reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki w Polsce > Kontrola minimalnego wynagrodzenia dla zleceniobiorców od 2017 r.

Kontrola minimalnego wynagrodzenia dla zleceniobiorców od 2017 r.

Od stycznia 2017 r. zaczną obowiązywać przepisy w zakresie minimalnej stawki godzinowej dla osób wykonujących umowy zlecenia lub świadczących usługi. Kwestie wypłacania gwarantowanego minimalnego wynagrodzenia godzinowego będą podlegały kontroli PIP. Gdy inspektor stwierdzi nieprawidłowości, będzie miał prawo skierowania wystąpienia lub wydania polecenia w sprawie wypłacenia wynagrodzenia w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej.

Zobacz aktualne: Minimalne wynagrodzenie w 2018 r. wzrośnie

Obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zapewniają ochronę wynagrodzenia osób przyjmujących zlecenie lub świadczących usługi poprzez wprowadzenie gwarantowanej minimalnej stawki za godzinę pracy. Nowelizacja ta wprowadza także zmiany w ustawie o PIP. Nowe przepisy poszerzają zakres kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy o zagadnienia związane z wypłatą minimalnego wynagrodzenia godzinowego dla przyjmujących zlecenie lub świadczących usługi.

Zobacz serwis: Czas pracy

Zmiana katalogu podmiotów kontrolowanych

Inspektorzy pracy realizują swoje kompetencje kontrolne wobec ściśle określonych w ustawie o PIP kategorii podmiotów. Zmiana ustawy o minimalnym wynagrodzeniu wymusiła modyfikacje katalogu podmiotów kontrolowanych. Kontroli PIP podlegają następujące grupy:

● pracodawcy – a w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kontroli legalności zatrudnienia także niebędący pracodawcami przedsiębiorcy i inne jednostki organizacyjne, na rzecz których jest świadczona praca przez osoby fizyczne, w tym przez osoby wykonujące na własny rachunek działalność gospodarczą, bez względu na podstawę świadczenia tej pracy,

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

● podmioty świadczące usługi pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego oraz pracy tymczasowej,

● podmioty, o których mowa w art. 18c ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (m.in. dotyczy to Ochotniczych Hufców Pracy, centrów oraz klubów integracji społecznej, wyspecjalizowanych organów wojskowych, przedsiębiorców zagranicznych posiadających uprawnienia i prowadzących zgodnie z prawem działalność w zakresie pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego lub pracy tymczasowej na terytorium państw członkowskich UE i EOG),

● pracodawcy delegujący pracowników na terytorium RP w zakresie określonym w ustawie o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług,

● przedsiębiorcy albo inne jednostki organizacyjne, na rzecz których w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności jest wykonywane zlecenie lub są świadczone usługi przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi – w zakresie wypłacania takim osobom wynagrodzenia w kwocie wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej (ta grupa będzie objęta kontrolą PIP od 1 stycznia 2017 r.).

Zobacz serwis: Prawa pracownika

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak PIP będzie kontrolować obowiązek wypłaty minimalnego wynagrodzenia dla zleceniobiorców od 1 stycznia 2017 r.

W artykule omówiono również zakres kontroli minimalnego wynagrodzenia godzinowego.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 16.11.2017

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kontrola minimalnego wynagrodzenia dla zleceniobiorców od 2017 r. /fot. Fotolia
Kontrola minimalnego wynagrodzenia dla zleceniobiorców od 2017 r. /fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama