REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

CentroLewica to nazwa Koalicyjnego Komitetu Wyborczego, zarejestrowanego w marcu 2009 roku, przez koalicję partii „Porozumienie dla Przyszłości” utworzonej przez : Socjaldemokrację Polską, Partię Demokratyczną-Demokraci.pl oraz Zielonych 2004, w celu wystawienia kandydatów w nadchodzących wyborach do europarlamentu. Komitet zarejestrował listy we wszystkich trzynastu okręgach.

Program CentroLewicy

Wśród tez europejskich Centrolewicy znajdują się:

REKLAMA

 • walka z kryzysem gospodarczym i ochrona miejsc pracy
 • Europa społeczna i solidarna
 • wyrównywanie szans zawodowych i społecznych
 • zrównoważony rozwój modelu rozwoju gospodarczego oparty na zróżnicowanych źródłach energii, w tym także nowych źródłach energii odnawialnej, i przy wykorzystaniu nowoczesnych, „czystych” technologii
 • Polska ważnym graczem w Unii Europejskiej wzmocnienia pozycji Polski w UE poprzez naszą większą aktywność, podejmowanie konstruktywnych inicjatyw ogólnoeuropejskich
 • Unia bliżej ludzi- uświadamianie bezpośrednich związków, jakie istnieją pomiędzy działalnością Unii Europejskiej i życiem zwykłych ludzi
 • Dalsze umacnianie i pogłębianie integracji europejskiej

Zieloni 2004

Zieloni 2004 to partia ludzi skupionych wokół haseł: ekologia, demokracja i tolerancja.  Powstała na kongresie założycielskim 6-7 września 2003.

REKLAMA

Podstawowy dokument programowy Zielonych 2004- Zielony Manifest, przyjęty na zjeździe założycielskim we wrześniu 2003 roku, głosi: najważniejszymi wartościami są poszanowanie praw człowieka i respektowanie zasad zrównoważonego rozwoju społecznego, ekologicznego i gospodarczego, a zwłaszcza: sprawiedliwość i solidarność społeczna, społeczeństwo i państwo obywatelskie, ochrona środowiska i jego zasobów dla przyszłych pokoleń, równy status płci i wieku, poszanowanie różnorodności narodowej, kulturowej i religijnej, poszanowanie praw mniejszości, rozwiązywanie konfliktów bez użycia przemocy.

Jest to jedyna partia na polskiej scenie politycznej, w której przywództwo opiera się na dwojgu współprzewodniczących : kobiecie i mężczyźnie, a wszystkie organy kolegialne składają się z równiej części kobiet i mężczyzn. Liderami partii są Agnieszka Grzybek i  Dariusz Szwed.

Celem partii jest zapewnienie kobietom i mężczyznom równych szans i możliwości samorealizacji w sferze społecznej, politycznej, gospodarczej i w rodzinie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Socjaldemokracja Polska

Socjaldemokracja Polska, założona w marcu 2004 roku przez część działaczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, niezadowolonych z sytuacji w partii. Oficjalnym powodem rozłamu był brak możliwości uzdrowienia SLD i poprawy jej wizerunku. Nowoutworzona partia skupiona wokół Marka Borowskiego zadeklarowała oparcie na 3 filarach : zdrowym państwie, socjaldemokracji i Europie.

Na liście założycielskiej partii widnieje 45 nazwisk, głównie polityków lewicy.

Jak czytamy w statucie partii , podstawowe cele SdPl to godność i prawa człowieka, dobre państwo, bezpieczna i rozwijająca się Polska w silnej Europie.

Socjaldemokracja Polska za jedno ze swoich głównych zadań uznaje ochronę praw pracowniczych, zwłaszcza prawo do godziwego wynagrodzenia i bezpiecznych warunków pracy oraz przeciwdziałanie wszelkim formom wyzysku.

Socjaldemokracja Polska opowiada się za państwem neutralnym światopoglądowo, wolnością sumienia i wyznania, prawami kobiet, równym statusem kobiet i mężczyzn, szacunkiem i akceptacją dla mniejszości, wsparciem dla kultury narodowej.

Obecnym przewodniczącym SdPl jest Wojciech Filemonowicz.

Partia Demokratyczna- demokraci.pl

Partia demokratyczna jest sukcesorem powstałej w 1990 roku postsolidarnościowej Unii Demokratycznej i Unii Wolności Tadeusza Mazowieckiego (60% delegatów na Kongresie Założycielskim stanowili członkowie UW).

REKLAMA

Partia opowiada się za państwem obywateli aktywnych, dającym wolność działania.
W kwestiach gospodarczych, postuluje obniżenie podatków i wprowadzenie jednolitej stawki podatków CIT, i VAT i PIT na poziomie 19%, ograniczenie biurokracji przy zakładaniu firm i w kontaktach z urzędami, inwestowanie w społeczeństwo wykształcone i informatyczne, poszerzając dostęp do internetu.

Partia postuluje ponadto decentralizację państwa i wzmocnienie samorządów, usunięcie barier w dostępie do zawodów i stoworzenie społeczeństwa równych praw. Jednym z ważniejszych punktów w programie partii jest również uruchomienie 10-letniego programu budowy i remontowania mieszkań (1,5 mln do roku 2015).

Obecnym przewodniczącym partii jest Brygida Kuźniak.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Trzy wzory dla świadczenia wspierającego: wniosek (PPW), kwestionariusz (PPW-K) i formularz dla zespołu ds. orzekania. Ściągnij [Word, PDF]
  Donald Tusk wybrany prezesem Rady Ministrów. Większość rządowa liczy 248 posłów

  Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. wybrał Donalda Tuska na prezesa Rady Ministrów. Za głosowało 248 posłów, przeciw – 201. 

  Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Sprawdź czy masz szansę na wolne na ostatnią chwilę.

  Pracownicy, który nie zadbali o to, by zapewnić sobie wolne na święta, mogą być zaskoczeni tym, że urlop na żądnie nie rozwiąże ich problemu. Wbrew jego nazwie, aby z niego skorzystać, trzeba uzyskać zgodę pracodawcy.

  Ministrowie w rządzie Tuska

  Donald Tusk przedstawi skład Rady Ministrów na posiedzeniu Sejmu we wtorek 12 grudnia; kandydaci na ministrów są przygotowani do rozpoczęcia pracy kwadrans po otrzymaniu powołania - powiedział rzecznik PO Jan Grabiec.

  REKLAMA

  Rząd Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania. Za byli posłowie PiS i Kukiz15; przeciw – KO, PSL–TD, Polski2050–TD, Lewicy i Konfederacji

  Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Gabinet poparło w głosowaniu 187 posłów PiS i trzech posłów Kukiz’15; przeciw byli wszyscy posłowie KO, PSL–TD, Polski 2050 –TD, Lewicy i Konfederacji.

  Wadliwe lub nietrafione prezenty świąteczne. Co można z tym zrobić zgodnie z prawem? Reklamacje, gwarancja, zwrot

  Grudzień to czas wzmożonego ruchu w galeriach handlowych i większej aktywności klientów na stronach sklepów internetowych. Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do obdarowywania najbliższych upominkami. Jednak co zrobić z prezentem uszkodzonym lub nietrafionym? W tym kontekście warto przypomnieć nowe zasady reklamacji konsumenckiej po blisko roku od ich wejścia w życie.

  Po ponad pół roku znowu rośnie liczba ukraińskich uchodźców w Polsce

  Po raz pierwszy od marca 2023 roku odnotowano wzrost liczby ukraińskich uchodźców objętych ochroną tymczasową w Polsce. Na koniec października tego roku liczba ta osiągnęła ponad 957 tys. osób, co sygnalizuje zmianę dotychczasowej tendencji spadkowej – informuje 11 grudnia 2023 r. Platforma Migracyjna EWL, powołując się na najnowsze dane Eurostat.

  Ochrona danych osobowych pacjentów. Prezes UODO zatwierdził Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia

  Dokument ma być narzędziem dla administratorów i podmiotów przetwarzających dane osobowe z branży ochrony zdrowia. To pierwszy w Europie kodeks obejmujący podmioty publiczne i prywatne z sektora medycznego.

  REKLAMA

  28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania zaległych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. Należy też sprawdzić ważność orzeczeń lekarskich!

  28 grudnia 2023 r. kończy się okres przejściowy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią COVID-19. Pracodawcy muszą zadbać o wykonanie zaległych badań profilaktycznych pracowników i szkoleń bhp. Jeżeli pracodawca nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara grzywny do 30000 zł.

  Dodatek osłonowy 2024: nie pomniejszy go ani urząd skarbowy, ani komornik. Można zyskać od 228,80 zł do 822,25 zł

  Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski będą składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy już dziś się martwią, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości. Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej.

  REKLAMA