| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Kary i środki karne > Jak skutecznie odwołać się od grzywny

Jak skutecznie odwołać się od grzywny

Grzywnę sąd może wymierzyć jako karę samoistną lub orzec ją obok kary pozbawienia wolności. Od wyroku nakładającego karę grzywny można odwołać się lub domagać się jej warunkowego zawieszenia.

Ważne!

Wysokość grzywny powinna być dostosowana do winy i stanu majątkowego sprawcy

Na przykład Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 21 ma- ja 2002 r. sygn. akt II Aka 114/2002 (opublikowanym w Prokuratura i Prawo z 2003 r. nr 2, poz. 14) stwierdził, że im wyższą korzyść osiągnął sprawca, tym wyższa musi zostać wymierzona grzywna.

Orzekając grzywnę jako karę samoistną, sąd warunkowo zawiesza wykonanie jej, gdy uzna, że jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec sprawcy celów kary, a szczególnie zapobiegnie powrotowi do przestępstwa. Sąd bierze przy tym pod uwagę postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa. Na decyzję sądu o zawieszeniu wykonania samodzielnej kary grzywny nie ma żadnego wpływu, w jakiej wysokości została ona orzeczona. Okres próby może trwać od roku do 3 lat.

Można się odwołać

Od wyroku pierwszej instancji, w którym sąd orzekł samoistną karę grzywny lub nałożył grzywnę obok innej kary, skazany może wnieść apelację, gdy uważa, że został ukarany niesłusznie oraz wówczas, gdy twierdzi, że jest ona niewspółmiernie wysoka w stosunku do popełnionego czynu.

Apelację należy wnieść w ciągu 14 dni, a termin ten biegnie od daty doręczenia skazanemu wyroku wraz z uzasadnieniem.

Zarzuty podniesione w apelacji mogą dotyczyć winy albo wymiaru kary. Ukarany grzywną jako karą samoistną bądź grzywną wymierzoną obok innej kary ma prawo wnieść apelację co do winy i wówczas będzie ona traktowana tak jak zwrócona przeciwko całości wyroku. W takim przypadku w apelacji skazany będzie dowodził, że jest niewinny i uzasadniał to.

Apelacja może zostać wniesiona tylko co do kary. Wtedy uważa się ją za zwróconą przeciwko całości rozstrzygnięcia o karze i środkach karnych. Podnosi się w niej wówczas zarzuty dotyczące kary, którą skazany uważa za nadmiernie surową. Skazany powinien wówczas w apelacji zwrócić uwagę sądu drugiej instancji na swoją sytuację majątkową oraz brak możliwości zarobkowych z uwagi na wiek lub stan zdrowia.

W apelacji skazany może domagać się obniżenia wysokości grzywny bądź zawieszenia wykonania kary grzywny.

Sąd drugiej instancji może zaskarżony wyrok utrzymać w mocy, uchylić go albo zamienić (np. obniżając wysokość wymierzonej grzywny albo zawieszając wykonanie grzywny). O tym orzeka on zawsze wyrokiem.

Wnioski o umorzenie lub raty

Po uprawomocnieniu się wyroku sąd wzywa skazanego na zapłacenie grzywny do uiszczenia jej w ciągu 30 dni. Natomiast po bezskutecznym upływie tego terminu może ściągnąć ją w drodze egzekucji. Takie działania sąd podejmuje w postępowaniu wykonawczym.

Czytaj także

Aktualizacja: 03.06.2014

Autor:

Źródło:

GP
e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »