reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Skazany w postępowaniu > Nauczanie osób skazanych w zakładach karnych

Nauczanie osób skazanych w zakładach karnych

Edukacja skazanych jest obecnie bardzo ważnym środkiem w procesie resocjalizacji. W związku z powyższym obowiązujący Kodeks karny wykonawczy rozszerza możliwości podejmowania nauki w zakładach karnych. Prawo dopuszcza także możliwość by osoba osadzona uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych poza terenem miejsca odosobnienia.

Kodeks karny wykonawczy przewiduje nauczanie obowiązkowe w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum. Prowadzenie edukacji we wskazanym powyżej zakresie jest obowiązkiem skierowanym do wszystkich zakładów karnych. Dyrektorzy zakładów mają obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków potrzebnych do prowadzenia nauki w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum.
Na podstawie art. 76§1 pkt 5 Kodeksu karnego wykonawczego jednym z podstawowych zadań komisji penitencjarnej jest właśnie kwalifikacja skazanych do nauczania w szkołach i na kursach.
Nauka opiera się na ogólnopolskim programie nauczania. Istotnym jest, że na koniec nauki osoba uzyskuje standardowe świadectwo, na którym brak jest informacji, co do miejsca jego uzyskania.

Zobacz serwis: Edukacja

Niezależnie od powyższego zakłady karne powinny umożliwiać nauczanie w zakresie ponadpodstawowym (ponadgimnazialnym) i na kursach zawodowych. Pierwszeństwo w uzyskaniu możliwości objęcia nauczaniem w szkole ponadpodstawowej (ponadgimnazjalnej) i na kursach zawodowych mają skazani, którzy nie mają wyuczonego zawodu albo po odbyciu kary nie będą mogli go wykonywać, a także nie ukończyli 21 roku życia.

Zawodowe szkolenie kursowe może być w całości lub częściowo odpłatne. Skazanym nie posiadającym wystarczających środków pieniężnych udostępnia się nieodpłatnie niezbędne podręczniki i pomoce naukowe.

Skazanemu wywiązującemu się z obowiązków ucznia po roku nauki można udzielić 14-dniowego urlopu, jeżeli nie ma on prawa do takiego urlopu z tytułu wykonywanej pracy.

Zobacz serwis: Praca

Skazani mogą za zgodą dyrektora zakładu karnego uczyć się w szkołach poza obrębem zakładu karnego, jeżeli spełniają ogólnie obowiązujące wymagania w oświacie publicznej, zachowują się poprawnie oraz nie zagrażają porządkowi prawnemu. W przypadku, w którym osoba skazana spełnia powyższe warunki dyrektor zakładu karnego może zezwolić jej także na zdawanie egzaminów poza zakładem karnym.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama