reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Dobrowolne poddanie się karze przez oszusta podatkowego

Dobrowolne poddanie się karze przez oszusta podatkowego

Osoba, która nie płaci podatków (a organy podatkowe trafią na jej ślad) zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, co wiąże się wpisem do Krajowego Rejestru Karnego i uzyskania statusu osoby karanej. Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji, oszuści podatkowi często korzystają z instytucji dobrowolnego poddania się karze.

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności

Niektórzy podatnicy popełniają wykroczenia skarbowe umyślnie, wierząc w to, że nie zostaną złapani. A nawet jeśli tak się stanie, mogą uniknąć wpisu do Krajowego Rejestru Karnego, dobrowolnie poddając się odpowiedzialności.

Krajowy Rejestr Karny to taka instytucja, której zadaniem jest prowadzenie rejestru osób karanych i stałe jej aktualizowanie.

Osoba, której zostało zarzucone popełnienie wykroczenia lub przestępstwa skarbowego, aby dobrowolnie poddać się karze, musi złożyć odpowiedni wniosek. Wraz z nim musi dopełnić czynności, której uchybiła, czyli zapłacić należny podatek. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki takiemu działaniu, uniknie konsekwencji związanych z wpisem do Krajowego Rejestru Karnego.

Zobacz też: Czy strona postępowania podatkowego musi przyjść na przesłuchanie

Jakie korzyści płyną z DPO?

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności (DPO) umożliwia sprawcy wykroczenia lub przestępstwa skarbowego zachować status osoby niekarnej, a więc będzie mógł on ubiegać się o zaświadczenie o niekaralności (co jest wymagane m.in. dla podjęcia pracy na określonych stanowiskach).

Ponadto, kolejne popełnienie przestępstwa skarbowego nie będzie stanowiło recydywy skarbowej, czyli wobec sprawcy nie tylko nie zostanie orzeczona wyższa kara (tak jak ma to miejsce, gdy osoba popełnia przestępstwo w warunkach recydywy), ale również będzie mógł on po raz kolejny skorzystać z DPO (kodeks karny skarbowy nie przewiduje żadnych ograniczeń co do ilości czy częstotliwości korzystania z DPO).

Niekwestionowanymi korzyściami płynącymi z dobrowolnego poddanie się karze są również: możliwość negocjowania kary oraz brak konieczności brania udziału w procesie.

Zobacz też: Kiedy przeprowadza się postępowanie mandatowe w sprawach karnoskarbowych?

Jak skorzystać z DPO?

Aby móc dobrowolnie poddać się odpowiedzialności, organ podatkowy oraz sąd muszą wyrazić na to zgodę. Niezbędne jest do tego spełnienie wszystkich przesłanek:

  1. wina sprawcy i okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości;
  2. podatnik-sprawca przestępstwa (wykroczenia) wpłaci w całości podatek oraz grzywnę za dany czyn zabroniony;
  3. podatnik-sprawca przestępstwa pokryje koszty postępowania.

W praktyce, sąd bardzo rzadko odmawia zatwierdzenia wniosku o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

Z wnioskiem o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności nie zawsze można wystąpić! Niedopuszczalne jest bowiem udzielenie zezwolenia na DPO, jeśli za popełnione przestępstwo grozi kara ograniczenia lub pozbawienia wolności albo gdy za przestępstwo grozi tylko kara grzywny, ale zostało popełnione w warunkach nadzwyczajnego zaostrzenia kary.

Zobacz serwis: Podatki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niepłacenie podatków to wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.
Niepłacenie podatków to wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama