reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Sądy polubowne > Jak są dobierani sędziowie w sądzie polubownym?

Jak są dobierani sędziowie w sądzie polubownym?

Sądownictwo polubowne różni się w sposób istotny od postępowania przed sądem państwowym. Jedną z takich kluczowych różnic jest właśnie wybór arbitrów.

Różnice między tymi dwoma postępowaniami w skrócie sprowadzają się do większego wpływu stron na takie elementy postępowania, jak skład sądu, wybór sędziów, czy nawet wybór norm na podstawie których toczone jest postępowanie polubowne.

Wybór arbitrów

Strony sporu, które zdecydowały się oddać jego osądzenie pod sąd polubowny, mogą przede wszystkim określić liczbę sędziów (arbitrów), którzy będą orzekać w sprawie. Takie ustalenie powinno znaleźć się już w umowie o oddaniu sporu do sądu polubownego. W braku takiego postanowienia taki sąd będzie orzekał w liczbie trzech arbitrów.

Co do zasady arbitrem może być każda osoba fizyczna bez względu na obywatelstwo, mająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Arbitrem w sądzie polubownym może być również cudzoziemiec, w odróżnieniu od sędziego sądu powszechnego którym może być wyłącznie polski obywatel.

Jedynym ograniczeniem co do osoby arbitra jest fakt sprawowania przez taką osobę funkcji sędziego w sądzie powszechnym. Taka osoba nie ma prawa zasiadać w sądzie polubownym. Nie dotyczy to jednak sędziów w stanie spoczynku.

Zobacz również serwis: Sądy polubowne

Sposób powołania arbitrów

Sposób powołania arbitrów może być przez strony uzgodniony w umowie. Jeżeli takiego uzgodnienia zabraknie, wtedy tryb wyłonienia arbitrów będzie zgodny z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego.

W takim przypadku jeżeli sprawa ma być rozpatrywana przez nieparzystą liczbę arbitrów, każda ze stron powołuje równą liczbę arbitrów, którzy następnie powołują arbitra przewodniczącego. Na powołanie arbitra, jak również arbitra przewodniczącego przewidziano okres jednego miesiąca. Po jego bezskutecznym upływie wyboru dokona sąd na wniosek którejkolwiek ze stron.

W sytuacji gdy liczba arbitrów jest parzysta, każda strona powołuje połowę arbitrów, którzy wybierają spośród siebie przewodniczącego.

W przypadku, gdy sprawa ma być rozpatrywana przez jednego arbitra, jego wyboru dokonują wspólnie obydwie strony. Tutaj także przewidziano termin miesięczny, po upływie którego wyboru dokonuje sąd powszechny.

Masz pytanie? Zadaj je na naszym forum

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Arbitrem może być każda osoba fizyczna bez względu na obywatelstwo, mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
Arbitrem może być każda osoba fizyczna bez względu na obywatelstwo, mająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama