REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, gdy przegrany nie chce wykonać wyroku?

Wniosek o wszczęcie egzekucji możesz skierować do sądu lub komornika, stosownie do Twojego wyboru.
Wniosek o wszczęcie egzekucji możesz skierować do sądu lub komornika, stosownie do Twojego wyboru.

REKLAMA

REKLAMA

Orzeczenie wydane w postępowaniu cywilnym powinno być wykonane. Jeżeli strona, która przegrała postępowanie, nie chce dobrowolnie zastosować się do treści orzeczenia, możesz wszcząć postępowanie egzekucyjne.

Postępowanie egzekucyjne ma na celu przymusową realizację praw i obowiązków stron wynikających m.in. z orzeczenia sądu. Prowadzone jest przez komornika sądowego pod nadzorem sądu.

REKLAMA

Co powinienem uczynić, aby wszcząć postępowanie egzekucyjne?

Do wszczęcia postępowania egzekucyjnego konieczne jest posiadanie przez Ciebie tytułu egzekucyjnego.

Tytułem takim jest m.in.: prawomocne orzeczenie sądu, orzeczenie podlegające natychmiastowemu wykonaniu (nawet nieprawomocne), ugoda zawarta przed sądem, prawomocne orzeczenie referendarza sądowego, orzeczenie referendarza sądowego podlegające natychmiastowemu wykonaniu (nawet nieprawomocne), wyrok sądu polubownego lub ugoda zawarta przed takim sądem, ugoda zawarta przed mediatorem (por. art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego).

Zobacz: Co to jest mediacja?

Posiadany tytuł egzekucyjny musisz zamienić w tytuł wykonawczy, czyli wystąpić do sądu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności. Klauzula taka będzie zawierać stwierdzenie i tym samym informację dla komornika, że posiadany przez Ciebie tytuł uprawnia Cię do prowadzenia egzekucji. Posiadany przez Ciebie tytuł egzekucyjny wraz z klauzulą wykonalności będzie nosił miano właśnie tytułu wykonawczego. Dopiero on jest podstawą prowadzenia egzekucji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli już posiadasz tytuł wykonawczy, to możesz skierować do sądu lub komornika, stosownie do Twojego wyboru, wniosek o wszczęcie egzekucji.

Jak powinien wyglądać wniosek o wszczęcie egzekucji?

Wniosek o wszczęcie egzekucji powinien zawierać:

• tytuł pisma (wniosek o wszczęcie egzekucji);

• Twoje dane (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania);

• dane dłużnika;

• oznaczenie sądu lub komornika, do którego pismo wnosisz;

• wniosek o wszczęcie egzekucji;

• wskazanie świadczenia, które ma być spełnione;

• wskazanie sposobu egzekucji (np. sprzedaż ruchomości, zajęcie wynagrodzenia za pracę, zajęcie środków na rachunku bankowym, sprzedaż nieruchomości; we wniosku możesz wskazać kilka sposobów egzekucji, ale powinieneś wybrać ten najmniej uciążliwy dla dłużnika; sposobu egzekucji nie musisz wskazywać w przypadku egzekucji alimentów);

• Twój podpis, ewentualnie podpis Twojego pełnomocnika;

• załączniki.

Do wniosku musisz dołączyć posiadany przez Ciebie tytuł wykonawczy w oryginale.

Zobacz serwis: W sądzie

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu cywilnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kobieta
    2023-08-20 19:42:54
    Proszę o informację, jak jest wyrok natychmiastowej wykonalności a dłużnik nie pracuje legalnie, nie posiada nic na siebie itd. Wiele ludzi szuka odobnych informacji. Co, gdy dłużnik unika latami spłacania długów alimentacyjnych.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

W 2024 r. emerytury stażowe od 1784 zł brutto. Po waloryzacji z 1588,44 zł [projekt ustawy w Sejmie]

Emerytury stażowe od 1588,44 zł brutto. Ale po waloryzacji w 2024 r. masz 1784 zł brutto. Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

Czy pensja 8600 zł wpada w podatek 32%? Od jakiej pensji zaczyna się drugi próg podatkowy w 2024 r.? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

W 2024 r. jaka pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Od jakich kwot brutto i netto pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

REKLAMA

Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Eksperci mówią o podwyżce o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza taką podwyżkę renty socjalnej (do 2000 zł). 

Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

REKLAMA

Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

REKLAMA