Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzupełniać wynagrodzenie stałe pracownika, który przekroczył roczną granicę podstawy wymiaru składek?

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli pracownik w niektórych miesiącach nie uzyskał pełnego wynagrodzenia z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu wysokości zasiłku powinniśmy uzupełnić mu przychód do wysokości uposażenia, jakie otrzymałby za przepracowany w pełni miesiąc. Specyficzną jest sytuacja, w której w danym miesiącu dodatkowo pracownik osiągnie tak wysoki przychód, iż przekroczy górny pułap rocznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli tzw. trzydziestokrotność.

Jak uzupełniamy wynagrodzenie?

REKLAMA

Stałe wynagrodzenie miesięczne, uzupełniamy poprzez uwzględnienie płacy określonej w umowie o pracę. A więc przyjmujemy do podstawy zasiłku pełny miesięczny przychód pracownika pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika.

REKLAMA

Sprawa się komplikuje wtedy, gdy mamy pracownika, którego miesięczne podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia są wysokie, a tym samym w trakcie roku osiąga on dopuszczalną granicę podstawy wymiaru składek, określoną przepisami (jest to 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy). Bowiem od momentu przekroczenia tej granicy, nie potrąca i nie odprowadza się już do końca roku kalendarzowego składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe takiej osobie. W konsekwencji, zmienia się część składek finansowanych ze środków ubezpieczonego.

Jeżeli w tym samym miesiącu, w którym zaniechano poboru składek emerytalnej i rentowych z powodu „przekroczenia”, pracownik był niezdolny do pracy, to przyjmując wynagrodzenie stałe za ten miesiąc do podstawy zasiłku powinniśmy je uprzednio uzupełnić. Skoro uzupełnienie wynagrodzenia stałego następuje poprzez przyjęcie wynagrodzenia z umowy o pracę, po potrąceniu składek społecznych finansowanych przez pracownika, to w powyższej sytuacji nie możemy potrącić pełnych 13,71% składek.

Zobacz również serwis: Wypłata zasiłków

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takim przypadku, przy uzupełnianiu wynagrodzenia stałego miesięcznego należy obliczyć średni wskaźnik składek na ubezpieczenia społeczne potrąconych w tym miesiącu pracownikowi i dopiero przy jego zastosowaniu obliczyć pełną składkę za miesiąc, w którym nastąpiło przekroczenie 30-krotności.

Średni wskaźnik wylicza się według następującego wzoru: kwota składek potrąconych w danym miesiącu × 100 : przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Roman L. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę od 1 lutego 2009r., za wynagrodzeniem stałym, w kwocie 8320 zł brutto. W lipcu 2010r. sprawował opiekę nad chorą żoną przez 4 dni.

Ustalając Romanowi L. podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego, pracodawca musi obliczyć średnie wynagrodzenie za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nabył prawa do zasiłku, a więc z okresu od sierpnia 2009 r. do lipca 2010 r. Wynagrodzenie to nie różniło się, poza miesiącem grudniem 2009 r., kiedy to Roman L. był niezdolny do pracy przez 4 dni. Ponadto jego przychód przekroczył w grudniu górną granicę podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ( tj. 95 790 zł).

Za miesiąc grudzień 2009 r. Roman L. uzyskał wynagrodzenie w wysokości 7002 zł, stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Od tej kwoty potrącone zostały przez pracodawcę następujące składki społeczne w sumie 652,35 zł, w tym:
- chorobowa w wysokości 171,55 zł, czyli 2,45 % z 7002 zł
- emerytalne i rentowe w wysokości 480,80 zł, czyli 11,26 % z 4270 zł.

W celu ustalenia uzupełnionego wynagrodzenia za grudzień (przychodu pomniejszonego o pełną składkę) należy obliczyć średni wskaźnik składek na ubezpieczenia społeczne potrąconych pracownicy w grudniu.

Średni wskaźnik składek potrąconych pracownicy w grudniu powinien być obliczony następująco:
652,35 zł (składki potrącone przez pracodawcę) x 100 : 7002 zł (przychód stanowiący podstawę na ubezpieczenia społeczne = 9,32 %)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  REKLAMA

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  PGG zapewnia o dostępności węgla opałowego w e-sklepie i składach firmowych

  Polska Grupa Górnicza (PGG) miesięcznie kieruje do sprzedaży w swoim sklepie internetowym ok. 270-300 tys. ton węgla opałowego, czyli całość bieżącej produkcji - podała w czwartek 29 września firma, zapewniając o stałej dostępności węgla w e-sklepie i składach firmowych.

  REKLAMA

  Z końcem września wiele zmian w prawie pracy!

  Koniec września przynosi wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.

  W niedzielę w stolicy duże utrudnienia. Ulicami Warszawy przejdzie "Marsz Miliona Serc"

  Warszawiaków i przyjezdnych czekają w niedzielę 1 października duże utrudnienia. Ulicami stolicy przejdzie organizowany przez Koalicję Obywatelską "Marsz Miliona Serc". Marsz rozpocznie się o godz. 12.00 na Rondzie Dmowskiego, następnie przejdzie ulicami Marszałkowską, Świętokrzyską, Jana Pawła II, a zakończy się na Rondzie Radosława.

  REKLAMA