REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do 4 października można się dopisać do listy wyborców

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Dopisanie do spisu wyborców/ fot. Fotolia
Dopisanie do spisu wyborców/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiaj, czyli 4 października mija termin dopisywania się do listy wyborców dla osób, które mieszkają w danym miejscu bez zameldowania albo przebywają czasowo.

Jeszcze dzisiaj, czyli 4 października każdy uprawniony do głosowania może złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców na obszarze gminy, w której czasowo przebywa lub w której ma miejsce zamieszkania, lecz nie jest zameldowany.

REKLAMA

Zgodnie z art. 28 Kodeksu wyborczego wnioski takie są przyjmowane w urzędach gminy najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy, w której zamierzamy głosować. We wniosku należy podać swoje dane, wśród nich nazwisko i imię (imiona), imię ojca, data urodzenia, numer PESEL i adres zamieszkania. Dopisanie do spisu to szansa na zagłosowanie m.in. dla studentów, którzy nie są zameldowaniu w miejscu swojego zamieszkania.

Dopisanie do spisu wyborców będzie powodowało wykreślenie wyborcy ze spisu, który jest będzie sporządzony w miejscu jego zameldowania.

Wniosek o dopisanie nie podlega opłacie skarbowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czym jest opłata skarbowa?

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Inną możliwością będzie zagłosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, które można uzyskać w urzędzie gminy, w której dana osoba ma miejsce zamieszkania. W takiej sytuacji będzie można zagłosować w dowolnym punkcie wyborczym po przedstawieniu wspomnianego zaświadczenia oraz wylegitymowaniu się dowodem osobistym.

Ostatni tydzień przed wyborami

Wybory parlamentarne zaplanowane są na niedzielę 9 października. Tylko do piątku komitety mogą prowadzić agitację wyborczą. Od soboty, aż do zamknięcia ostatnich lokali wyborczych obowiązywać będzie cisza wyborcza.

Zobacz serwis: Wybory parlamentarne 2011

Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?

Zakaz agitacji wyborczej w czasie ciszy wyborczej jest ustanowiony pod groźbą grzywny, co wynika z art. 498 Kodeksu wyborczego. Osoba, która naruszy ciszę może spodziewać się kary finansowej nawet do 5 tys. zł.

W trakcie ciszy wyborczej zabronione będzie również podawanie do publicznej wiadomości sondaży. Podmiot winny tego naruszenia może spodziewać się gigantycznej grzywny od 500 tys. do nawet 1 mln zł (art. 500 Kodeksu wyborczego).

Agitacja wyborczy w trakcie ciszy wyborczej jest zagrożone karą grzywny do 5 tys. zł.

Zobacz: Poradnik wyborcy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA