reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2018 > Wybory samorządowe 2018: jak wnieść protest wyborczy?

Wybory samorządowe 2018: jak wnieść protest wyborczy?

Ważność wyborów w danym okręgu lub wyborów danej osoby może zostać zakwestionowana w drodze protestu wyborczego. Obywatel ma prawo do wniesienia protestu wyborczego, w razie gdy stwierdzi, że doszło do przestępstwa przeciwko wyborom lub naruszenia przepisów kodeksu dotyczących głosowania, ustalenia wyników głosowania lub wyników wyborów, mającego wpływ na wynik wyborów.

Wybory samorządowe 2018 odbędą się już 21 października (I tura) i 4 listopada (II tura). W tych dniach dokonamy wyboru naszych lokalnych przedstawicieli w strukturach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. W dzisiejszym artykule omówię obywatelskie prawo do wniesienia protestu wyborczego.

Narzędzie przeciwko nieprawidłowościom i przestępstwom wyborczym

Protest wyborczy można wnieść przeciwko ważności wyborów, ważności wyborów w okręgu lub wyborowi określonej osoby. Prawo do wniesienia protestu przysługuje w razie podejrzenia:

  1. dopuszczenia się przestępstwa przeciwko wyborom, określonego w rozdziale XXXI Kodeksu karnego, mającego wpływ na przebieg głosowania, ustalenie wyników głosowania lub wyników wyborów lub
  2. naruszenia przepisów kodeksu wyborczego dotyczących: głosowania, ustalenia wyników głosowania lub wyników wyborów, mającego wpływ na wynik wyborów.

Jeżeli chodzi o przestępstwa przeciwko wyborom, Kodeks karny wskazuje na następujące rodzaje przestępstw:

  • naruszenie przebiegu wyborów – art.248 (np. sporządzenie listy kandydujących lub głosujących, z pominięciem uprawnionych lub wpisaniem nieuprawnionych);
  • zakłócenie przebiegu wyborów – art. 249 (np. poprzez przeszkadzanie w głosowaniu);
  • bezprawne naruszenie swobody głosowania – art. 250 (np. wywieranie groźbą, podstępem wpływu na sposób głosowania innej osoby, powstrzymywanie lub zmuszanie innej osoby do głosowania);
  • łapownictwo wyborcze – art. 250a;
  • naruszenie tajności głosowania – art. 251 (zapoznanie się z treścią głosu wbrew woli głosującego).

Kto może wnieść protest wyborczy?

Możliwość wniesienia protestu przeciwko ważności wyborów z powodu dopuszczenia się przestępstwa przeciwko wyborom lub naruszenia przez właściwy organ wyborczy wskazanych wyżej przepisów kodeksu, ma wyborca, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania.

Protest przeciwko ważności wyborów w okręgu wyborczym lub przeciwko wyborowi radnego lub wójta może wnieść także wyborca, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania.

Prawo do wniesienia protestu przysługuje również przewodniczącemu właściwej komisji wyborczej i pełnomocnikowi wyborczemu.

Jak i gdzie wnieść protest?

W przypadku wyborów samorządowych, protest wyborczy wnosi się na piśmie do właściwego sądu okręgowego za pośrednictwem właściwego sądu rejonowego, w terminie 14 dni od dnia podania do publicznej wiadomości przez komisarza wyborczego wyników wyborów na obszarze województwa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama