REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pracujący więźniowie dostaną minimalne wynagrodzenie

Jarosław Krasnodęmbski
Wysokość wynagrodzenia dla więźnia jest uzależniona od czasu, który przepracowuje.
Wysokość wynagrodzenia dla więźnia jest uzależniona od czasu, który przepracowuje.

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku orzekł o niekonstytucyjności art. 123 par. 2 Kodeksu karnego wykonawczego dotyczącego wynagrodzenia więźnia podejmującego pracę.

Regulacja przed wyrokiem

REKLAMA

Do tej pory pracodawca zatrudniający więźnia musiał mu wypłacać co najmniej połowę minimalnego wynagrodzenia. Wiązało się to z korzyściami dla pracodawcy, którzy do tej pory chętnie przyjmowali do pracy więźniów.

Regulacja po wyroku

Wyrok Trybunału stwierdza, że osoby, które w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności wykonują pracę, powinni otrzymywać wynagrodzenie równe co najmniej płacy minimalnej. Wyrok w tej sprawie uzyskuje moc obowiązującą 10 marca 2011 roku.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W swoim wyroku Trybunał Konstytucyjny powołał się na ustawę zasadniczą, która zapewnia pracownikom minimalną płacę. Prawo do minimalnego wynagrodzenia obejmuje wszystkie osoby wykonujące pracę zarobkową, nawet te, które nie są pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy. Trybunał Konstytucyjny twierdzi, że wymieniony wcześniej artykuł umożliwia nieuzasadnione obniżanie pensji przysługującej pracującym więźniom, przez co ich pracodawcy otrzymują nienależne im korzyści.

Zobacz: Nagrody dla skazanych w areszcie śledczym

Reakcja pracodawców

Wraz z uprawomocnieniem się wyroku Trybunału Konstytucyjnego, pracodawcy będą musieli podnieść wynagrodzenia dla zatrudnionych więźniów. Podwyżki sięgają 100 procent aktualnego ich wynagrodzenia. Taka znaczna podwyżka wypłacanego więźniom wynagrodzenia wpływa na pracodawców, zniechęcając ich do zatrudniania osób odbywających wyroki.

Wysokość wynagrodzenia a czas pracy

Wysokość wynagrodzenia dla więźnia jest oczywiście uzależniona od czasu, który przepracowuje. Wysokość zarobków powinna być proporcjonalna do liczby godzin przepracowanych przez więźnia w danym miesiącu.

Po wydaniu niekorzystnego wyroku pracodawcy wystąpili do Ministerstwa Sprawiedliwości w celu podjęcia przez nie działań, które mogłyby złagodzić skutki wyroku. Prace nad rozwiązaniem korzystnym dla pracodawców nadal są w toku.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dyrektywa azylowa UE. Obowiązek stworzenia migrantom odpowiednich i porównywalnych warunków życia we wszystkich państwach członkowskich

Od 11 czerwca 2024 r. obowiązuje tzw. Dyrektywa azylowa Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która stanowi część tzw. paktu migracyjnego. Co wynika z tej dyrektywy? Jakie obowiązki są nałożone na państwa członkowskie? Kiedy przepisy tej dyrektywy mają być implementowane do prawa poszczególnych państw Unii Europejskiej?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 i 2025 r. Ile wynosi?

Czy kwota zasiłku pogrzebowego zostanie podwyższona? Ile obecnie wynosi zasiłek i komu przysługuje?

Pakt migracyjny UE 2024. Jakie nowe przepisy zostały przyjęte? Kiedy wejdą w życie?

W dniu 14 maja 2024 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła istotną reformę europejskiego systemu azylowo-migracyjnego (tzw. pakt o migracji i azylu). Reforma ta to w szczególności 10 nowych aktów prawnych, które zmieniają gruntownie unijne przepisy dotyczące zarządzania azylem politycznym i migracją.

NSA: Rencista składa wniosek o świadczenie pielęgnacyjne

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może pobierać obu. Wydaje się to logiczne. Ale rencista postanowił, że pokona system. I będzie miał rentę i świadczenie pielęgnacyjne. Jak to chciał zrobić?

REKLAMA

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Sprawdź, komu przysługuje świadczenie

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Celem zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia. Maksymalna wysokość odpowiada najniższej emeryturze.

47 000 zł na własną elektrownię wiatrową. Rusza nabór wniosków

Rusza nabór wniosków w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Osoby indywidualne mogą uzyskać maksymalnie 47 000 zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

Do 1 lipca zgłoś samochód w urzędzie. Jeżeli przegapisz termin, zapłacisz 500 zł kary

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Żeby uniknąć kary, trzeba przed tym terminem zarejestrować samochód w systemie. Za niedopełnienie obowiązku grodzi mandat w wysokości 500 zł.

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

REKLAMA

35-godzinny tydzień pracy zamiast 40-godzinnego, wynagrodzenie się nie zmniejsza. Pierwsze miasto w Polsce wprowadza zmiany

Urząd miejski w Lesznie wprowadza zmiany. Od 1 lipca urzędnicy będą pracować 35 godzin tygodniowo, a wysokość wynagrodzenia się nie zmniejszy. Wymiar urlopu wypoczynkowego również nie ulegnie zmianie.

Klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Zmianami w budżecie 2025 r. 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów

Zmieniona zostanie klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej budżetu państwa na 2025 r., którym 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów. Pojawią się także inne zmiany.

REKLAMA