reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Minimalna stawka godzinowa w 2017 r. to 13 zł

Minimalna stawka godzinowa w 2017 r. to 13 zł

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje minimalna stawka godzinowa w wysokości 13 zł dla pracujących na określonych umowach zlecenia oraz o świadczenie usług, w tym samozatrudnionych.

Zobacz aktualne: Minimalne wynagrodzenie w 2018 r. 

Celem zmian jest przeciwdziałanie nadużywaniu umów cywilnoprawnych przez pracodawców. To także ważny postulat związków zawodowych.

Zobacz serwis: Prawa pracownika

Jak było?

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę określała zasady ustalania go wyłącznie dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia była ustalana w stawce miesięcznej, możliwe jest także ustalenie stawki godzinowej dla pracownika w oparciu o wymiar czasu pracy. W roku 2016 płaca minimalna wynosiła 1850 zł brutto.

Redakcja poleca: Ewidencja czasu pracy 2017

Co się zmieniło?

Nowa regulacja ma przeciwdziałać nadużywaniu umów cywilnoprawnych i chronić osoby otrzymujące wynagrodzenie na najniższym poziomie. Chodzi o to, aby ograniczyć zjawisko polegające na tym, że osoba zatrudniona na umowie cywilnoprawnej ma wynagrodzenie znacznie niższe od minimalnego wynagrodzenia przysługującego pracującemu na etacie.

Minimalna stawka godzinowa wynosząca 13 zł brutto (kwota waloryzowana o wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r.) obejmie pracujących na określonych umowach zlecenia oraz o świadczenie usług, w tym samozatrudnionych.

Zobacz serwis: Zarobki

100 proc. minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku

Zlikwidowano również przepisy różnicujące wysokość minimalnego wynagrodzenia dla pracownika etatowego ze względu na staż pracy. W 2016 r. pracownik w pierwszym roku pracy musiał otrzymać co najmniej 80 proc. płacy minimalnej. Po zmianach, wszyscy pracownicy – niezależnie od stażu pracy – będą otrzymywać minimalne wynagrodzenie w jednakowej, pełnej wysokości. Rozwiązanie to znosi dyskryminację młodych ludzi na rynku pracy.

POLECAMY: Wideoszkolenie - Zatrudnianie na umowy zlecenia 2017 – pytania i odpowiedzi

W ramach ochrony zatrudniony (na umowie zlecenia lub o świadczenie usług) nie będzie mógł się zrzec prawa do minimalnej stawki godzinowej lub przenieść go na inną osobę. Ma to chronić zleceniobiorcę przed próbami omijania tej regulacji przez zleceniodawcę. Wynagrodzenie wynikające z zastosowania minimalnej stawki godzinowej jest wypłacane w formie pieniężnej. Rozwiązanie takie ma zapobiegać nadużyciom ze strony zleceniodawcy, który może nakłaniać zleceniobiorcę, aby wynagrodzenie przyjął np. w formie towarów produkowanych przez firmę.

Sposób potwierdzania liczby godzin pracy jest ustalany między zleceniodawcą a zleceniobiorcą. W przypadku braku takich ustaleń zleceniobiorca będzie przekazywał zleceniodawcy informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.

Minimalna stawka godzinowa ma być stosowana również przy przetargach publicznych.

Nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy

Zmiany w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy nakładają na PIP zadania oraz uprawnienia w zakresie kontroli przestrzegania obowiązku zapewnienia minimalnej stawki godzinowej.

Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2017 r.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 15.11.2017

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Minimalna stawka godzinowa w 2017 r. to 12 zł /fot. Fotolia
Minimalna stawka godzinowa w 2017 r. to 12 zł /fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama