| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2015 > Data wyborów prezydenckich w 2015 r.

Data wyborów prezydenckich w 2015 r.

Data wyborów prezydenckich w 2015 r. nie jest jeszcze znana. Wybory prezydenckie w 2015 odbędą się po raz pierwszy nie na podstawie ustawy o wyborze Prezydenta RP a w oparciu o Kodeks wyborczy. Z jaką datą pójdziemy do urn w 2015 roku?

Zgodnie z art. 289 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kadencja prezydenta

Wybory prezydenckie organizowane są w Polsce, co do zasady, raz na pięć lat. Ta sama osoba może zostać wybrana ponownie. Oznacza to, że urząd można sprawować przez dwie kolejne kadencje. Kadencja Prezydenta Rzeczypospolitej rozpoczyna się z datą objęcia przez niego urzędu. Nowo wybrany prezydent elekt obejmuje urząd w ostatnim dniu urzędowania ustępującego Prezydenta Rzeczypospolitej.

Termin wyborów prezydenckich w 2015 roku

Data wyborów prezydenckich 2015

Obecnie urzędujący prezydent wygrał wybory prezydenckie 4 lipca 2010 r. Data objęcia urzędu to 6 sierpnia 2010 r., tj. złożenie przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym.

Najbliższe wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 10 lub 17 maja 2015 roku. Wybory prezydenckie w 2015 roku mogą zbiec się z wyborami parlamentarnymi (do Sejmu i Senatu).

Dwie tury wyborów na prezydenta

W tym głosowaniu kandydaci wybierani są do skutku. Jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie przekroczy 50 procent głosów to odbywać się będzie druga tura – jej data przypada dwa tygodnie później. Wówczas dostają się do niej dwaj kandydaci z największą liczbą głosów w pierwszym etapie głosowania. Dla zwycięstwa w drugiej turze wystarcza uzyskanie większej liczby głosów niż kontrkandydat.

Zasady i tryb zgłaszania kandydatów i przeprowadzania wyborów oraz warunki ważności określa dział V ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2011 r. Nr 21, poz. 112).

Polecamy serwis: Wybory prezydenckie 2015

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »