| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Minimalne wynagrodzenie w 2018 r. wzrośnie.

Minimalne wynagrodzenie w 2018 r. wzrośnie.

Rząd zdecydował o wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. Płaca minimalna wynosić będzie 2100 zł, a minimalna stawka godzinowa wynosić ma 13,70 zł za godzinę.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2018 r. Rząd zaakceptował tym samym propozycję ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, który proponował wzrost płacy minimalnej o 100 zł i minimalnej stawki godzinowej o 0,70 zł.

W 2018 r. płaca minimalna wyniesie 2100 zł, a minimalna stawka godzinowa wyniesie 13,70 zł. Minimalne wynagrodzenie w stosunku do 2017 r. wzrośnie o 5 proc.

Polecamy produkt: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.

W czerwcu br. Rada Ministrów proponowała podniesienie minimalnej płacy o 80 zł i minimalnej stawki godzinowej o 50 gr. Z kolei pracodawcy w Radzie Dialogu Społecznego proponowali wzrost minimalnej płacy tylko o 50 zł, co stanowi ustawowy wskaźnik. OPZZ i FZZ proponowali wzrost minimalnego wynagrodzenia aż o 220 zł.

Z uwagi na to, że nie doszło do porozumienia między rządem a Radą Dialogu Społecznego, obowiązek określenia minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. spadł na Radę Ministrów.

Płaca minimalna to minimalna kwota wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy i jest stosowana do każdego pracownika zatrudnionego na podstawie o umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin.

Z kolei minimalna stawka godzinowa dotyczy osób pracujących na określonych umowach cywilnoprawnych (m.in. na podstawie umowy zlecenie zlecenia oraz czy też umowy o świadczenie usług). Minimalną stawkę otrzymują osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które prowadzą działalność jednoosobowo i osobiście wykonują zadania wynikające z umowy.

W pewnych przypadkach można odstąpić od obowiązku zapewnienia pracownikowi minimalnego wynagrodzenia. Może mieć to miejsce w przypadku umowy o dzieło nie objętej liczbą godzin, a także w przypadku umów dotyczących usług polegających na sprawowaniu opieki nad grupą osób lub osobami podczas wypoczynków lub wycieczek.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 847)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »