| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Skazany w postępowaniu > Pracujący więźniowie dostaną minimalne wynagrodzenie

Pracujący więźniowie dostaną minimalne wynagrodzenie

Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku orzekł o niekonstytucyjności art. 123 par. 2 Kodeksu karnego wykonawczego dotyczącego wynagrodzenia więźnia podejmującego pracę.

Do tej pory pracodawca zatrudniający więźnia musiał mu wypłacać co najmniej połowę minimalnego wynagrodzenia. Wiązało się to z korzyściami dla pracodawcy, którzy do tej pory chętnie przyjmowali do pracy więźniów.

Wyrok Trybunału stwierdza, że osoby, które w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności wykonują pracę, powinni otrzymywać wynagrodzenie równe co najmniej płacy minimalnej. Wyrok w tej sprawie uzyskuje moc obowiązującą 10 marca 2011 roku.

W swoim wyroku Trybunał Konstytucyjny powołał się na ustawę zasadniczą, która zapewnia pracownikom minimalną płacę. Prawo do minimalnego wynagrodzenia obejmuje wszystkie osoby wykonujące pracę zarobkową, nawet te, które nie są pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy. Trybunał Konstytucyjny twierdzi, że wymieniony wcześniej artykuł umożliwia nieuzasadnione obniżanie pensji przysługującej pracującym więźniom, przez co ich pracodawcy otrzymują nienależne im korzyści.

Zobacz: Nagrody dla skazanych w areszcie śledczym

Wraz z uprawomocnieniem się wyroku Trybunału Konstytucyjnego, pracodawcy będą musieli podnieść wynagrodzenia dla zatrudnionych więźniów. Podwyżki sięgają 100 procent aktualnego ich wynagrodzenia. Taka znaczna podwyżka wypłacanego więźniom wynagrodzenia wpływa na pracodawców, zniechęcając ich do zatrudniania osób odbywających wyroki.

Wysokość wynagrodzenia dla więźnia jest oczywiście uzależniona od czasu, który przepracowuje. Wysokość zarobków powinna być proporcjonalna do liczby godzin przepracowanych przez więźnia w danym miesiącu.

Po wydaniu niekorzystnego wyroku pracodawcy wystąpili do Ministerstwa Sprawiedliwości w celu podjęcia przez nie działań, które mogłyby złagodzić skutki wyroku. Prace nad rozwiązaniem korzystnym dla pracodawców nadal są w toku.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK