REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracodawca może otrzymać dopłatę do pracy więźnia?

Redakcja
Praca skazanego jest odpłatna.
Praca skazanego jest odpłatna.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie za pracę skazanego nie powinno być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Pracodawca, który zatrudnia osobę odbywającą karę pozbawienia wolności może ubiegać się o refundację części tego wynagrodzenia.

Zatrudnienie skazanego

Kodeks karny wykonawczy stanowi, że skazanemu zapewnia się w miarę możliwości świadczenie pracy. Może być on zatrudniony albo na podstawie skierowania do pracy, ale również może wykonywać pracę w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy o pracę nakładczą lub na innej podstawie prawnej.

REKLAMA

Zobacz też: Nauczanie osób skazanych w zakładach karnych

Aby skazany mógł podjąć pracę, niezbędna jest zgoda dyrektora zakładu karnego. Określa on również warunki na jakich skazany może podjąć zatrudnienie, tak aby nie został naruszony prawidłowy przebieg odbywania kary pozbawienia wolności.

Jeżeli skazany lub podmiot, który go zatrudnia nie przestrzega tych warunków, wówczas dyrektor zakładu karnego może cofnąć zgodę.

Czy skazany pobiera wynagrodzenie za pracę?

Co do zasady, praca skazanego jest odpłatna. Wyjątkiem są prace porządkowe oraz pomocnicze wykonywane na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej lub na rzecz samorządu terytorialnego, w wymiarze nieprzekarczającym 90 godzin miesięcznie, za które skazanemu nie przysługuje wynagrodzenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady wynagradzania skazanego za pracę ustala się albo w porozumieniu zawieranym przez dyrektora zakładu karnego albo w umowie zawieranej przez skazanego.

Zobacz też: Pracujący więźniowie dostaną minimalne wynagrodzenie

8 marca 2011 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego, która zmieniła przepisy dotyczące wynagradzania osób skazanych. Wprowadziła ona obowiązek ustalania wynagrodzenia skazanemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy w sposób zapewniający osiągnięcie kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (tj. obecnie 1386 zł) przy przepracowaniu pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy.

 W wypadku przepracowania niepełnej miesięcznej normy czasu pracy wynagrodzenie wypłaca się proporcjonalnie do ilości czasu pracy lub wykonanej normy pracy.

Dopłaty dla przedsiębiorców zatrudniających skazanych

Pracodawca, który zatrudnia osobę skazaną, może odzyskać 20% z wynagrodzenia im wypłacanego.

REKLAMA

Aby uzyskać taki zwrot, przedsiębiorca musi złożyć wniosek do dyrektora okręgowej służby więziennej. Będzie on wypłacany z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych i Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Obecnie, firmy nie korzystają jednak z tego uprawnienia, gdyż brakuje rozporządzenia, które określałoby zasady ubiegania się o zwrot. Jest ono dopiero w fazie projektowania.

Zgodnie z treścią projektu rozporządzenia, do pierwszego wniosku firma będzie musiała dołączyć kopię aktualnego odpisu z KRS lub zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej oraz oświadczenie o posiadaniu rachunku bankowego wraz z jego numerem.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

REKLAMA

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

REKLAMA