| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > e-sąd > Co zrobić z nakazem zapłaty?

Co zrobić z nakazem zapłaty?

W przypadku otrzymania nakazu zapłaty z e-sądu należy podjąć decyzję o jego uznaniu i zaspokojeniu roszczeń powoda bądź wniesieniu sprzeciwu.

Nakaz zapłaty wydawany przez e-sąd może stanowić podstawę do egzekucji. W związku z tym brak reakcji będzie skutkował koniecznością zapłaty wskazanej w nim kwoty. O nakazie zapłaty pozwany dowiaduje się późno, w momencie jego doręczenia.

Akceptacja albo sprzeciw

Jeśli zawarta w nim treść i roszczenie jest zasadne i pozwany je uznaje, wtedy jest on zobligowany do zaspokojenia wierzyciela w ciągu dwóch tygodni.

Natomiast, w przypadku niezgodności i zastrzeżeń wobec nakazu zapłaty, pozwany ma obowiązek wniesienia do sądu sprzeciwu. Sprzeciw jest środkiem odwoławczym stosowanym w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Może zostać wniesiony drogą pocztową bądź elektroniczną. W celu wniesienia sprzeciwu drogą elektroniczną należy przejść proces rejestracji na stronie e-sądu. W tym celu koniecznym jest założenie konta i uzyskanie podpisu elektronicznego, który można uzyskać także na stronie e-sądu. Sprzeciw należy wnieść najpóźniej na dwa tygodnie od doręczenia nakazu zapłaty.

Nie odkładaj nakazu zapłaty ,,na półkę”. Tylko prawidłowo wniesiony sprzeciw sprawia, iż nakaz zapłaty traci moc.

Należy przypomnieć, iż nakaz zapłaty wydawany jest w sprawach drobnych z zakresu prawa cywilnego, postępowanie toczy się szybko, a nakaz zapłaty wydawany jest na posiedzeniu niejawnym. W związku z tym, pozwany ma ograniczoną możliwość wcześniejszego zapoznania się z jego treścią. A prawidłowo wniesiony sprzeciw uchyla nakaz zapłaty i przenosi postępowanie do rzeczywistego sądu.

Zobacz serwis: e-sąd

Dlaczego dowiaduję się tak późno?

Pozwany o toczącym się postępowaniu dowiaduje się co do zasady dopiero przy doręczeniu nakazu zapłaty.

To, że otrzymałeś nakaz zapłaty wydany przez sąd wcale nie stawia ciebie przed faktem dokonanym. Nie musi również oznaczać, że to powód ma rację, a ty jesteś skazany na porażkę.

Idea nakazu zapłaty polega bowiem na tym, że dotyczy on roszczeń w większości jednoznacznych i nieskomplikowanych. Innymi słowy sąd wydając nakaz zapłaty przychyla się do roszczeń powoda (uznając jedynie to, że nie są one oczywiście bezzasadne). Nie wnika jednak w to, jakimi zarzutami wobec powoda może dysponować pozwany.

Zobacz: Co to jest nakaz zapłaty?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »