| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > e-sąd > E-sąd: Egzekucja z nakazu zapłaty

E-sąd: Egzekucja z nakazu zapłaty

Nakaz zapłaty nadesłany z e-sądu, po uprawomocnieniu się jest tytułem egzekucyjnym. Pozwany dowiaduje się o nakazie zapłaty dopiero w momencie jego doręczenia

Prawomocny nakaz zapłaty stanowi tytuł egzekucyjny. Natomiast tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności jest tytułem wykonawczym. Innymi słowy na podstawie nakazu zapłaty wyposażonego w klauzulę wykonalności może być prowadzona egzekucja komornicza.

Zobacz serwis: Windykacja

Klauzula wykonalności

Klauzula wykonalności, jaka zostaje nadana przez e-sąd z urzędu, również ma postać klauzuli elektronicznej. Ekwiwalentem odpisu papierowego nakazu zapłaty jest w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydruk tytułu wykonawczego, z nadrukowaną klauzulą wykonalności, na którym umieszczony jest kod pozwalający na zweryfikowanie jego autentyczności. Natomiast, oryginał elektronicznego nakazu zapłaty z nadaną klauzulą wykonalności umieszczony jest jedynie w systemie teleinformatycznym.

Nakaz zapłaty po uprawomocnieniu staje się tytułem egzekucyjnym. Egzekucja zostanie wszczęta przez komornika, gdy takiemu tytułowi egzekucyjnemu nadana zostanie przez sąd klauzula wykonalności.

Zobacz serwis: e-sąd

Postępowanie egzekucyjne

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego możliwe jest na dwa sposoby: drogą elektroniczną lub poprzez wniesienie wniosku w formie pisemnej wraz z załączonym wydrukiem z systemu. Należy przypomnieć, iż postępowanie egzekucyjne może być wszczęte na mocy prawomocnego orzeczenia sądowego.

Nakaz zapłaty, tak jak wyrok, po uprawomocnieniu się staje się tytułem egzekucyjnym (art. 777 ust. 1 pkt. 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Aby skutecznie bronić się przed egzekucją należy wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty w terminie dwóch tygodni od jego doręczenia. Sprawia to, iż nakaz zapłaty traci moc, a sąd przekazuje sprawę na rozprawę do normalnego trybu procesu cywilnego. Po upływie tego terminu nakaz zapłaty staje się prawomocny. W przypadku pozwanego, któremu nie doręczono nakazu zapłaty jedynym rozwiązaniem będzie zakwestionowanie jego prawomocności.

Jeżeli pozwany nie zgadza się z nakazem zapłaty powinien on wnieść sprzeciw w terminie dwóch tygodni od doręczenia nakazu. W takiej sytuacji nakaz traci moc, a sprawa zostanie przekazana do normalnego trybu postępowania.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »