REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć konto w e-sądzie?

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Jak założyć konto w e-sądzie?/ fot. Fotolia
Jak założyć konto w e-sądzie?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU) jest prowadzone przez e-sąd. Ten rodzaj postępowania dotyczy prostych spraw windykacyjnych, w których nie ma konieczności przeprowadzenia postępowania dowodowego. Sprawdź jak skorzystać z usług e-sądu.

Możliwość przeprowadzenia EPU przez e-sąd istnieje od 1 stycznia 2010 r. kiedy to weszła w życie nowela kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.). Do postępowania toczonego przed e-sądem stosuje się przepisy o postępowaniu upominawczym jednak z wyłączeniem art. 50528 - art. 50537.

REKLAMA

Cała procedura toczy się drogą internetową, za pośrednictwem strony www.e-sad.gov.pl. Za pomocą Internetu powód wnosi pozew, a także utrzymuje kontakt z e-sądem. Co do zasady, e-sąd komunikuje się z pozwanym w formie tradycyjnej (papierowej) jednak pozwany może również skorzystać z drogi elektronicznej.

Zobacz również: Pozwy cywilne

Sprawy toczone przed e-sądem to sprawy nieskomplikowane, w których nie ma konieczności przeprowadzania postępowania dowodowego, a stan faktyczny jest jasny. Należy jednak zaznaczyć, że przed e-sądem mogą być dochodzone roszczenia, które stały się wymagalne w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu.

Rozpoczęcie windykacji online zaczyna się od wniesienia pozwu na stronie e-sądu. Jednak aby to zrobić należy mieć tam założone konto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Założenie konta

Aby założyć wymagane konto należy wejść na stronę, a następnie kliknąć w zakładkę ,,Zarejestruj konto''. Następnie należy wybrać opcję ,,Konto podstawowe''. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie danych osobowych (imiona, nazwisko, PESEL, numer dokumentu tożsamości, miejsce urodzenia), a także danych adresowych (adres do korespondencji oraz adres poczty elektronicznej).

Wybrać należy też 8-znakowe hasło, wraz z pytaniem zabezpieczającym i odpowiedzią, w razie zapomnienia hasła.

Weryfikacja danych trwa ok. 2-3 dni. Jeżeli będziesz miał problemy techniczne skorzystaj z pomocy technicznej e-sądu.

Po wysłaniu wniosku o założenie konta, trzeba je aktywować poprzez wejście na stronę podaną w komunikacie portalu EPU, który zostanie przesłany na wskazany adres e-mail. Z adresem podana jest nazwa użytkownika, składająca się z cyfr. Następnie należy przejść na stronę główną i kliknąć przycisk „Logowanie”. W panelu logowania wpisujesz nazwę użytkownika i hasło.

Aby zlikwidować konto należy wysłać pisemny wniosek na adres Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie VI Wydział Cywilny, ul. Krakowskie Przedmieście 78, 20-076 Lublin. Do wniosku należy załączyć kserokopię dowodu osobistego.         

Podpisy elektroniczne

Pisma procesowe w EPU autoryzowane są podpisem elektronicznym. Założenie i aktywacja konta powoduje możliwość starania się o uzyskanie zwykłego podpisu elektronicznego (certyfikatu), którym należy się posłużyć wniesienia pozwu.

W e-postępowaniu można też posługiwać się bezpiecznym podpisem elektronicznym, który należy jednak uzyskać we własnym zakresie).

Aby uzyskać certyfikat należy złożyć wniosek o jego wydanie (kliknij w zakładkę „Certyfikaty i faktury”, następnie wybierz opcję „Wniosek o wydanie certyfikatu” i wypełnij formularz tego wniosku. Po weryfikacji wniosku należy pobrać certyfikat, co pozwoli na złożenie pozwu i rozpoczęcie postępowania.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1822 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA