reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Minimalne wynagrodzenie w 2018 r. wzrośnie.

Minimalne wynagrodzenie w 2018 r. wzrośnie.

Rząd zdecydował o wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. Płaca minimalna wynosić będzie 2100 zł, a minimalna stawka godzinowa wynosić ma 13,70 zł za godzinę.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2018 r. Rząd zaakceptował tym samym propozycję ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, który proponował wzrost płacy minimalnej o 100 zł i minimalnej stawki godzinowej o 0,70 zł.

W 2018 r. płaca minimalna wyniesie 2100 zł, a minimalna stawka godzinowa wyniesie 13,70 zł. Minimalne wynagrodzenie w stosunku do 2017 r. wzrośnie o 5 proc.

Polecamy produkt: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.

W czerwcu br. Rada Ministrów proponowała podniesienie minimalnej płacy o 80 zł i minimalnej stawki godzinowej o 50 gr. Z kolei pracodawcy w Radzie Dialogu Społecznego proponowali wzrost minimalnej płacy tylko o 50 zł, co stanowi ustawowy wskaźnik. OPZZ i FZZ proponowali wzrost minimalnego wynagrodzenia aż o 220 zł.

Z uwagi na to, że nie doszło do porozumienia między rządem a Radą Dialogu Społecznego, obowiązek określenia minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. spadł na Radę Ministrów.

Płaca minimalna to minimalna kwota wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy i jest stosowana do każdego pracownika zatrudnionego na podstawie o umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin.

Z kolei minimalna stawka godzinowa dotyczy osób pracujących na określonych umowach cywilnoprawnych (m.in. na podstawie umowy zlecenie zlecenia oraz czy też umowy o świadczenie usług). Minimalną stawkę otrzymują osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które prowadzą działalność jednoosobowo i osobiście wykonują zadania wynikające z umowy.

W pewnych przypadkach można odstąpić od obowiązku zapewnienia pracownikowi minimalnego wynagrodzenia. Może mieć to miejsce w przypadku umowy o dzieło nie objętej liczbą godzin, a także w przypadku umów dotyczących usług polegających na sprawowaniu opieki nad grupą osób lub osobami podczas wypoczynków lub wycieczek.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 847)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama