REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić z nakazem zapłaty?

Elżbieta Kustra-Pirweli
Wydanie nakazu zapłaty wcale nie oznacza, że nie mamy już szans na obronę.
Wydanie nakazu zapłaty wcale nie oznacza, że nie mamy już szans na obronę.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku otrzymania nakazu zapłaty z e-sądu należy podjąć decyzję o jego uznaniu i zaspokojeniu roszczeń powoda bądź wniesieniu sprzeciwu.

Nakaz zapłaty wydawany przez e-sąd może stanowić podstawę do egzekucji. W związku z tym brak reakcji będzie skutkował koniecznością zapłaty wskazanej w nim kwoty. O nakazie zapłaty pozwany dowiaduje się późno, w momencie jego doręczenia.

REKLAMA

Akceptacja albo sprzeciw

Jeśli zawarta w nim treść i roszczenie jest zasadne i pozwany je uznaje, wtedy jest on zobligowany do zaspokojenia wierzyciela w ciągu dwóch tygodni.

Natomiast, w przypadku niezgodności i zastrzeżeń wobec nakazu zapłaty, pozwany ma obowiązek wniesienia do sądu sprzeciwu. Sprzeciw jest środkiem odwoławczym stosowanym w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Może zostać wniesiony drogą pocztową bądź elektroniczną. W celu wniesienia sprzeciwu drogą elektroniczną należy przejść proces rejestracji na stronie e-sądu. W tym celu koniecznym jest założenie konta i uzyskanie podpisu elektronicznego, który można uzyskać także na stronie e-sądu. Sprzeciw należy wnieść najpóźniej na dwa tygodnie od doręczenia nakazu zapłaty.

Nie odkładaj nakazu zapłaty ,,na półkę”. Tylko prawidłowo wniesiony sprzeciw sprawia, iż nakaz zapłaty traci moc.

Należy przypomnieć, iż nakaz zapłaty wydawany jest w sprawach drobnych z zakresu prawa cywilnego, postępowanie toczy się szybko, a nakaz zapłaty wydawany jest na posiedzeniu niejawnym. W związku z tym, pozwany ma ograniczoną możliwość wcześniejszego zapoznania się z jego treścią. A prawidłowo wniesiony sprzeciw uchyla nakaz zapłaty i przenosi postępowanie do rzeczywistego sądu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: e-sąd

Dlaczego dowiaduję się tak późno?

Pozwany o toczącym się postępowaniu dowiaduje się co do zasady dopiero przy doręczeniu nakazu zapłaty.

To, że otrzymałeś nakaz zapłaty wydany przez sąd wcale nie stawia ciebie przed faktem dokonanym. Nie musi również oznaczać, że to powód ma rację, a ty jesteś skazany na porażkę.

Idea nakazu zapłaty polega bowiem na tym, że dotyczy on roszczeń w większości jednoznacznych i nieskomplikowanych. Innymi słowy sąd wydając nakaz zapłaty przychyla się do roszczeń powoda (uznając jedynie to, że nie są one oczywiście bezzasadne). Nie wnika jednak w to, jakimi zarzutami wobec powoda może dysponować pozwany.

Zobacz: Co to jest nakaz zapłaty?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów.

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników?

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy? 

  Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

  UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

  REKLAMA

  30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

  Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

  In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

  W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

  Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

  Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

  Wypłaty emerytur i rent w grudniu. O czym powinni wiedzieć seniorzy?

  Czy ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami? Kto dostanie podwójny przelew z ZUS? Co z dorabiającymi seniorami? Oto najważniejsze informacje.

  REKLAMA

  Matura próbna z języka angielskiego 2023/2024. Arkusz egzaminacyjny z odpowiedziami i komentarz eksperta

  8 grudnia odbyła się matura próbna z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin nie był obowiązkowy, a jego celem było sprawdzenie poziomu wiedzy uczniów przed egzaminem właściwym. Czy był trudniejszy niż majowa matura? Mamy komentarz eksperta.

  Emerytury stażowe. Do Sejmu wpłynął rządowy projekt

  Rządowy projekt zakłada, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

  REKLAMA