazu zapłaty jedynym rozwiązaniem będzie zakwestionowanie jego prawomocności.

Jeżeli pozwany nie zgadza się z nakazem zapłaty powinien on wnieść sprzeciw w terminie dwóch tygodni od doręczenia nakazu. W takiej sytuacji nakaz traci moc, a sprawa zostanie przekazana do normalnego trybu postępowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Chudzik

menedżer centralnego działu rozliczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama