REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek rodzinny 2021/22– jakie zmiany?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Zasiłek rodzinny 2021/22– jakie zmiany?/Fot. Shutterstock
Zasiłek rodzinny 2021/22– jakie zmiany?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek rodzinny w nadchodzącym okresie 2021/22 ma być przyznawany w oparciu o podobne zasady dotyczące utraty czy uzyskania dochodu.

Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny.

REKLAMA

Projekt zawiera kilka zmian, które mają dotyczyć zasiłków rodzinnych na nadchodzący okres 2021/2022. Oto najważniejsze z nich.

Zasiłek rodzinny 2021/22

Katalog dochodów nieopodatkowanych, składający się na dochód rodziny ma zostać rozszerzony o stypendia dla bezrobotnych finansowane ze środków z Funduszu Pracy.

REKLAMA

Ponadto, obniżenie wynagrodzenia z powodu przeciwdziałania COVID-19 będzie tak jak obecnie uwzględnione przy ustalaniu dochodu uprawniającego do świadczeń rodzinnych również na okres zasiłkowy 2021/2022. Obniżenie wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub obniżenie dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej zostało przewidziane w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczeniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Co do zasady prawo do zasiłku rodzinnego na okres 2021/22 będzie ustalane w oparciu o dochód z 2020 r., czyli w czasie, gdy takie rozwiązanie było stosowane.

Podobna regulacja będzie dotyczyła również dodatku solidarnościowego. Utrata dodatku solidarnościowego będzie stanowiła utratę dochodu w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych i zostanie uwzględniona przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych na okresy zasiłkowe trwające do 31 października 2022 r. Analogicznie uzyskanie dodatku solidarnościowego będzie stanowiło uzyskanie dochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasiłek rodzinny 2021 – kiedy składać wniosek?

Nowy okres zasiłkowy będzie obowiązywał od 1 listopada 2021 r. i potrwa do 31 października 2022 r. Wnioski o zasiłki na nowy okres będzie można składać:

  • od 1 lipca 2021 r. w formie elektronicznej;
  • od 1 sierpnia 2021 r. w formie papierowej.

Obecnie składane wnioski dotyczą okresu 2020/2021.

Zasiłek rodzinny w 2021 roku – kryterium dochodowe

Obecnie zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 674 zł. W przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, kryterium dochodowe wynosi 764 zł.

Czy wzrośnie kryterium dochodowe do zasiłku rodzinnego w 2021 roku?

W tym momencie nie ma jeszcze informacji o tym czy kryterium dochodowe wzrośnie od nowego okresu zasiłkowego.

Kwoty kryteriów dochodowych oraz kwoty zasiłków rodzinnych podlegają weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Ostatnia weryfikacja miała miejsce w 2018 r. Kolejna przypada zatem na 1 listopada 2021 r. . Decyzję o zakresie tej weryfikacji, czyli o ewentualnej zmianie wysokości świadczeń czy kryteriów dochodowych, które obowiązywałyby od 1 listopada 2021 r. podejmie Rada Ministrów.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 111; ost. zm. Dz.U. z 2018 r., poz. 730);

Rozporządzenie Rady Ministrów  z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U, z 2018 r., poz. 1497);

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny (skierowany do I czytania w Sejmie)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r.

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

REKLAMA

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

REKLAMA

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA