REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak są dobierani sędziowie w sądzie polubownym?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Arbitrem może być każda osoba fizyczna bez względu na obywatelstwo, mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
Arbitrem może być każda osoba fizyczna bez względu na obywatelstwo, mająca pełną zdolność do czynności prawnych.

REKLAMA

REKLAMA

Sądownictwo polubowne różni się w sposób istotny od postępowania przed sądem państwowym. Jedną z takich kluczowych różnic jest właśnie wybór arbitrów.

Różnice między tymi dwoma postępowaniami w skrócie sprowadzają się do większego wpływu stron na takie elementy postępowania, jak skład sądu, wybór sędziów, czy nawet wybór norm na podstawie których toczone jest postępowanie polubowne.

REKLAMA

Wybór arbitrów

Strony sporu, które zdecydowały się oddać jego osądzenie pod sąd polubowny, mogą przede wszystkim określić liczbę sędziów (arbitrów), którzy będą orzekać w sprawie. Takie ustalenie powinno znaleźć się już w umowie o oddaniu sporu do sądu polubownego. W braku takiego postanowienia taki sąd będzie orzekał w liczbie trzech arbitrów.

Co do zasady arbitrem może być każda osoba fizyczna bez względu na obywatelstwo, mająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Arbitrem w sądzie polubownym może być również cudzoziemiec, w odróżnieniu od sędziego sądu powszechnego którym może być wyłącznie polski obywatel.

Jedynym ograniczeniem co do osoby arbitra jest fakt sprawowania przez taką osobę funkcji sędziego w sądzie powszechnym. Taka osoba nie ma prawa zasiadać w sądzie polubownym. Nie dotyczy to jednak sędziów w stanie spoczynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Sądy polubowne

Sposób powołania arbitrów

Sposób powołania arbitrów może być przez strony uzgodniony w umowie. Jeżeli takiego uzgodnienia zabraknie, wtedy tryb wyłonienia arbitrów będzie zgodny z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego.

W takim przypadku jeżeli sprawa ma być rozpatrywana przez nieparzystą liczbę arbitrów, każda ze stron powołuje równą liczbę arbitrów, którzy następnie powołują arbitra przewodniczącego. Na powołanie arbitra, jak również arbitra przewodniczącego przewidziano okres jednego miesiąca. Po jego bezskutecznym upływie wyboru dokona sąd na wniosek którejkolwiek ze stron.

W sytuacji gdy liczba arbitrów jest parzysta, każda strona powołuje połowę arbitrów, którzy wybierają spośród siebie przewodniczącego.

W przypadku, gdy sprawa ma być rozpatrywana przez jednego arbitra, jego wyboru dokonują wspólnie obydwie strony. Tutaj także przewidziano termin miesięczny, po upływie którego wyboru dokonuje sąd powszechny.

Masz pytanie? Zadaj je na naszym forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA