| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Sądy polubowne > Rozstrzyganie sporów przed sądem arbitrażowym alternatywą dla sądownictwa powszechnego

Rozstrzyganie sporów przed sądem arbitrażowym alternatywą dla sądownictwa powszechnego

Sądownictwo polubowne (arbitraż) to najbardziej uznany i ceniony sposób rozstrzygania sporów na całym świecie. Do jego głównych zalet należy szybkość postępowania, poufność, wysoce specjalistyczne kwalifikacje arbitrów oraz znaczna oszczędność czasu i pieniędzy. Arbitraż stanowi niezwykle atrakcyjną alternatywę w stosunku do sądownictwa powszechnego. Nic dziwnego, że cieszy się coraz większym uznaniem wśród polskich przedsiębiorców.

Tańsze postępowanie

Sądy polubowne są instytucjami niezależnymi od sądów powszechnych, natomiast ich wyroki mają taką samą moc prawną jak wyroki sądów powszechnych. Sądownictwo arbitrażowe zwykle jest jednoinstancyjne, co pozwala na znaczne skrócenie czasu postępowania oraz obniżenie kosztów związanych z jego prowadzeniem. Suma kosztów postępowania jest znacznie niższa, niż tradycyjnego postępowania sądowego, w dodatku poza opłatami początkowymi koszty rekompensuje także sprawność i szybkość postępowania.

Przykładem sądu polubownego od lat działającego na w Polsce jest Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

Sztuka prowadzenia postępowania

Zaletą postępowania arbitrażowego jest jego poufność, co oznacza, że rozpatrywane sprawy nie mają charakteru publicznego. Zwykle, o toczącym się postępowaniu arbitrażowym, poza zainteresowanymi stronami, wie bardzo niewiele osób. Umożliwia to swobodny dialog w polubownym rozwiązaniu sprawy, pozwalając na uniknięcie publicznych nacisków. Poufność daje także możliwość profesjonalnym przedsiębiorcom zachowania tajemnic handlowych.

Postępowanie przed sądem arbitrażowym jest o wiele mniej sformalizowane niż tradycyjny proces. Strony decydując się na postępowanie arbitrażowe mają wpływ na wiele czynników związanych z przeprowadzeniem postępowania. Mogą dokonać wyboru arbitra, wybrać osobę, którą darzą zaufaniem po przez wzgląd na doświadczenie lub specjalistyczną wiedzę. Taki wybór powoduje wśród stron przeświadczenie o słuszności przyszłego wyroku. Ponadto, arbitrzy nie są związani formalną procedurą, tak jak w przypadku procesów tradycyjnych, wiąże ich natomiast procedura lub regulamin przyjęty przez strony. Dodatkowym atutem postępowania arbitrażowego jest także oparcie wydania orzeczenia nie tylko na prawie materialnym i procesowym, lecz także na zasadach słuszności, dobrej wiary oraz prawa zwyczajowego w dziedzinie sporu.

Indywidualne podejście do sprawy

Mimo pozornie występujących podobieństw, każdy spór jest inny, występują inne okoliczności oraz stan faktyczny. W postępowaniu arbitrażowym nie ma zasady precedensu, co oznacza, iż wyroki w podobnych sprawach nie mają znaczenia wiążącego dla danego sporu. Każdy spór jest rozpatrywany jednostkowo, indywidualnie dobranym składem arbitrów oraz procedurą wybraną przez strony. Daje to możliwość polubownego załatwienia sprawy tudzież wydania orzeczenia biorąc pod uwagę niepowtarzalność danej sytuacji.

Zobacz serwis: Sądy polubowne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »