reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Co grozi za żebranie

Co grozi za żebranie

Kodeks wykroczeń przewiduje karalność za żebranie w miejscu publicznym. Osoba, która łamie ten przepis może być pociągnięta do odpowiedzialności. Za żebranie w miejscu publicznym grozi kara ograniczenia wolności, grzywny do 1500 zł lub kara nagany.

Żebranie w miejscach publicznych

Jeżeli ktoś żebra w miejscu publicznym, a posiada środki materialne niezbędne do egzystencji lub jest zdolny do pracy podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany. Ustawodawca celowo wprowadza karalność za ten czyn, ponieważ żebranie narusza zasadę porządku w miejscach publicznych. Z punktu widzenia prawa ważny jest fakt czy ktoś trudni się żebractwem w sposób stały, czy też jest to tylko sytuacja jednorazowa. Jednak trudno jest  organom ścigania ustalić czy ktoś żebrze w sposób stały, czy nie. Jeszcze trudniej rozpoznać czy ktoś jest zdolny do pracy, ponieważ w obecnej sytuacji ekonomicznej, nawet osoba zdolna do pracy może po prostu od dłuższego czasu jej nie mieć, co stało się przyczyną uprawiania przez nią  żebractwa.

Przyjmuje się, że jednorazowe zwrócenie się o wsparcie w nagłej potrzebie nie jest żebractwem. 

Dotkliwsza kara za wykroczenie czeka tego, kto w miejscu publicznym żebrze w sposób natarczywy lub oszukańczy, wówczas podlega on każe aresztu albo ograniczenia wolności. Jest to sytuacja, kiedy dana osoba domaga się od nas w sposób nachalny ofiarowania jakiejś kwoty pieniężnej. Sposób oszukańczy oznacza wprowadzenie w błąd przeciętnego ofiarodawcy przykładowo podszywając się pod kalekę lub za pomocą innych oszukańczych praktyk wykorzystywanych w celu wzbudzenia współczucia.

Zobacz również: Czym jest handel ludźmi i praca przymusowa?

Nakłanianie do żebractwa

Odmiennie traktuje się sytuację, w której ktoś nakłania inną osobę do żebrania. Czyn taki polega na skłanianiu do żebractwa małoletniego lub osoby bezradnej albo pozostającej w stosunku zależności od niego lub oddanej pod jego opiekę.

Osoba bezradna to taka, która pozostaje w stosunku zależności od innej osoby lub też osoba oddana pod opiekę innej osobie, która taką zależność wykorzystuje.
Należy zwrócić uwagę na to, że ktoś, kto nakłania inną osobą do żebrania w sposób dotkliwy uwłacza jej godności. Natomiast małoletni to osoba, która nie ukończyła 18 lat.

Jak doniosłą wartością jest godność każdego człowieka możemy dowiedzieć się z Konstytucji, która mówi, że: „Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.”.

Kary grożące za nakłanianie do żebrania to: kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Zobacz serwis: Charakterystyka wykroczeń

Podstawa prawna: art. 58, 104 kodeksu wykroczeń.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Żebranie w miejscu publicznym wg Kodeksu wykroczeń jest karalne.
Żebranie w miejscu publicznym wg Kodeksu wykroczeń jest karalne.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Witko

doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama