REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy od decyzji dyrektora zakładu można się odwołać?

Krzysztof  Kudlicki
Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej skazany jako strona postępowania wykonawczego ma prawo zaskarżyć do sądu decyzję prezesa sądu lub upoważnionego sędziego, sędziego penitencjarnego, dyrektora zakładu karnego, aresztu śledczego, a także dyrektora okręgowego i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej lub też osoby kierującej innym zakładem przewidzianym w przepisach prawa karnego wykonawczego. Podstawą skargi jest w tym przypadku niezgodność z prawem wydanych decyzji.

Prawo do skarżenia decyzji

REKLAMA

Prawo skazanego do skarżenia niezgodnych z prawem decyzji wskazanych organów wykonawczych wynika z Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. W art. 78 Konstytucji czytamy, że „Każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji. Wyjątki od tej zasady oraz tryb zaskarżania określa ustawa”.

Charakter zarzutów

REKLAMA

Omawiany środek zaskarżania normuje art. 7 Kodeksu karnego wykonawczego. Jak zostało wcześniej wspomniane podstawą skargi może być jedynie zarzut niezgodności z prawem wydanej decyzji. Skarżący może zarzucić decyzji naruszenie Kodeksu karnego wykonawczego lub innej ustawy, a nawet innego aktu prawnego o charakterze wykonawczym. Skarga może zarzucać decyzji naruszenie zarówno prawa materialnego jak i procesowego.

Pojęcie decyzji we wskazanym przepisie użyte zostało w szerokim znaczeniu. Przyjmuje się, że skazanemu przysługiwać będzie także co do zasady prawo skargi od wydanych przez wymienione powyżej organy „zezwoleń”, „zgód” itd. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 października 1985 r., „użycie tej czy innej nazwy nie ma znaczenia dla charakteru prawnego danego aktu jako decyzji, jeżeli jest to zgodne z art. 104 k.p.a., akt rozstrzygający merytorycznie indywidualną sprawę należącą do właściwości organu administracji państwowej".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedura wnoszenia skargi

Skarga na decyzję przysługuje skazanemu w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia lub doręczenia decyzji. Zawsze decyzję ogłasza się lub doręcza z wyraźnym pouczeniem o sposobie i terminie jej zaskarżenia. Skargę składa się do organu, który ją wydał. Organ na tym etapie postępowania przychylając się do argumentów skarżącego może sam zmienić decyzję w całości zgodnie z jego żądaniem (skarga jako środek zaskarżenia względnie dewolutywny). Jeżeli jednak organ, który wydał zaskarżoną decyzję nie podziela argumentów przedstawionych w skardze, musi niezwłocznie przekazać sprawę do właściwego sądu.

Zobacz również serwis: Oskarżony przed sądem

REKLAMA

Jedną z cech charakterystycznych skargi jest to, że co do zasady jej złożenie zgodne z procedurą nie wstrzymuje zaskarżonej decyzji. Wstrzymać wykonanie decyzji może jedynie sąd powołany do rozpoznania sprawy. Odmowa wstrzymania wykonania skarżonej decyzji nie wymaga w tym przypadku uzasadnienia.

Jedną z najważniejszych zalet omawianego środka zaskarżenia jest jego nieskomplikowana forma. Minimalny formalizm sprawia, że przygotowanie skargi nie powinno stwarzać problemów skarżącemu. Powinien on jednak pamiętać o dokładnym określeniu zaskarżonego rozstrzygnięcia, a także wyjaśnić czego się domaga. Dodatkowo sama skarga może być złożona w formie pisemnej ale także ustnie do protokołu.

W sytuacji, w której autorem skargi jest obrońca powinna ona zawierać wymienienie zarzutów stawianych decyzji oraz uzasadnienie.

Rozpatrywanie skarg przez sąd

Sąd rozpoznaje skargę na posiedzeniu. To oznacza, że w postępowaniu przewidziany jest udział zarówno skarżącego jak i jego obrońcy, a także prokuratora.

Po rozpatrzeniu skargi sąd może podjąć następujące rozstrzygnięcia:

  • utrzymać decyzję w mocy;
  • uchylić lub zmienić zaskarżone orzeczenia;
  • przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Podsumowując należy stwierdzić, że skarga stanowi ważny środek ochrony praw skazanego jako strony postępowania wykonawczego.

Zobacz również serwis: Prawo karne wykonawcze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA