| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > e-sąd > Jakie są koszty postępowania przed e-sądem

Jakie są koszty postępowania przed e-sądem

Koszty postępowania przed e-sądem są uzależnione od wartości dochodzonego w pozwie roszczenia pieniężnego, ale ich zwrot co do zasady jest możliwy. Zwrot opłaty nastąpi, jeżeli pozew zostanie wycofany. Są jednak pewne wyjątki.

Opłata sądowa

Opłata sądowa jest naliczana proporcjonalnie do wartości przedmiotu sporu, czyli roszczenia pieniężnego powoda zawartego w pozwie i wynosi czwartą część opłaty pobieranej od zwykłego pozwu. Będzie to 1,25 proc. wartości przedmiotu sporu.

Jednakże w każdej sytuacji opłata nie może być mniejsza niż 30 złotych. Jeśli więc żądamy w pozwie kwoty 10 tys. złotych to opłata sądowa wyniesie 125 złotych. Należy ją zapłacić przelewem internetowym z rachunku danej osoby, tak aby możliwa była jej identyfikacja.

Zobacz serwis: Opłaty i koszty

Uiszczenie opłaty nie musi być dokonane z rachunku bankowego powoda, może ją przeprowadzić dowolna osoba np. pełnomocnik. Można także posłużyć się kartą płatniczą Visa lub Mastercard w przypadku nieposiadania konta bankowego obsługiwanego przez system e-sądu. Inne koszty manipulacyjne związane z złożeniem pozwu ponosi powód lub pełnomocnik.

Prawidłowo opłacony pozew wywołuje skutki prawne i rozpoczyna postępowanie. Pozew otrzymuje swój numer oraz trafia do akt.

Cofnięcie pozwu a zwrot opłaty

Zwrot opłaty będzie możliwy, jeżeli pozew zostanie cofnięty. Zależy to jednak od momentu, w którym złożono pismo cofające pozew.

Powód, który złożył w sądzie pismo cofające pozew przed wydaniem nakazu zapłaty, tj. orzeczenia sądu, które jest wydane na podstawie pozwu otrzymuje z urzędu zwrot całej uiszczonej przez siebie opłaty sądowej. Sąd dokonuje zwrotu opłaty wyłącznie drogą elektronicznego przelewu na wskazany przez stronę numer konta bankowego.

Zobacz: Z jakimi roszczeniami udać się do e-sądu?

Natomiast złożenie pisma cofającego pozew po wydaniu nakazu zapłaty jest możliwe, ale opłata nie zostanie zwrócona, gdyż wraz z nakazem zapłaty pozwany zostaje wezwany do jego zapłaty.

Ponadto, powód otrzymuje od pozwanego zwrot kosztów procesu, jeśli takie zostały zasądzone, których dokonuje sąd również przelewem elektronicznym.

Zwrot opłaty sądowej jest możliwy, jeżeli pismo cofające pozew zostanie złożone przed wydaniem nakazu zapłaty.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »