REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie pielęgnacyjne a status osoby bezrobotnej

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Świadczenie pielęgnacyjne a status osoby bezrobotnej/Fot. Shutterstock
Świadczenie pielęgnacyjne a status osoby bezrobotnej/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy status osoby bezrobotnej wpływa na możliwość uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego? Jak wygląda najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych?

Zasiłek dla bezrobotnych nie wyklucza już świadczenia pielęgnacyjnego

Status osoby bezrobotnej nie wpływa na możliwość uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego. Niezależnie od tego, czy ma ona prawo do zasiłku czy nie.

REKLAMA

Samorządowe kolegia odwoławcze (SKO) błędnie interpretują przepisy dotyczące przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego osobom pobierającym zasiłek dla bezrobotnych. Taki wniosek płynie z najnowszych orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych m.in. w Gdańsku i Łodzi. Uchylają one decyzje organów odwoławczych, które otrzymywanie pieniędzy z powiatowego urzędu pracy uznają za powód wykluczający prawo świadczenia z tytułu opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Zasiłek to dochód

REKLAMA

Kwestia wzajemnych relacji między świadczeniem pielęgnacyjnym a zasiłkiem dla bezrobotnych była rozstrzygana przykładowo w wyroku WSA w Gdańsku z 25 marca br. (sygn. akt III SA/Gd 1120/20). Sąd rozpatrywał sprawę kobiety wnioskującej o przyznanie świadczenia w związku zajmowaniem się niepełnosprawną matką. Burmistrz miasta odmówił, w uzasadnieniu powołując się na brak spełnienia przesłanki określonej w art. 17 ust. 1b ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 111), a mianowicie, że niepełnosprawność nie powstała przed ukończeniem 18 lub 25 lat. Posiadane przez matkę skarżącej orzeczenie wskazuje bowiem, że znaczny stopień niepełnosprawności został ustalony, gdy miała ona 87 lat.

Córka odwołała się więc do SKO. Organ nie podzielił zasadności przywołanej przez burmistrza podstawy odmowy świadczenia, bowiem w tym akurat zakresie kolegia w całym kraju zajmują jednolite stanowisko i stosują się bezpośrednio do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r., który stwierdził, że kryterium wieku powstania niepełnosprawności jest bezprawne. Kolegium uznało natomiast, że i tak w rozpoznawanej sprawie wsparcie z ustawy o świadczeniach rodzinnych nie może być przyznane, bo kobieta od kwietnia 2020 r. jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych. Wprawdzie art. 17 ust. 6 tego aktu prawnego wskazuje, że zarejestrowanie w urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy lub bezrobotna pozostaje bez wpływu na prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, ale przepis ten nie pozwala na jego przyznanie opiekunowi, który ma zasiłek dla bezrobotnych. Organ podkreślił, że cechą wspólną osób ubiegających się o świadczenie jest to, że nie uzyskują żadnych dochodów, decydując się na zajęcie niepełnosprawnym członkiem rodziny, a celem tego wsparcia jest zrekompensowanie strat finansowych spowodowanych niemożnością podjęcia pracy. Tymczasem w tym przypadku ten warunek nie jest spełniony i to przesądziło o utrzymaniu w mocy decyzji burmistrza.

Błędne wnioski

REKLAMA

Córka nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem i skierowała skargę do WSA, który uznał, że zasługiwała ona na uwzględnienie. W ocenie sądu kolegium słusznie przyjęło, że data powstania niepełnosprawności nie ma znaczenia dla przyznania świadczenia. Nie jest jednak trafne jego stanowisko, że status osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku wyklucza otrzymywanie tej formy wsparcia. WSA stwierdził, że art. 17 ust. 6 jest jednoznaczny w swojej treści. Dlatego ten przepis nie mógł stanowić podstawy do odmowy. Jednocześnie zwrócił uwagę na art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. j ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1409 ze zm.), który mówi, że przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego spowoduje utratę statusu osoby bezrobotnej, a co za tym idzie także prawa do zasiłku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobną wykładnię przepisów WSA w Gdańsku przedstawił także w innych wyrokach, m.in. z: 28 stycznia br. (III SA/Gd 818/20), 11 lutego br. (III SA/Gd 956/20) oraz 25 lutego br. (III SA/Gd 1182/20). W przypadku tego ostatniego sąd podkreślił, że SKO zauważyło zależność między statusem bezrobotnego a przyznaniem świadczenia pielęgnacyjnego, ale wywiodło z tego błędne wnioski. Jak wynika bowiem z przepisów obu wspomnianych ustaw, to nie status osoby bezrobotnej – z prawem do zasiłku czy bez – ma wpływ na możliwość uzyskania świadczenia, tylko uprawnienie do świadczenia ma wpływ na status danej osoby jako bezrobotnej (prowadząc do jego utraty). Wadliwą interpretację przepisów w tej kwestii wytknął kolegium również WSA w Łodzi w wyroku z 5 marca tego roku (II SA/Łd 913/20).

Rejestracja dla ubezpieczenia

Natalia Siekierka, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) we Wrocławiu, zwraca uwagę, że podejście SKO jest o tyle zaskakujące, że zmiany w przepisach, w tym dodanie art. 17 ust. 6 do ustawy o świadczeniach rodzinnych, zostały wprowadzone kilka lat temu właśnie po to, aby rozwiać wątpliwości, jakie pojawiały się w sytuacji, gdy osoba wnioskująca o świadczenie ma status bezrobotnej.

– Część ośrodków, a także kolegiów i sądów uznawała, że rejestracja w urzędzie pracy oznacza gotowość opiekuna do podjęcia zatrudnienia, co jest sprzeczne z celem przyznania świadczenia. Jednak teraz przy rozpatrywaniu wniosków ani posiadanie statusu osoby bezrobotnej, ani ewentualne uzyskiwanie zasiłku, który jest wypłacany niektórym osobom, nie stanowi już przeszkody do otrzymania wsparcia – mówi Natalia Siekierka.

Piotr Spiżewski, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Puławach, wyjaśnia, że osoby ubiegające się o świadczenie, które rejestrują się jako bezrobotne, robią to po to, aby mieć prawo do ubezpieczenia zdrowotnego (zarówno przed nowelizacją przepisów, jak i obecnie). – Jest to zaś o tyle uzasadnione, że sprawy o przyznanie pomocy finansowej – zwłaszcza gdy w grę wchodzi jeszcze procedura odwoławczo-skargowa – trwają wiele miesięcy – dodaje.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  REKLAMA

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA

  Wybory 2024 (samorządowe). Kto i jak może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? [Komunikat PKW]

  Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i trybu wzięcia udziału w wyborach samorządowych w 2024 roku jako członek obwodowej komisji wyborczej. Kto może zostać członkiem takiej komisji? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w komisji wyborczej?

  Czym zajmuje się Minister do spraw Równości. Czy istnieje Ministerstwo Równości?

  Minister do spraw Równości to nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk oraz określił zakres kompetencji tego organu państwa. Na stanowisko Ministra do spraw Równości prezydent Andrzej Duda powołał Katarzynę Kotulę. Czym zajmuje się ten członek rządu?

  REKLAMA