| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Czy można zabezpieczyć dowód przed postępowaniem sądowym?

Czy można zabezpieczyć dowód przed postępowaniem sądowym?

Przeprowadzenie przed sądem dowodu w sprawie jest możliwe jeszcze przed wniesieniem pozwu w ramach tzw. zabezpieczenia dowodu. Dowód przeprowadza się w sądzie rejonowym.

Zabezpieczenie dowodu jest instytucją, która ma służy przede wszystkim powodowi. Dotyczy ona sytuacji, gdy jeszcze przed wytoczeniem powództwa, istnieje realne niebezpieczeństwo, iż dane dowody w związku z upływem czasu będą niemożliwe do przeprowadzenia lub też będzie to znacznie utrudnione.

Taką możliwość wcześniejszego przeprowadzenia dowodu przed sądem daje nam art. 310 Kodeksu postępowania cywilnego. Wniosek o zabezpieczenie dowodu składa się w sądzie rejonowym, w którego okręgu dowód ma być przeprowadzony.

Zabezpieczenie możliwe jest również w trakcie samego postępowania. Daje to możliwość przeprowadzenia dowodu wcześniej, niżby to miało miejsce w normalnym toku. W takiej sytuacji właściwy jest sąd, przed którym sprawa się toczy (art. 311 Kodeksu postępowania cywilnego).

Zabezpieczenie dowodu jest możliwe tylko w sytuacji, gdy zachodzi obawa, że jego przeprowadzenie stanie się niewykonalne lub zbyt utrudnione, albo gdy z innych przyczyn zachodzi potrzeba stwierdzenia istniejącego stanu rzeczy. Nie jest dopuszczalne przeprowadzenie zabezpieczenia dowodu tylko dla celu upewnienia się przez potencjalnego powoda o słuszności swoich żądań.

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

Wniosek o zabezpieczenie

Zabezpieczenie dowodu przeprowadza się najczęściej na wniosek potencjalnego powoda lub też innego podmiotu biorącego lub mogącego brać udział w postępowaniu. Wniosek taki powinien zawierać:

  • oznaczenie wnioskodawcy i przeciwnika oraz innych osób zainteresowanych;
  • wskazanie faktów oraz dowodów;
  • przyczyny uzasadniające potrzebę zabezpieczenia dowodu.

Świadkiem wypadku samochodowego był zagraniczny turysta, który w krótki terminie zamierza wrócić do swojego kraju. Przyczyną uzasadniającą zabezpieczenie dowodu w postaci zeznań tego świadka może być znaczne utrudnienie przeprowadzenia środka dowodowego w późniejszym terminie.

Od wniosku o zabezpieczenie dowodu pobiera się opłatę sądową w kwocie 40 zł.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »