REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy przed sądem można zawrzeć ugodę?

Strony mają możliwość podniesienia tzw. zarzutu rzeczy ugodzonej.
Strony mają możliwość podniesienia tzw. zarzutu rzeczy ugodzonej.

REKLAMA

REKLAMA

W postępowaniu sądowym możliwe jest zawarcie ugody. Do takiego zakończenia sprawy powinien nakłaniać nas sam sąd. Kiedy możliwe jest zawarcie ugody?

Czy w postępowaniu cywilnym istnieje możliwość ugodowego zakończenia sprawy?

Postępowanie cywilne przewiduje szerokie możliwości zakończenia sprawy w sposób ugodowy. Przede wszystkim sąd w trakcie rozprawy będzie, nawet kilkakrotnie, wzywał Ciebie i Twojego przeciwnika do zawarcia ugody. W przypadku zawarcia ugody, zostanie ona zapisana w protokole rozprawy oraz podpisana przez Ciebie i Twojego przeciwnika.

REKLAMA

REKLAMA

Ugoda podlega kontroli sądu, w związku z czym sąd nie pozwoli na jej zawarcie, jeżeli byłaby ona sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzałaby do obejścia prawa. Musisz wiedzieć, że ugoda zawarta przed sądem ma niektóre skutki orzeczenia sądowego. Przede wszystkim jest ona wykonalna tak jak wyrok sądowy, tzn. może stanowić podstawę egzekucji świadczeń, do których zobowiązały się strony (por. art. 10, 203, 223, 777 Kodeksu postępowania cywilnego).

Ponadto, w wypadku wniesienia do sądu pozwu po zawarciu ugody i wniesieniu żądań sprzecznych z treścią ugody, istnieje możliwość podniesienia tzw. zarzutu rzeczy ugodzonej, który stanowi podstawę do oddalenia powództwa, czyli stwierdzenia jego bezzasadności.

Augustyn zawarł ugodę ze swoim sąsiadem, że spłaci zaciągniętą u sąsiada pożyczkę w terminie 1 roku. Ugoda została zawarta w sądzie i zapisana w protokole rozprawy, podpisali się pod nią Augustyn i jego sąsiad. Miesiąc później sąsiad wniósł do sądu kolejny pozew dotyczący tej samej pożyczki. Augustyn podniósł zarzut rzeczy ugodzonej. Sąd uznał, że zarzut jest zasadny i oddalił powództwo sąsiada.

Postępowanie cywilne zna jeszcze dwie szczególne drogi ugodowego zakończenia sprawy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• postępowanie pojednawcze;

mediacja.

Co to jest postępowanie pojednawcze?

Postępowanie pojednawcze prowadzi się przed wniesieniem pozwu lub wniosku. Ma ono na celu doprowadzenie do ugody pomiędzy Tobą a Twoim przeciwnikiem, bez potrzeby przeprowadzania ścisłego postępowania sądowego. W celu wszczęcia postępowania pojednawczego powinieneś wnieść do sądu wniosek o zawezwanie do próby ugodowej. Sąd wyznaczy wówczas tzw. posiedzenie pojednawcze, na którym w obecności sądu dojdzie do próby doprowadzenia do ugody. Z posiedzenia pojednawczego sporządza się protokół, jeżeli zaś dojdzie do zawarcia pomiędzy Tobą i Twoim przeciwnikiem ugody, również zasadniczą część ugody wpisuje się do protokołu. Ugoda przed sądem jest równoważna wyrokowi w tym sensie, że w razie jej niewykonania, tak samo jak wyrok, może być podstawą wszczęcia egzekucji (por. art. 184–185, 777 k.p.c.).

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu cywilnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia od 1 lipca 2025 r. Skromna. Najpierw wypłata 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA