reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Jak sformułować żądanie w pozwie?

Jak sformułować żądanie w pozwie?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego nakazują wskazanie w pozwie dokładnie określonego żądania. Niekiedy konieczne będzie sformułowanie go w specyficzny sposób.

Najpowszechniejszym sformułowaniem pozwu jest zwykłe żądanie zasądzenia sumy lub innego świadczenia niepieniężnego. Nie zawsze będzie to jednak prawidłowe, a w konkretnych sytuacjach, określonych danym stosunkiem prawnym, żądaniem powinno być sformułowane alternatywnie.

Żądanie alternatywne

Taka sytuacja będzie miała miejsce wtedy, gdy dłużnik, czyli powód będzie miał prawo wyboru świadczenia, które zobowiązał się świadczyć. Przy pisaniu pozwu należy odróżnić sytuację, kiedy powód jest zobowiązany do zapłaty określonej sumy, od tej kiedy w ramach stosunku prawnego został upoważniony do wyboru przykładowo zapłaty pieniędzy lub też zwrotu określonej rzeczy.

Zobacz również: Kiedy należy sformułować żądanie alternatywne pozwu?

Upoważnienie przemienne

Inaczej powinien być sformułowany również pozew w przypadku tzw. upoważnienia przemiennego. Jego istota polega na tym, iż dłużnik jest zobowiązany do spełnienia określonego świadczenia, lecz ustawa zezwala mu na spełnienie innego świadczenia, co tym samym zwalnia go z zobowiązania.

Przykładowo zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego obdarowany, w przypadku popadnięcia darczyńcy w niedostatek, ma obowiązek dostarczyć mu środków utrzymania. Może się jednak zwolnić z tego obowiązku zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia.

Z tego też względu pozew powinien być sformułowany adekwatnie.

Wnoszę o nakazanie pozwanemu dostarczenia środków utrzymania odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom, z czego może się on zwolnić poprzez zwrot wartości wzbogacenia.

Żądanie ewentualne

Poza powyższymi przypadkami dopuszczalne przez orzecznictwo jest również sformułowanie żądania ewentualnego na wypadek, gdyby pierwsze roszczenie nie zostało uwzględnione.

Wnoszę o nakazanie pozwanemu wydania samochodu, a ewentualnie gdyby żądanie nie zostało przez sąd uwzględnione zapłaty 20 tys. zł.

W takiej sytuacji sąd orzeka o żądaniu ewentualnym (nakazaniu zapłaty) tylko wtedy, gdy nie uwzględni pierwszego roszczenia (nakazania wydania samochodu). W przypadku uwzględnienia o roszczeniu ewentualnym w ogóle nie orzeka. 

Zobacz również serwis: W sądzie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama