| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne 2011 > Do 4 października można się dopisać do listy wyborców

Do 4 października można się dopisać do listy wyborców

Dzisiaj, czyli 4 października mija termin dopisywania się do listy wyborców dla osób, które mieszkają w danym miejscu bez zameldowania albo przebywają czasowo.

Jeszcze dzisiaj, czyli 4 października każdy uprawniony do głosowania może złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców na obszarze gminy, w której czasowo przebywa lub w której ma miejsce zamieszkania, lecz nie jest zameldowany.

Zgodnie z art. 28 Kodeksu wyborczego wnioski takie są przyjmowane w urzędach gminy najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy, w której zamierzamy głosować. We wniosku należy podać swoje dane, wśród nich nazwisko i imię (imiona), imię ojca, data urodzenia, numer PESEL i adres zamieszkania. Dopisanie do spisu to szansa na zagłosowanie m.in. dla studentów, którzy nie są zameldowaniu w miejscu swojego zamieszkania.

Dopisanie do spisu wyborców będzie powodowało wykreślenie wyborcy ze spisu, który jest będzie sporządzony w miejscu jego zameldowania.

Wniosek o dopisanie nie podlega opłacie skarbowej.

Zobacz: Czym jest opłata skarbowa?

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Inną możliwością będzie zagłosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, które można uzyskać w urzędzie gminy, w której dana osoba ma miejsce zamieszkania. W takiej sytuacji będzie można zagłosować w dowolnym punkcie wyborczym po przedstawieniu wspomnianego zaświadczenia oraz wylegitymowaniu się dowodem osobistym.

Ostatni tydzień przed wyborami

Wybory parlamentarne zaplanowane są na niedzielę 9 października. Tylko do piątku komitety mogą prowadzić agitację wyborczą. Od soboty, aż do zamknięcia ostatnich lokali wyborczych obowiązywać będzie cisza wyborcza.

Zobacz serwis: Wybory parlamentarne 2011

Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?

Zakaz agitacji wyborczej w czasie ciszy wyborczej jest ustanowiony pod groźbą grzywny, co wynika z art. 498 Kodeksu wyborczego. Osoba, która naruszy ciszę może spodziewać się kary finansowej nawet do 5 tys. zł.

W trakcie ciszy wyborczej zabronione będzie również podawanie do publicznej wiadomości sondaży. Podmiot winny tego naruszenia może spodziewać się gigantycznej grzywny od 500 tys. do nawet 1 mln zł (art. 500 Kodeksu wyborczego).

Agitacja wyborczy w trakcie ciszy wyborczej jest zagrożone karą grzywny do 5 tys. zł.

Zobacz: Poradnik wyborcy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Beata Kielar-Tammert

Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »